סיקור מקיף

שני חוקרים מהאוניברסיטה העברית זכו בפרס וולף ברפואה

לפי ועדת השופטים הבין לאומית, הפרס ניתן לשניים ''על תרומותיהם היסודיות להבנת תפקיד המתילציה (שינוי כימי של מולקולת הדנ''א)של הדנ''א בבקרת ביטוי גנים''

פרופ' חיים סידר (מימין) ופרופ' אהרן רזין (משמאל) (צילום באדיבות האוניברסיטה העברית)
פרופ' חיים סידר (מימין) ופרופ' אהרן רזין (משמאל) (צילום באדיבות האוניברסיטה העברית)
שרת החינוך ויושבת ראש מועצת קרן וולף, יולי תמיר, הודיעה היום כי פרס וולף ברפואה לשנת תשס''ח יוענק במשותף לפרופ' חיים סידר ופרופ' אהרן רזין מבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים. שני החוקרים יקבלו את הפרס, בסך 100,000 דולר, מידי נשיא המדינה בטקס ממלכתי שיתקיים במשכן הכנסת ב-25 במאי 2008.

לפי ועדת השופטים הבין לאומית, הפרס ניתן לשניים ''על תרומותיהם היסודיות להבנת תפקיד המתילציה של הדנ''א בבקרת ביטוי גנים''. ה''מתילציה'' היא שינוי כימי של מולקולת הדנ''א. מנגנון זה הנו בעל חשיבות קריטית בבקרת ההתפתחות העוברית ובקביעת ביטוי של גנים ברקמות ספציפיות. כמו כן, הוא מאפשר התאמה מהירה של האורגניזם לשינויים בסביבה, ללא שינוי ברצף הדנ''א. תחום נוסף שבו קיימת חשיבות רבה למנגנון המתילציה של דנ''א הנו חקר הסרטן, מכיוון שבקרה לקויה של המנגנון גורמת לדיכוי ההתבטאות של גנים שתפקידם למנוע התפתחות סרטנית.

קרן וולף נוסדה ע''י ריקארדו וולף (1887–1981), יהודי יליד גרמניה, ממציא, נדבן ודיפלומט, שחי שנים רבות בקובה וכיהן כשגרירה בישראל. פרסי וולף בסכום 100 אלף דולר בכל תחום, מוענקים מדי שנה מאז 1978 לאנשי מדע ואמנים מכל העולם ''על תרומה ייחודית למען האנושות ולמען יחסי ידידות בין העמים, בלי הבדלי אזרחות, גזע, צבע, דת, מין או השקפה פוליטית''. עד כה קיבלו את הפרס היוקרתי 241 מדענים ואמנים מ-22 מדינות, ובהם 16 זוכים מישראל. קרן וולף מעניקה גם מלגות לסטודנטים ישראליים מצטיינים הלומדים באוניברסיטאות ובמכללות בארץ.

פרופסור חיים סידר (יליד ארה''ב, 1943) קיבל תואר דוקטור בשנת 1970 מאוניברסיטת ניו יורק. בשנים 1971- 1973 כיהן כעמית מחקר במכון הבריאות הלאומי, ארה''ב. פרופ' סידר פעיל באוניברסיטה העברית בירושלים משנת 1973, תחילה כמרצה ומרצה בכיר, כפרופסור חבר ולאחר מכן כפרופסור במחלקה לביוכימיה של התא וגנטיקת האדם, בבית הספר לרפואה. בשנת 1999 קיבל את פרס ישראל בביולוגיה והוא חבר האקדמיה הישראלית הלאומית למדעים.

פרופסור אהרן רזין (יליד ישראל, 1935) קיבל תואר דוקטור בשנת 1967 מהאוניברסיטה העברית בירושלים והנו פעיל בה משנת 1971. הוא כיהן כראש המחלקה לביוכימיה של התא בין השנים 1980- 1984, משנת 1988 מופקד פרופסור אהרן רזין על הקתדרה למדעי הרפואה ע''ש יעקב גרינבאום באוניברסיטה העברית בירושלים. פרופסור רזין חבר בארגון הגנטיקה המולקולרית של האדם (HUGO) ובארגון האירופי לביולוגיה מולקולרית (EMBO). הוא חתן פרס ישראל בביולוגיה לשנת 2004 וחבר האקדמיה הישראלית הלאומית למדעים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן