סיקור מקיף

סתיו בפתח: יום הכיפורים נופל השנה על יום השוויון

היום הראשון של הסתיו זז קדימה ל-22-23 בספטמבר * מדוע המקפידים על מצוות החג צמים 25 שעות ולא 24? מדוע הרגע היום והלילה שווים לא חל באמת ביום השוויון

המחשה של תנועת כדור הארץ סביב השמש הגורמת להבדלים באורך היום וכמובן גם לחילופי עונות השנה. צילום: shutterstock
המחשה של תנועת כדור הארץ סביב השמש הגורמת להבדלים באורך היום וכמובן גם לחילופי עונות השנה. צילום: shutterstock

מחר, יום רביעי, 23/9/15, יום הכיפורים, הוא גם יום השוויון הסתווי או במילים אחרות היום הראשון של ה סתיו. למעשה בשעה 11:20 שעון ישראל תגיע השמש למישור החוצה את קו המשווה, והקיץ בחצי הכדור הצפוני יסתיים, ויפנה את מקומו ל סתיו.

כידוע מסלול הקפתו של כדור הארץ את השמש נוטה לעומת מסלול הקפתו סביב צירו ב-23.4 מעלות, כאשר ציר כדור הארץ הוא הקו הדמיוני מקוטב לקוטב, וכאשר מותחים את הקו מהקוטב הצפוני למעלה אל השמים, הוא יצביע על פולאריס – כוכב הצפון.ואחת התוצאות של נטיה זו היא חילופי עונות השנה.

עם זאת, התנועה הזו סביב הציר אינה אחידה, ישנה תנודה סביב הציר המכונה נקיפה ('precession') שמשמעותה, שבזמן כלשהו הציר פנה כך שהעונות התהפכו – הקיץ בחצי הכדור הצפוני התרחש בחודשי דצמבר עד פברואר, והחורף – ביוני עד אוגוסט. הדבר הזה התרחש בפעם האחררונה לפני כעשרת אלפים שנה מכיוון שלנקיפה יש מחזור של כ-26 אלף שנה.

.

בסרטון אנו רואים את כדור הארץ נע סביב השמש, זווית ציר הסיבוב נותרת בעינה, ושני חצאי הכדור – הצפוני והדרומי מופנים לעבר השמש במהלך יום ההיפוך הקיצי ומצביעים החוצה מהשמש ביום ההיפוך החורפי. ישנם בדיוק שני רגעים שבהם שני חצאי הכדור נמצאים באותה זווית יחסית לשמש – זהו יום השוויון האביבי או הסתווי.

הרגעים הללו לא תמיד מתרחשים באותו יום במדוייק בכל מחזור, זאת בגלל הדרך שבה אנו מחשבים את הדקות הימים והשנים. השנה נופל יום השוויון על יום רביעי, 08:20 שעון גריניץ'.
.

מדוע היום והלילה לא באמת שווים ביום השוויון?

ישנם אכן בכל שנה שני ימים בהם אורך היום ואורך הלילה קרובים ל-12 שעות ואולם למרות השם (משמעות המונח הלטיני ליום השוויון EQUINOX שמשמעותו "שוויון הלילה"), הימים הללו לא נופלים על יום השוויון. בהתאם לקו הרוחב בו אנו נמצאים, בחצי הכדור הצפוני או הדרומי, היום והלילה שווים באורכם בין 3 ל-21 ימים לפני יום השוויון האביבי ובין שלושה ל-21 ימים לאחר יום השוויון הסתווי. ככל שקרובים יותר לקו המשווה כך גדול הפער בין יום השוויון בפועל ויום השוויון האסטרונומי.
אם מודדים את תנועת השמש מהרגע שמרכזה חוצה את האופק המזרחי בתחילת היום וכשמרכזה חוצה את האופק המערבי כסוף היום, אכן זהו שוויון והוא מתרחש ביום השוויון האמיתי ואולם בפועל, ההגדרה היום יומית ל'יום' היא מהרגע שקצה השמש מבצבצת מעל האופק בזריחה להעלמות סוף גלגל השמש בשקיעה. לפיכך, אורך היום גדול במקצת מ-12 שעות בכל "יום שוויון".

 

בגלל התוספת הזו למשל, אלו המקפידים על צום יום הכיפורים, נאלצים לצום כ-25 שעות (הנתון הזה מכיל  טווח בטחון).  עם זאת אין קשר בין יום הכיפורים ליום השוויון ולו מפני שהוא נע בכל שנה יחסית ליום השוויון או כל יום אחר בלוח הגרגוריאני, בהיות השנה העברית מבוססת על הירח עם תיקונים של הוספת חודש אדר ב' בשנים מעוברות התוחמות את התזוזה הזו, ואילו הלוח האזרחי מבוסס על תנועת כדור הארץ סביב השמש, לפיכך, כל תופעה הקשורה לירח – מולד הירח, או ירח מלא לדוגמה, תהיה בימים קבועים לפי הלוח העברי אך לא לפי הלוח הלועזי, וגם להפך, כל תאריך הקשור לשמש, יהיה קבוע (פחות או יותר) בלוח האזרחי, אך הוא ינוע הלוך ושוב לפי הלוח העברי.

לפיכך, הקשר בין יום השוויון של ה סתיו לליקוי הירח הצפוי בסוכות (יום שני לפנות בוקר) ליום השוויון הסתווי הוא מקרי בהחלט.

 

 

יום השוויון הסתווי כבר לא נופל על ה-21 לספטמבר ויום השוויון האביבי על 21 במארס. מהטבלה בקישור הזה ניתן לראות שעבור צופים בתל אביב בכל מחצית המאה הנוכחית -2000-2049 מתנדנד יום השוויון של הסתיו בין ה-22 וה-23 בספטמבר. 

 

יש כמה גורמים האחראים להסטת התאריך הזה, לרבות שינויים בלוח הגרגוריאני (בכל זאת כדור הארץ מסתובב סביב השמש פעם ב-365 ימים ורבע וצריך להוסיף יום אחת לארבע שנים ולפיכך ה-21 לספטמבר הוא בממוצע רב שנתי יום השוויון ולא תמיד בפועל), גם לנקיפת ציר כדור הארץ יש השפעה גם הכבידה של כוכבי לכת אחרים משפיעה (אף כי במידה צנועה) על מיקום כדור הארץ במסלולו.

 

באורח מעניין, האביב מתקצר בדקה מדי שנה והחורף בכחצי דקה לשנה. הקיץ מקבל את הדקה של האביב והסתיו מקבל את חצי הדקה שאבדה לחורף. החורף הוא העונה האסטרונומית הקצרה ביותר, כאשר משכה ממשיך להישחק עד שתגיע לאורך המינימום של 88.71 ימים בערך בשנת 3500.

עוד בנושא באתר הידען:

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן