סיקור מקיף

היום היום הראשון של האביב

אילי לא שמתם לב אבל בשעה 07:14 שעון ישראל אירע אירוע אסטרונומי – הנקודה בזמן בו השמש חצתה את קו המשווה השמימי ביום השוויון האביבי

הפירמידה הגדולה בצ'יצ'ן איצטה במקסיקו ביום השוויון האביבי. מתוך ויקיפדיה
הפירמידה הגדולה בצ’יצ’ן איצטה במקסיקו ביום השוויון האביבי. מתוך ויקיפדיה

עדכון ל-20 במארס 2014. השנה הנקודה המדויקת של השוויון תהיה בשעה  18:57 שעון ישראל.

הכתבה מ-2012

גם בשמים יש שחיקה קלה, מקובל לחשוב שה-21 במארס הוא יום השוויון, אבל למעשה, השמש חוצה את קו המשווה, הנקודה שבה משתווים היום והלילה כבר היום, 20 במארס בשעה 07:14 בבוקר שעון ישראל. כך לפחות לפי אלמנך החקלאים בארה”ב. לתאריך זה קוראים יום השוויון האביבי .Vernal Equinox

המונח Vernal בא מהמילה הלטינית שמשמעותה פריחה ומתייחס לכך שיום זה סימן את סיום החורף ותחילת האביב באימפריה הרומית. כמובן, שהמונח הזה נגוע בצפוניות – כלומר בהתאמה למגורים בחצי הכדור הצפוני, משום שבחצי הכדור הדרומי זהו יום השוויון של הסתיו. משמעות המילה equinox בלטינית היא “לילה שווה”. ימי השוויון בסתיו ובאביב הם הימים היחדים בשנה בהם זמן האור וזמן החשכה שווים באורכם, כאשר השמש חוצה את קו המשווה השמימי.
בימי השוויון, נטית כדור הארץ ביחס לשמש היא אפס, ומשמעות הדבר היא שציר כדור הארץ לא מצביע אל השמש או הרחק ממנה. זאת למרות שנטית כדור הארץ כלפי מישור הסיבוב שלו סביב השמש או מישור המלקה היא תמיד כ-23.5 מעלות.

 

קורבנות האביב של המאיה
ימי השוויון והימים הקצר והארוך בשנה נחגגים בתרבויות שונות ברחבי העולם מאז ראשית ההסטוריה הכתובה. אחת החגיגות המפורסמות ביותר בעולם העתיק היו הטקסים הדתיים שערכו בני המאיה ליד הפירמידה הגדולה בצ’יצ’ן איצטה במקסיקו. וכן למרות הטענה המופיעה לכאורה בלוח השנה שלהם, זו לא הולכת להיות חגיגת האביב האחרונה.
לפירמידה, המכונה גם בשמה הספרדי El Castillo יש ארבעה גרמי מדרגות מתחתיתה ועד ראשה שם הוקרבו קורבנות אדם. גרמי המדרגות נבנו בזווית מחושבת כך שיראו כמו נחש ארוך באור השמש היורד על המדרגות בדיוק ברגע של השוויון. הידע האסטרונומי אודות ימי השוויון, היום הקצר והיום הארוך חיוניים לפיתוח לוחות שנה, עוד דבר שבני המאיה התמחו בו. יש להם רק בעיה אחת, הם לא יכלו לתכנן עד אינסוף כמו הלוחות בעולם הישן, והלוח שלהם מסתיים ב-21 בדצמבר 2012 בשעה 11:11 שעון גריניץ’.
חג הפסחא
יום ראשון של חג הפסחא נחגג בידי הנוצרים המאמינים בשובו של ישו והוא נחגג, שלא כמו חגים נוצריים אחרים, ביום ראשון לפני או אחרי יום השוויון.
היגאן – חג בודהיסטי
היגן (Higan) הוא חג שבו הבודהיסטים ביפן חוגגים במהלך שבוע סביב ימי השוויון באביב ובסתיו. שני ימי השוויון הפכו לחגים לאומיים במהלך תקופת מייג’י – (1868-1912). היגאן משמעותו “החוף האחר” והשם מתייחס לאביב המת שהגיע לנירוונה לאחר שחצה את נהר הקיום. חג זה מהווה את הצעד הרוחני מעולם הסבל לעולם האושר.

 

נורוז – ראש השנה הפרסי
האירנים חוגגים את השנה החדשה (נורוז) במהלך יום השוויון בחודש מארס. לפי הלוח הפרסי, חגיגות הנורוז נמשכות 12 יום ומקורם בתקופה הפרה-איסלמית בדת הפרסית ההסטורית. ההכנות מתחילות זמן רב קודם לכן וכוללות רכישת בגדים חדשים לכל בני המשפחה וניקוי יסודי של הבתים. חיטה המייצגת צמיחה חדשה מגודלת בצלחת שטוחה ימים אחדים לפני תחילת השנה החדשה במנהג המכונה Sabzeh או חוטר ירוק.
יום כדור הארץ
כמה ארגונים סביבתיים קבעו את יום כדור הארץ ל-20 במארס בעוד אחרים קבעו זאת ל-22 באפריל. מדובר ביום המשותף לבני אדם מכל האומות הדתות והרקעים התרבותיים החוגגים את המשותף להם – החיים על כדור הארץ. יום זה משמש לקידום שמירה על משאבים טבעיים ומניעת זיהום ושאר כוחות הרסניים. פעילויות יום כדור הארץ כוללות נטיעת עצים, ניקוי פסולת בצדי דרכים ובניית מתקני מיחזור ושימור. יום כדור הארץ צוין לראשונה בשנת 1970.

16 תגובות

 1. שאלה מצויינת : 1.מאיפה הידען יודע ?
  2. האם הידען היודע כל /כביכול/מביא דברים בשם אומרם/ושלום לעולם ?

 2. מומלץ בחום לראות במקסיקו באתרי המאיה כמו טולום או פאלנקה וצ’יצ’ן איצה
  ולראות איך ביום האביב אור השמש חודר מבעד לחור בצורת עיגול ומסמן על תחילת האביב ועל חילופי עונות
  זה די מדהים הם איך תכננו את זה בימים ההם. החשיבות הייתה גם מבחינה חקלאית מתי אפשר להתחיל לקצור

 3. האם יכול להיות מצב, שיום השוויון הוא בעצם אמצע העונה, ולא תחילתה?
  דהיינו, שהאביב החל כבר בתחילת פברואר (השקדייה פורחת בט”ו בשבט), ויסתיים בתחילת מאי.
  כך, למשל, החצבים המבשרים את בוא הסתיו מתחילים לפרוח כבר באוגוסט, הרבה לפני 22 בספטמבר…
  גם הגשמים, שמתחילים (בשנים טובות) בסביבות נובמבר, מקדימים בהרבה את היום הקצר, 21 בדצמבר.
  זה גם תמיד נראה לי מלאכותי לקרוא לו “יום תחילת החורף”…

 4. איך ידעתי שכל דבר שיקרה השנה, אפילו שבעה חודשים לפני המועד המתוכנן ישוייך לתחזית השטותית הזו. רעידות אדמה קורות כל הזמן בלי קשר והן תוצאה של תזוזת הלוחות. הלוחות הענקיים שחלקם נושאים עליהם יבשות שלמות, ממש לא אכפת להם מלוחות השנה של האדם.

 5. קורבנות האביב של המאיה….כרגע שמעתי על רעידת אדמה במקסיקו לצערי.מה אתם אומרים? יש קשר??

 6. אני לא יודע מה לפי לוח המאיה אבל בשביל מה להשתמש בו אם יש לך את הלוח הגרגוריאני שלפיו אחרי השעה 11:11 (מוזר, מילא לוח אבל היה להם בכלל שעון למאיה?) תגיעה השעה 11:12

 7. כתבה יפה, טוב ללמוד משהו.
  אבי, ומה כתוב בלוח המאיה אחרי ה-21.12.2012, בשעה 11:11 בשעון גריניץ’? (אם בכלל כתוב משהו)

 8. אגן, בעבר הלוח העברי היה מסודר יפה. יפה יותר מכל לוחות השנה של היום

 9. בענין יום האביב הראשון: לא כל כך ידוע במקומותנו אבל היום הראשון בחודש הראשון בלוח השנה העברי המקורי – הלוח הכוהני השמשי הפשוט והיעיל בן 364 הימים, נחוג ביום השוויון, שתמיד חל ביום רביעי, (באמת יוצא מחר) הוא יום בריאת המאורות. הדבר מופיע בבהירות בעיקר בספר היובלים המופיע במגילות ים המלח. אך הרבה הדים ממנו נותרו גם בחומש למרות העריכה המאוחרת. רק בימי החכמים שונה הלוח העברי ללוח הנהוג היום. הוא אומץ דווקא מן הלוח הירחי היווני.
  אפשר לקרוא על כך רבות, בספרה המצויין של רחל אליאור “זיכרון ונשיה”

 10. יש חלוקה של 5 הירארכיות ראשיות וכל אחת מהן מחולקת ל-5 קטגוריות משניות כשעוברים עם העכבר על הקטגוריה. אי אפשר להוסיף קטגוריות ראשיות כי זה ייראה לא יפה לעמוד ראשי.

 11. אבי אני חושב שיש צורך דחוף בשינוי של הכותרות באתר.
  חשוב שתהיה הפרדה כיוון שיש נושאים שהם כלל לא קשורים

  אני מציע משהו כזה

  מתימטיקה (מאמרים)
  פיסיקה יחסותית וקוונטית (יחסות, קוונטים, חלקיקים, חומרים מיוחדים, תגליות, ניסויים)
  כימיה וחומרים (מוליכים למחצה, חומרים מיוחדים, תגליות בכימיה)
  אסטרופיסיקה וקוסמולוגיה(המפץ הגדול, חורים שחורים, חומר אפל)
  חלל ואסטרונומיה(מעבורות, נאס”א, לווינים וטלסקופים, ליקויי חמה וירח וכו)
  בינה מלאכותית ורובוטיקה(חידושים ומאמרים בתחום)
  מחשבים וטכנולוגיה (אלקטרואופטיקה וכו’)
  ביולוגיה ואבולוציה
  רפואה (תרופות, מחלות..)
  מדעי המוח (חידושים תגליות ומאמרים)
  פסיכולוגיה
  כדור הארץ(גאופיסיקה, אקלים וכו’)
  מדע כללי (שמועות וסיפורי שדים)
  פילוסופיה של המדע (ספקנות, אמונה, אלוהים וכו’)
  ארכיאולוגיה והיסטוריה (מחקרים ומאמרים)
  חדשות מדע בארץ (תחרויות, פרסי נובל וכו)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן