סיקור מקיף

זוכת פרס ישראל בתחום מפעל חיים על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה: רונה רמון ז”ל

בנימוקיה ציינה הוועדה: “רונה ילידת ישראל בת ליוצאי טורקיה שהגיעו לארץ במסגרת עליית הנוער. רונה ז”ל איבדה את בעלה, אל”מ אילן רמון , טייס חיל האויר ואיש החלל הישראלי הראשון במעבורת קולומביה ולאחר מכן את בנה, סרן אסף רמון, טייס חיל האויר אשר נפל במסגרת שרותו הצבאי. רונה ז”ל מצאה באבלה וכאבה האישי מנוף לקידום החברה הישראלית ולעיצוב פני הדור. היא הוציאה לפועל מיזמים חברתיים וחינוכיים בארץ בכלל ובפריפריה בפרט. כמו-כן, היא  פעלה לקידום בני נוער בסיכון, מידי שנה נחשפים לפעילותה יותר מ- 200,000 בני נוער.

רונה רמון ז"ל. צילום ארכיון: לע"מ
רונה רמון ז”ל. צילום ארכיון: לע”מ

שר החינוך, נפתלי בנט, הודיע היום (ג’) על זכייתה של כלת פרס ישראל לשנת תשע”ט בתחום מפעל חיים- תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה- רונה רמון וברך את ילדיה על זכייתה בפרס.

ועדת הפרס התכנסה בראשותה של השופטת בדימוס שרה פריש – יו”ר הוועדה, כשלצדה החברים – אבי בלשניקוב, איל גבאי, יהודה הראל ואריאלה רג’ואן. הרכבי הוועדה כוללים נציגות נשים וזאת בהתאם למדיניות החדשה שקבע שר החינוך בנט.

בנימוקיה ציינה הוועדה: “רונה ילידת ישראל בת ליוצאי טורקיה שהגיעו לארץ במסגרת עליית הנוער. רונה ז”ל איבדה את בעלה, אל”מ אילן רמון , טייס חיל האויר ואיש החלל הישראלי הראשון במעבורת קולומביה ולאחר מכן את בנה, סרן אסף רמון, טייס חיל האויר אשר נפל במסגרת שרותו הצבאי. רונה ז”ל מצאה באבלה וכאבה האישי מנוף לקידום החברה הישראלית ולעיצוב פני הדור. היא הוציאה לפועל מיזמים חברתיים וחינוכיים בארץ בכלל ובפריפריה בפרט. כמו-כן, היא  פעלה לקידום בני נוער בסיכון, מידי שנה נחשפים לפעילותה יותר מ- 200,000 בני נוער.

רונה נפטרה במהלך השנה האחרונה לאחר מאבק במחלת הסרטן.”.

רונה רמון – קורות חיים, כפי שנמסרו על ידי וועדת פרס ישראל

רונה רמון נולדה וגדלה בקריית-אונו ב-1964. הוריה עלו מטורקיה במסגרת “עליית הנוער” והגשימו את החלום הציוני להקים משפחה בארץ ישראל. בביתה גדלה על ערכים של ציונות ואהבת הארץ. בצבא שירתה כפרמדיקית. עם שחרורה נרשמה ללימודים במכון וינגייט אותם סיימה עם תואר ראשון בחינוך גופני.

את בעלה, אל”מ אילן רמון ז”ל, הכירה בתקופת לימודיה. השניים התאהבו והתחתנו. לזוג נולדו שלושה בנים ובת – אסף, טל, יפתח ונועה. במהלך שירותו בחיל האוויר, נבחר אילן להיות האסטרונאוט הישראלי הראשון.

בשנת 1998 עברה משפחת רמון ליוסטון טקסס. רונה ליוותה את אילן בתהליך האימונים הממושך בנאס”א וסייעה לו בבחירת החפצים אותם לקח למעבורת קולומביה : “היה לנו חשוב להפוך את ההצלחה האישית להצלחה לאומית- ולתת לכל חלקי העם לקחת חלק במשימה המופלאה בחלל” היא מספרת בהרצאותיה. כך בחרו יחד לקחת לחלל שורה של חפצים המסמלים את תקומת ישראל : מגילת העצמאות, ספר תורה, שקיבל פרופ’ יהויכין יוסף, איתו עלה לתורה כילד יהודי במחנה הריכוז ברגן בלזן, מזוזה, דגל ישראל ועוד’.

בפברואר 2003 קרה הנורא מכל, אילן התרסק עם יתר חברי צוות המשימה באסון המעבורת קולומביה, בשעה שעשו דרכם חזרה לארץ.

רונה, לא אפשרה לשכול לעטוף אותה והתרוממה מיד לעשיית הנצחה ערכית וציונית. היא פעלה להקמת ‘קרן רמון’ במשרד המדע בשנת 2008. הקרן הקימה בעשור האחרון שורה של מיזמים חברתיים חינוכיים דוגמת אולימפיאדות ותחרויות חקר בחלל, כ-15 מרכזי מדעים בפריפריה חברתית וגיאוגרפית וחילקה מלגות לחוקרים מצטיינים. רמון טענה מספר פעמים כי “אין לי עניין בהקמת בניינים של אבן להנצחת אהוביי, אלא בהנצחה ברוח – באמצעות חינוך”.

בנוסף, יזמה רונה, יחד עם פילנתרופים ובשיתוף סוכנות החלל הישראלית את כנס אילן רמון הבינלאומי. כנס זה הפך לאבן הפינה של תעשיית החלל בישראל, והאורחים המגיעים אליו – מנכ”לי סוכנויות חלל מהעולם, משקיעים וחברות ענק – טווים בו קשרים עסקיים וטכנולוגים עם תעשיית החלל בישראל.

בנאס”א הבטיחו לרונה כי ישלחו מידי שנה אסטרונאוטים לכנס המתקיים בסמוך למועד האזכרה של אילן ז”ל ולבקשתה, הם פקדו בתי ספר בפריפריה, במטרה לעורר עניין והשראה בקרב ילדים מכל רחבי הארץ. לדבריה “זו הייתה הצוואה של אילן”. רונה הייתה גם ממייסדי ‘שבוע החלל הישראלי’ – בו לוקחים חלק מידי שנה כ-100,000 תלמידים בכל רחבי הארץ.

בספטמבר 2009, סרן אסף רמון – בנה הבכור של רונה, נהרג בתאונת אימונים. כמו אביו, אסף הגשים את חלומו והפך לטייס קרב מצטיין בחיל האוויר. שבועות לאחר מותו פתחה רונה את יומנו האישי וקראה את המשפט “חונכנו אחיי ואני, לשאוף להגשמת חלומותינו על בסיס האמונה שכל אחד צריך למצוא את ייעודו בעצמו”. לטענת רמון “זו הייתה המחמאה הכי גדולה שאם יכולה לקבל- שבניה שואפים למצוא את חלומותיהם ולהגשים אותם בישראל- לא משנה אם במוסיקה, בתעופה או בטכנולוגיה. “משפט זה הפך למשימת חיי – לעורר השראה בקרב ילדי ישראל ולפתח אצלם ערכים ויכולות שיסייעו להם להגשים את חלומותיהם” סיפרה.

בשנת 2010, הקימה רונה את עמותת קרן רמון ומשמשת כנשיאתה. מעודדת ומקדמת הישגים אקדמיים ומעורבות חברתית בקרב בני נוער- ברוחם ובדמותם של אילן ואסף רמון.

בין הפעילויות הבולטות של הקרן: ‘מועדון הטייסת’ תכנית לילדים במצוקה ובסיכון בה מתנדבים כ-22 טייסות מבצעיות של חיל האוויר, ואת ‘רמון ספייסלאב’ במסגרתה משגרים ילדים מצטיינים ניסויים מדעיים לתחנת החלל הבינלאומית. “אין דבר שמחמם את ליבי יותר מלראות את טייסי חיל האוויר מתנדבים ומסייעים לבני נוער וילדים שזקוקים למילה טובה והשראה”.

למעלה מ-200,000 בני נוער לוקחים חלק מידי שנה בפעילויות אותם יזמה רמון. בנוסף, הקימה רונה ביחד עם מכינת ‘אחד משלנו’ את שלוחת ‘בית אסף’- מכינה קדם צבאית לנוער בסיכון.
רמון, הרצתה ונפגשנה על בסיס שבועי עם משפחת שחוו טרגדיה ואבדן במטרה לחזקן. בשנת 2013 היא פרסמה את הספר: “מעלינו רק רקיע” שכלל את היומנים של רמון, אירועים, מכתבים, זיכרונות, תצלומים, החלל ועוד בשנת 2016 הוזמנה לשאת משואה בהר הרצל בטקס שהיה בסימן גבורה ישראלית. בעיתונות היא כונתה: “שגרירת החלל הישראלית”.
רמון היא אישה מעוררת השראה המהווה מודל לנשים וגברים כאחד בארץ ובתפוצות. בפעילותה הענפה והיא תורמת תרומה משמעותית לקידום החברה הישראלית והתפתחותה המדעית, יצירת שדרת מנהיגות ערכית בקרב הדור הצעיר וחיזוק הסולידריות בחברה הישראלית. באישיותה הכובשת היא מהלכת קסמים על הילדים אשר הולכים אחריה מלאי אמונה בעתידם. נחישותה הצליחה לפתוח דלתות חשובות גם עבור הקהילה המדעית בישראל ופעילותה העלתה את המודעות לחקר החלל בישראל לאין שיעור.

על אף השכול האישי והמשפחתי, וחרף הטרגדיה הלאומית הכפולה, רונה בחרה בחיים מלאי משמעות ושמה לה למטרה לפעול לטובת מדינת ישראל ולמען הדורות הבאים עד מותה בטרם עת.

לאחר פטירתה אמר מנכ”ל משרד המדע, רן בר, שעמד בראש קרן רמון הממשלתית בראיון לאתר הידען, כי “רונה רמון קידמה את לימודי המדעים והפכה אותם נגישים לילדים רבים”.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן