סיקור מקיף

בעיית שלושת הגופים – למה בכל זאת למרות ההתרסקות מדובר בהישג גדול

הפיזיקאית וחוקרת איינשטיין, ד"ר גלי ויינשטיין מסבירה למה חוקי ניוטון גורמים לכך ששיגור חללית כלשהי אל הירח יהיה מאתגר, ובראשית חצתה זאת בהצלחה והקיפה את הירח

מסלולה הארוך של החללית בראשית אל הירח. איור: SPACEIL
מסלולה הארוך של החללית בראשית אל הירח. איור: SPACEIL

זה לא בדיוק נכון שפרויקט החללית נכשל. אסביר את זה בפירוט למטה. כאן דווקא מדובר באייזיק ניוטון ולא באלברט איינשטיין.

ראשית, כאשר ארה"ב ורוסיה שלחו רכבים לירח בהתחלה הם לא נחתו ממש על הירח. לקח כמה ניסיונות עד שהם הצליחו ממש לנחות על הירח. שנית, לסובב את הירח ולהגיע כמעט לקרקע שלו זה הישג מאוד גדול מבחינה מדעית-טכנולוגית. למי שלא בקיא בפיסיקה ניוטונית ובמסלולי לוויינים ובכמה זה מסובך לגרום לחללית להקיף את הירח – זו משימה כל כך קשה שמעט מאוד מדינות מצליחות במשימה הזאת – להלן הסבר תמציתי:

בהתחלה משגרים את החללית במהירות גבוהה. החללית צריכה לנוע במהירות בריחה גבוהה מאוד כדי להיכנס למסלול מעגלי סביב כדור הארץ. הישגנו את מהירות הבריחה והחללית מקיפה את כדור הארץ. עכשיו צריך שהמסלול יעשה יותר ויותר אליפטי. למסלול האליפטי סביב כדור הארץ יש שני מוקדים – האפוגיאה והפריגיאה. האפוגיאה היא הנקודה הרחוקה ביותר מכדור הארץ. הפריגיאה היא הנקודה הקרובה ביותר. עושים חישובים לפי המכניקה הניוטונית שאומרת לנו שצריך להעלות את האפוגיאה עד למרחק של הירח. מעלים זאת על ידי המנוע של החללית ועל ידי ניווט בקרקע. מכיוון שהמכניקה הניוטונית אומרת לנו שלמסלול האליפטי יש תנע זוויתי קבוע, פירושו שהמהירות של החללית הולכת ויורדת.

בערך בגובה של 300 קילומטר מעל כדור הארץ מתכוננים למעבר למסלול סביב הירח. זו משימה מאוד-מאוד מסובכת כי מדובר בשני גופים, כדור הארץ והחללית, שמעבירים אותה לירח ואז יש לנו שני גופים חדשים: החללית והירח. לחללית הייתה עודף מהירות בשביל הירח והיינו צריכים להאט אותה כדי שהיא תסתובב סביב הירח והוא ילכוד אותה. הירח נע במהירות נמוכה סביב כדור הארץ וכאשר המסלול האליפטי מספיק גבוה, מהירות החללית היא נמוכה מאוד על המסלול האליפטי סביב כדור הארץ. צריך לחשב בדיוק-בדיוק איזו מהירות יש להעניק לחללית שתתאים למהירות של הירח וכדי שהירח ילכוד אותה ואז החללית תסתובב סביבו.

המעבר בין שני המסלולים מתרחש בנקודה הקרובה ביותר של המסלול לירח. ואז מחשבים את המהירות שיש להעניק לחללית בדיוק לפי המרחק בין כדור הארץ לירח כאשר החללית היא על האפוגיאה של המסלול האליפטי סביב כדור הארץ, כדי להפחית כמה שניתן את זמן המעבר בין המסלולים. המעבר ממסלול למסלול לוקח איזה יומיים ויש שיטות לבצע אותו כמו weak stability boundary (WSB) transfer או Hohmann transfer. הירח לכד את החללית אבל יכול להיות שצריך לייצב אותה במסלול סביב הירח. יש גורמים רבים שלוקחים בחשבון בייצוב המסלול של החללית סביב הירח, כולל ההפרעות באינטראקציה בין כדור הארץ, הירח והשמש (בעית שלושה גופים). אם מצליחים לעבור את השלבים האלה (שהם כאמור תמרונים מאוד מסובכים!) והחללית מקיפה את הירח וכמעט נוחתת עליו זו הצלחה מאוד מרשימה! ואני צופה עכשיו שיופיעו לא מעט מאמרים אקדמיים שינתחו את הפיסיקה והטכנולוגיה של החללית הישראלית.

מודול הנחיתה של אפולו 10 (לא מאויש) לאחר שניתק ממודול הפיקוד והשירות. צילום: נאס"א
מודול הנחיתה של אפולו 10 (לא מאויש) לאחר שניתק ממודול הפיקוד והשירות. צילום: נאס"א
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

12 תגובות

 1. לכל הקוראים והכותבים באתר "הידען" ולאבי בליזובסקי בראשם.

  הכתבה נפתחת במשפט: "הפיזיקאית וחוקרת איינשטיין, ד"ר גלי ויינשטיין מסבירה למה…."

  ברצוני להבהיר כי, גלי ויינשטיין היא לא פיזיקאית (!!) במובן שהיא לא ד"ר לפיזיקה מטעם איזה שהוא מוסד אקדמי מוכר ומאושר וגם לא בעלת תאר שני או ראשון בפיזיקה.

  גלי ויינשטיין היא לכל היותר חובבת פיזיקה. ואולם, הבנתה במקצועות הפיזיקה, ככל שהיא נחשפת במאמרים שהיא מפרסמת, אפילו פחותה מרמת הידע של חובב פיזיקה ממוצע שאינו פיזיקאי מקצועי.

  גלי ויינשטיין מפרסמת מעת לעת מאמרים שהם כביכול פרי עטה אך למעשה הם תרגומים משובשים של מאמרים המתפרסמים באנגלית. יש להניח כי השיבוש נועד למנוע תביעות כנגדה על התחזות והעתקה.

  בכל אופן, ניכר מרמתם הנמוכה של מאמריה ומהניסוחים הפשטניים, כי הכותבת אינה באמת מומחית בפיזיקה, לא כל שכן בברמה אקדמית.

  לפני מספר שנים, גיליתי באינטרנט, (בעקבות כתבה שהיתה חשודה בעיני, שגלי ויינשטיין פרסמה ב"הידען") את דף הרזומה שלה, בו היא סיפרה כי היא מרצה במכון וייצמן את תורת היחסות של איינשטיין. משחשפתי את הסיפור המופרך הזה מעל דפי "הידען", מיהר\ה מאן דהוא (מעניין מי ?) ומחק\ה את הדברים מהאתר. במקומם הועלתה תמונה ישנה של אלברט איינשטיין משחק בחצר בחברת ילדה קטנה (לא לשכוח, ויינשטיין היא מומחית באיינשטיין). בדף הרזומה שלה כתבה אז גלי ויינשטיין כי, התואר הראשון שלה הוא ב …. אומנות. לגבי התארים השני והשלישי הניסוח היה מעורפל ולא ניתן היה להבין ממנו במה באמת עסקו אותם תארים אם בכלל (!!) רק נכתב שם בסופו של דבר שהוסמכה כמומחית באיינשטיין, באוניברסיטת ירושליים אם זיכרוני טינו מטעני.
  כמובן שמאליות עולה השאלה, האם ישנה בכלל דיסיפלינה מדעית כזו הנקראת "איינשטיין" ? או שאולי זו דיסיפלינה חדשה שהמציאה גלי ויינשטיין בעצמה.

  בחיפוש שערכתי היום באינטרנט לא מצאתי דף רזומה של גלי ויינשטיין. מה שכן מצאתי הוא שלאחרונה, בראיונות שונים שנתנה בתקשורת, מציגה את עצמה גלי ויינשטיין, כהיסטוריונית של המדע (כבר לא פיזיקאית ) המתמחה בחקר אלברט איינשטייין.

  בנוסף, גלי ויינשטיין מציגה את עצמה כנכה אשר בגלל נכותה, נחסמות בפניה כל הדרכים לקבלת משרת עבודה בתחום "התמחותה", בכל המוסדות להשכלה גבוהה בארץ.
  במספר ראיונות שנתנה גלי ויינשטיין לעיתונות, לא מובהרת ולא ברורה מהות הנכות שהיא טוענת שממנה היא סובלת. היא מתארת את נכותה כ"נכות שקופה".
  אם הנכות שלה היא כטענתה "נכות שקופה", איך זה שכל מוסדות ההשכלה הגבוהה בארץ מבחינים בה בכל זאת למרות שקיפותה, ולכאורה מפלים בגללה לרעה את גלי ויינשטיין ?
  כמו כן יש להניח כי, מבין כל אנשי הסגל האקדמי במוסדות להשכלה גבוהה בארץ, לא כולם הנם בעלי פרופיל קרבי 97. ברור כי מבין כל הפרופסורים והדוקטורים באוניברסיטאות ובמכללות בארץ, רבים הם בעלי נכויות כאלה ואחרות, מהן "גלויות" ומהן "שקופות" (כהגדרתה של גלי ויינשטיין) ואשר למרות נכותם, הם מועסקים ומכהנים בתפקידי הוראה ומחקר בכל המוסדות האקדמיים בארץ.

  לסיכום:

  עקב חשדי המבוסס ורב השנים כי, גלי ויינשטיין איננה פיזיקאית אלא מתחזה לשכזאת, אני קורא בזאת לגלי וינשטיין לפרסם לאלתר, באתר הידען, בתוך פרק זמן סביר של כחודש(!!!) את הרזומה האקדמי המדויק והמלא שלה, לרבות הצגת צילומי המקור של תעודות ההסמכה של התארים השונים בהם היא מתהדרת. במידה ותעשה כן, ותוכיח כי היא אכן פיזיקאית בעלת תאר אקדמי (שני ו\או שלישי) בפיזיקה, אני אתנצל בפניה ואודה בטעותי, באתר הידען, באופן בולט וברור במסגרת תגובות הקוראים ל-5 כתבות שונות העוסקות בתחומי המדעים המדוייקים, וזאת בתוך כחודש מעת שתעשה כן. אם לא תעשה כן, אפנה אל עורך האתר אבי בליזובסקי בבקשה כי, יחדל לחלוטין מלפרסם מאמרים שגלי ויינשטיין חתומה עליהם וכן, אשקול נקיטת כל צעדים חוקיים אחרים בהקשר זה.

 2. לצוות האתר:
  זה אחת הכתבות הכי מצחיקות ומזלזלו האינטליגנציה שלי שקראתי באתר הזה.

  למצות החללית:
  נכשלתם!!! תתמודדו
  אל תתחילו לספר כמה זה הישג אחרי הכל.
  בשנת 69 נחתו אנשים על הירח.(נראה לי)

  ועכשיו עשרות שנים אחרי עם כל הטכנולוגיה זה הסיפור שאתם מספרים לעצמכם כדי לישון טוב בלילה.
  תעשו לי טובה
  ביזבזתם את כל המימון לשווא
  הוכחתם שאתם אין לכם מושג מה אתם עושים
  ועוד עכשיו מנסים לעשות מהפך תודעתי שלא יצחקו עליכם ברחוב.

  הייתי במקומך משקיע מאמצים בדברים יותר חשובים
  לא רוצים לנחות על הירח.
  באמת אין שום צורך
  אפשר לוותר
  תודה

 3. שלום
  אתה לא רוצה לחשוב כמה כסף עלה לשים אדם על הירח (בסביבות 120 מיליארד דולר), וכמה כשלים היו בדרך לשם.

 4. תיקון קל: למעשה זו אינה בעיית שלושה גופים, כי ניתן להזניח את השפעת החללית על המסלולים של הירח וכדור הארץ.
  זו עדיין בעיה נכבדה לפתור את משוואת התנועה של החללית. בעיקר בגלל הסיבוך הנובע מהפעלת המנועים. והשאלה כמובן היא, מתי ובאיזה כיוון להפעיל את המנועים של החללית.
  כדאי לשים לב שהתנע הסיבובי של החללית אינו נשמר וגם לא האנרגיה של החללית אלא שניהם משתנים בעקבות הפעלת המנועים. (התנע הסבובי הכולל, ביחד עם מסת הדלק הנפלט כמובן נשמר. אבל זה אינו עוזר בחישובים.
  אישית, הייתי שמח לראות את פירוט החישובים שנעשו, (ואני מניח שבסופו חישוב נומרי במחשב.

 5. בנוסף, צריך לעשות השוואה נכונה בין כל הנחיתות על הירח: כל הנחיתות הקודמות בוצעו עם BRUTE FORCE, כלומר השתמשו במנועים רקטיים אדירים שיכולים ליצור את המסלול בלי בעיות. אם לבראשית היה מנוע כזה ומספיק דלק, היא היתה יכולה לעצור את הנחיתה ולהתחיל שוב.
  אבל יש בעייה אחת שאני לא מבין: החללית הסתמכה על תאוצה לדחיפת הדלק למנוע הראשי. בזמן הנחיתה, החללית כל הזמן משנה כוון – איך לא נוצרים גלים בנוזל? גלים כאלו, אם הם גדולים, יכולים ליצור הפסקות במנוע. התאוצה תהיה ב"מכות", והמחשב לוקח את קריאת התאוצה כשגויה. מכאן כל הנחיתה משתבשת.

 6. ואם היא מאוישת כל הבעיות הנ"ל נעלמות? איך לכל הרוחות הצליחו בשנת 69, ואילו כיום זה פתאום נורא מסובך? התרסקות בראשית העבירה אותי לקונספירטורים שאינם מאמינים שהאדם נחת אי פעם על הירח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן