סיקור מקיף

התחממות ורוחות

עולמנו מתחמם בהדרגה אלא שההתחממות אינה שווה בכל מקום. חוקרים מנסים להבין איך משפיעה ההתחממות על האקלים באזורים שונים, שכן עבור אנשים השינויים המשמעותיים באזורם הם אלה ש”מעניינים” ולהם יש להתייחס ולהתאים את אורח החיים המיידי.

 שינויים בעננות ובכמויות הגשם מעל האזור המשווני באוקיאנוס האטלנטי בשישים השנים האחרונות, חום כהה = 40 מ"מ יותר גשם בחדש, אפור = 40 מ"מ פחות גשם בחודש, (שימו לב לעליה בחופי מערב אפריקה)
שינויים בעננות ובכמויות הגשם מעל האזור המשווני באוקיאנוס האטלנטי בשישים השנים האחרונות, חום כהה = 40 מ"מ יותר גשם בחדש, אפור = 40 מ"מ פחות גשם בחודש, (שימו לב לעליה בחופי מערב אפריקה)

הבנת השינויים האזוריים לוקה בחסר בגלל חוסר בתצפיות ובנתונים אודות משטר הרוחות מעל האוקיאנוסים. הנתונים הגולמיים מתצפיות ברוחות מעל האוקיאנוס הראו כי הרוחות התחזקו בשישים השנים האחרונות, אלא שהסתבר כי הנתונים נובעים ממיקומם של מכשירי המדידה, רוב מכשירי המדידה ממוקמים על אניות מאחר והאניות מהירות וגבוהות יותר הנתונים מסולפים.

על פי מאמר שמפורסם ב: Nature Geoscience, שני חוקרים, Hiroki Tokinaga & Shang-Ping Xie International Pacific Research Center, University of Hawaii at Manoa פיתחו שיטה חדשה להסרת המעצורים והשגת מידע ואספו נתונים קיימים, תיקנו את חוסר הדיוק ע”י קיזוזי הנתונים הגולמיים בגובה ובמהירות, שילבו בהם מידע חדש ומצאו כי בשנים 1950 עד 2009, כתוצאה מהתחממות נחלשו רוחות הסחר באזור המשווני של האוקיאנוס האטלנטי, מה שהביא לריבוי הגשמים באוקיאנוס ובחופי מערב אפריקה כמו גם באמזוניה.

לעומת זאת נרשמה ירידה בגשמים בסאהל (צפון אפריקה).

באטלנטי המשווני יש שלשה מסלולי שיוט עיקריים שלאורכם מספקות האניות נתונים אקלימיים, החוקרים יישמו תיקונים והשוו אותם לתצפיות במסלולים אלה ומצאו כי בשנים 1950 – 2009 נחלשו רוחות הסחר בצורה משמעותית.

התחממות פני המים באטלנטי המשווני גרמה לשינויים במחזוריות האקלים. לשונות מים קרים שנמשכות ממזרח התחממו יותר מהאגן המערבי. בו בזמן החלשות רוחות הסחר הפחיתה את עלית המים הקרים ממעמקים. המים הקרים מעלים חמרי מזון ולכן שינוי זה משפיע על הפאונה הימית.

שילוב השינויים בטמפ’ המים וברוח הגביר מאד את כמויות הגשמים, מעל האוקיאנוס כמו גם בשטחי יבשת שצמודים למים, כמו חופי האמזוניה ומערב אפריקה.

החוקרים מביאים כדוגמה את כמויות הגשמים באיבאדאן שבניגריה: מ-1950 עד 2009 גדלו כמויות הגשמים (בחדש אוגוסט ) ב-79 ממ’ שמהווים 93% מהממוצע (הרב שנתי באוגוסט).
החוקרים טוענים כי בעשור האחרון פחתו ההבדלים בשינויים בטמפ’ האוקיאנוס ובכמויות הגשמים, כלומר פחות אירועים קיצוניים (?)

החוקרים טוענים כי “צורת ההתחממות של האוקיאנוס והשינויים ברוחות הסחר נגרמים בגלל הירידה (הלא סימטרית) בקרינת השמש, ירידה שנגרמת בהשפעת תרסיסים” (שנפלטים כתוצאה מפעילות אנושית).
הירידה בקרינה מורגשת יותר בחצי הכדור הצפוני ואם תימשך פליטת התרסיסים בעשור הבא יתכן שבאטלנטי המשווני ייווצר שינוי אקלימי נוסף בגלל שילוב השפעת התרסיסים וגזי החממה. לשינוי כזה תהיה השפעה חשובה על המבנה החברתי – כלכלי באוכלוסיות סביב האטלנטי המשווני, אוכלוסיות שכבר היום סובלות מההתחממות העולמית.

תצפיות ומידע אמין על מחזורי הרוחות באוקיאנוסים לוקות בחסר והמחקר החדש מהווה כלי חשוב לשיפור בנית דגמים שיאפשרו חיזוי שינויים אקלימיים בתנאי המשך ההתחממות העולמית.

13 תגובות

 1. טרול זה טרול זה טרול.
  המאמר לא דן בחומציות האוקיאנוסים אבל כאמור: טרול הוא טרול הוא טרול

 2. בעבור מי שמתעצל לגשת להפניה, הבאתי קטע כמתאבן-

  Now geologists have investigated this question further and come up with new answers. They argue, if there is such a difference between our oceans and our rivers and reservoirs then the source couldn’t be common to both. By finding no increases anywhere in inland water systems this study has inevitably concluded that any human emissions into the atmosphere of carbon dioxide must be excluded as a potential source of oceanic acidification. The greenhouse gas theory has been under a cloud since researchers admitted there had been no statistically significant global warming for 15 years.

  ולמי שכעת פחות מתעצל-
  גשו ל-
  http://www.suite101.com/content/acid-oceans-due-undersea-volcanoes-not-humans-a220085

 3. האם יש דרך לראות את התמונות במלואן?

  הקישור נותן לראות רק את ה Abstract של המאמר…

 4. פדי”חה יקר ,

  קצת רקע למה זיהום גורם לגשם חומצי :

  CO2 מומס במיים יוצר חומצה קרבונטית
  SO2 מתמוסס במיים יוצר חומצה גופרתית
  NO2 מתמוסס במיים יוצר חומצה חנקתית .

  כולם תוצרים של זיהום אויר תעשייתי ותחבורתי.
  העובדה שהזיהומים נובעים גם מהרי געש ,לא מורידה מאשמת ואחריות האדם
  אתה מוזמן להתחיל בכימיה של תיכון לפני שאתה מתחיל עם תאוריות

 5. אבי אנחנו חיים בעולם ולא במעבדה
  זה הכל פוליטיקה אין כאן שום מדע.

  מפחידים את הציבור אם איזה בוגי-מן כמו עם אלקעידה – בשביל לעשות שינויים גיאופוליטיים
  אותו הדבר עם התחממות גלובאלית אנטרופוגנית – עוד טקטיקת הפחדה

  שמעת על מועדון רומא ?
  תקרא את המסמך שלהם מ1993

  אני מתאר לעצמי שלא תקרא, אבל זה סיכום מוצלח של הנושא:
  http://climaterealists.com/index.php?id=7061

 6. אתה לא תמיר ולא רון אבל שלושתכם מקבלים את הכסף והנתונים מאותם מקורות – קונספירטורים. לקונספירטורים אין אחריות, למדענים יש. לעצם העניין, המספר נראה לי מוגזם, לא היה לי זמן לבדוק אותו כי אני באירוע אבל אעשה זאת.
  בכל אופן התרשמתי שמדובר במדע בדיוני, ובכל אופן גם אם יש טריליון הרי געש, זה לא אמור לשנות את העובדה שהחומצמיות מגיעה מהזיהום כי זה הוכח

 7. 1.אני לא תמיר
  2. אתה אומר שאין מדע אמיתי?

  המחקר שסקר 200 אלף הרי געש הוא לא מחקר אמיתי ? למה?
  כי הוא לא תפור לאג’נדה שלכם?

  אבל מקס פאוור החליט שיש מקסימום אלפים בודדים.

  מי כאן נסמך על יצירי נפשו?

 8. מקס, לא יעזור מה שתגיד לאנטי ירוקים מסוגו של תמיר, הוא ימציא מדע בדיוני כי יש לו בעיה עם המדע האמיתי והוא דורש במפגיע גם מאתר המדע האמיתי להסתמך על יציר נפשו.

 9. למגיב 3 מר פדיחה מהיכן לקחת את הנתון ” 3 מליון הרי געש” אין כמות כזאת המקסימום אלפים בודדים, ושנית הים נעשה חומצי ע”י ספיגת פחמן דו חמצני מהטמוספירה וכנ”ל ענני הגשם.

 10. אשמח אם תחבר לי את הקשר
  גשם חומצי – פליטת מזהמים – פד”ח

  ממתי גשם חומצי הוא תוצאה של פד”ח ?

 11. הרי הגעש אשמים, אז אפשר להמשיך ולהמטיר גשם חומצי כתוצאה מפליטות זיהומים, כדי לא להוציא כסף. אפשר לחשוב שיש לכם דרך להתפנות לכוכב לכת חלופי כשתגמרו לזהם את הנוכחי ולא תמותו ביחד איתו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן