סיקור מקיף

איפה הקרח? אלסקה מתחממת

אלסקה מתחממת במהרה: שיא שלילי של קרח צף וטמפרטורות מתחממות הצליחו לבלבל אפילו את תחנת מדידת האקלים המקומית, וגרמו לה לחשוב שהיא הוזזה מהמקום לאזור אקלים חם יותר

אלסקה. מתחממת בקצב מהיר. תצלום: Steve Halama.
אלסקה. מתחממת בקצב מהיר. תצלום: Steve Halama.

מאת מאיה פלח, זווית, סוכנות ידיעות למדע וסביבה

כשחושבים על אלסקה, הדימויים הראשונים שעולים בראש הם של שלג, קרח, מעיל מנופח וביגוד עבה. אבל בדומה לשאר העולם, שינוי האקלים משפיע גם על אלסקה שהולכת ומתחממת, ומתברר שבאזור הקוטב הצפוני – שאלסקה ממוקמת בסמוך אליו – הוא מתרחש באופן דרמטי הרבה יותר ביחס לממוצע בעולם: בשנה שעברה חשף דו״ח של סוכנות האוקיינוסים והאטמוספירה האמריקאית (NOAA) שהקוטב הצפוני מתחמם במהירות כפולה מהממוצע העולמי. למעשה, השינוי באזור הקוטב הוא כה משמעותי, עד שחוקרים גילו בתחילת החודש שהאקלים החם מהרגיל גרם לתחנת המדידה והמחקר האקלימי שמוצבת באוטקיאגוויק שבצפון אלסקה לטעות ולחשוב שהיא הוזזה ממקומה אל אזור חם יותר.

תחנות מדידה ומחקר אקלימי מפוזרות במקומות שונים בכל רחבי העולם, והן מסייעות למדענים לתעד ולעקוב אחר שינוי האקלים וכך גם לבצע תחזיות לעתיד על סמך הנתונים הקיימים. אלסקה, שמטבע היותה קרובה לקוטב הצפוני והיא קפואה ברובה ומוקפת קרח ימי צף במשך חלק גדול מהשנה, היא נקודה רגישה יחסית להשפעות שינוי האקלים – ולכן המדידות בה הן חשובות ומשמעותיות מאוד לבסיס הנתונים העולמי.

המדידות מראות שבעשורים האחרונים הטמפרטורה בחצי האי האמריקאי הולכת והופכת חמה יותר, ואילו משטחי הקרח הצף – שמגיעים אליו מהקוטב הצפוני בסוף הקיץ – החלו גם הם להתמעט ולהופיע לחופיו מאוחר יותר ויותר בשנה. בעוד שבעבר חלקה הצפוני של אלסקה היה מוקף במשטחי קרח צף כבר בחודשים אוקטובר-נובמבר, הרי שבשנים האחרונות זה קורה לאט יותר ומאוחר יותר – עד שב-19 בנובמבר השנה כמות הקרח הצף באזור הגיעה לשיא שלילי של 40 השנה האחרונות שבהן נעשו מדידות באזור.

מכת חום לתחנת המדידה

ההופעה המאוחרת והמתמעטת של הקרח היא בעייתית לא רק משום שהיא משנה את מרקם החיים באזור, אלא בעיקר משום שהיא גורמת להתחממות מואצת ומסייעת להגביר את האפקט של שינוי האקלים. זה קורה כיוון שהקרח הלבן בולע לתוכו מעט מאוד מקרינת השמש המגיעה אליו, וכאשר הים או הקרקע מכוסים בקרח רוב אנרגיית השמש שמגיעה אליהם מוחזרת אל החלל. כשפני השטח כהים יותר – כמו במקרה של קרקע או של פני הים החשופים, אנרגיית שמש רבה יותר נבלעת בהם,  ומגבירה את ההתחממות של כדור הארץ. התמעטות הקרח באלסקה, הגעתו המאוחרת והעובדה שהוא מכסה את פני המים המקיפים אותה במשך פחות חודשים בשנה גורמת לאפקט של היזון חוזר – לפיו ככל שיש פחות קרח מתרחשת התחממות רבה ומהירה יותר, שבתורה מעכבת עוד יותר את היווצרות הקרח או ממיסה את הקרח הקיים.

השיא השלילי שנרשם השנה בקרח הצף, בשילוב עם הטמפרטורות הגבוהות מהרגיל, גרמו להפעלתו של מנגנון שמיועד למקרים בהם תחנת המדידה המקומית מזהה שנעשה סביבה שינוי מלאכותי – למשל במקרים בהם יש תקלה פנימית במערכת שעלולה לשבש את אמיתות הדיווח, או כאשר היא מוזזת ממקומה לאזור שבו שוררים תנאי מזג אוויר אחרים מהטווח שאליו היא רגילה. במקרה כזה, אלגוריתם מיוחד גורם למערכת להפסיק את הדיווח האוטומטי של נתונים – כדי שלא להעביר נתוני שווא למערכת ולשבש את תוצאות המדידות.

החוקרים הבינו מה קרה כאשר ב-4 בדצמבר – כמו בכל 4 בחודש – הם ניגשו לקרוא ולנתח את הנתונים, וגילו כי המערכת חדלה במהלך החודש מדיווח אוטומטי של נתוני האקלים – כלומר, היא פשוט החליטה לפסול את עצמה מרוב חום.

כשמסתכלים על הנתונים ומבינים שמדידות הטמפרטורה באזור מראות שאוקטובר הממוצע של המאה ה-21 חם יותר בקרוב ל-8 מעלות צלזיוס מאשר חודש אוקטובר בשנות ה-1920, אפשר להבין את ממדיו של השינוי העצום שמתחולל באזור זה. בשנים האחרונות נשברים שוב ושוב שיאים שליליים באלסקה של הקרח הצף בקיץ, של הקרח שמצטבר על פסגות ההרים בחורף ושל הטמפרטורות המתחממות במהרה. שילוב בין כל הגורמים האלה יוביל ללא ספק לעלייה גלובלית בגובה פני הים ולפגיעה בבעלי החיים באזור שתלויים בקרח להישרדותם.

אז כשאתם מפנטזים על השיט החלומי שתיקחו יום אחד לאלסקה – אולי במקום לדמיין את המעיל המנופח, את כובע הצמר הלוהט ואת המגפיים שתצטיידו בהם, כדאי שתחשבו על זוג סנדלי הליכה טובים, חולצה קצרה וכובע נגד קרינת השמש.

ראו עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

21 תגובות

 1. ניסים

  …"פגיעה בעם מסויים הביא לשלום?" – אמרתי שזה יביא שלום?

  אמרתי: "פגיעה בכלל המוסלמים תביא לירידה ברמת האלימות של המוסלמים כלפי כל מי שאינו מוסלמי.".

  אנא ממך, אל תבלבל לאחרים את המוח בדברים שהם לא נכונים, כאשר אתה מזכיר דבר מדבריי.

 2. נוסטרדמוס
  יש לך טעות מאד רצינית. אתה מערבב בין לוח הזמנים הישן של עשרות ומאות אלפי שנים, לבין לוח זמנים מודרני של כמה עשרות שנים.

  כל מה שאתה אומר שהחיים מתאימים את עצמם לסביבה זה נכון, אבל זה לא יפתור את הבעיות של שינויי האקלים. הרוסים בעבר ניסו לשחק עם שינויים סביבתיים ועשו נזק בלתי הפיך. הים האראלי ביב פעם האגם הרביעי בגודלו בעולם. הים אגם הים הזה נקרא "מדבר אראלקאם", אם לא הבנת את ההקשר.

  מי שמגדל את מירב האוכל היום זה ארה"ב, קנדה ואוסטרליה. המדינות האלב ניפגו קשה ביותר ב-50 השנים האחרונות. צר לי להגיד לך – אבל זה לא נושא לדיון. אם אתה חושב שרוסיה המושחתת תוכל לספק מזון לעולם אז אתה הולך להיות מופתע.

  המצב הוא קשה מאד. חבל שאתה נותן לדיעות הפוליטיות שלך לעוור אותך. לך תהרוג כמה ערבים אם זה עושה לך כיף, אבל בבקשה, אך תחריב את העולם של הילדים שלי.

 3. כי זה נושא שנוי במחלוקת ,מסובך וזאת דעה אישית שלי, מי שירצה יסכים ומי שלא לא ,כמובן שכולם יתפקחו בסוף, לעומת השאר שזה עובדות מדעיות.
  השטחים החדשים שכרגע קפואם ובלתי ניתנים ליישוב יהפכו להכי פוריים בעולם ואנשים ירצו לעבור לשם מרצונם בגלל השפע. עובדה שרוסיה שמחה מאוד בסתר על התחממות ובצדק. שטח אחד יהפוך לבלתי ניתן למחיה שטח אחר הרבה יותר גדול יהפוך לגן עדן. הגירה אנושית תמיד הייתה ושינויים אקלימיים גם, פעם מדבר סהרה ואנטקטיקה היו יער גשם. שום דבר הוא לא קבוע,לא בגיאולוגיה, לא באקלים ולא בחיים . האדם יתאים את עצמו לטבע ולא ההפך…

 4. נוסטרדמוס
  למה לעזוב? זה בדיוק הבעיה שלך – יש לך דעות ימניות קיצוניות וזה מתבטא בכל תגובה שלך. כל מה שאתה אומר נצבע בדיעות האלה.

  בקשר לשטחים חקלאים אתה טועה. דבר ראשון, אנשים לא חיים באיזורים האלה. אז לא פתרנו כלום. כבר אמרתי לך – יש מספיק אוכל היום בעולם,ובכל זאת הרבה מתים מרעב גם היום.

 5. אצות אוהבות חום ואור והן ישגשגו יותר מאי פעם. היפנים מגדלים אצות בכוונה ליד אילת בגלל החום והאור העז. תעשה ניסוי בבית….

 6. לא הבנת, לא התכוונתי עליה בפחמן דו חמצני תביא לעלייה בצמחייה. למרות שזה גם נכון כי זה חלק מהפוטוסינטזה. התכוונתי שכשאנטרקטיקה תתחמם היא תהפוך ליבשת ירוקה עצומה, כמו גם סיביר,צפון קנדה.. שייצרו יותר חמצן. בעבר היה חם בהרבה ועובדה היה יותר חמצן ובזכותו היו חיות יבשה גדולות יותר מאי פעם. גם חלקי האוקיאנוסים שכרגע קפואים יקבלו אור שמש ובהם יצמחו האצות.

 7. אם אני אתחיל להיכנס לנושא לא אסיים הרבה זמן. בקצרה, מקור הרשע מגיע מהמזרח התיכון.
  בכל מקרה נדבקת דווקא לזה עזוב כרגע פוליטיקה. מבחינת האנושות ההתחממות זאת הזדמנות לפריחה אם ינצלו אותה בחוכמה

 8. נוסטדרמוס
  איך הסקת שכמות הצמחיה תעלה? הרעיון שעליה בפד"ח תגרור עליה בכמות הצמחיה לא נכונה.

  והרבה יותר חמור מכך – רוב החמצן שלנו מסופק ע"י אצות בים, והן סכנה גבוהה מאד בגלל עליית הטמפרטורה.

 9. נוסטרדמוס
  המוסלמים באינדונזיה או מלזיה אוהבים את המערב? מה עם המוסלמים שחיים בארה"ב, גרמניה, אוסטרליה, דנמרק, צרפת וישראל? הם מתונים יותר?

  אתה באמת חושב שהרג זה דרך מוצדקת למנוע הרג? 🙂

 10. ניסים!

  אתה אומר שנוסטרדמוס טועה ומציג בפני כולנו את הטענות שלך, שמתבררות כמחזקות דבריו של נוסטרדמוס…

  בכל אופן, לגבי תהייתך השניה, התשובה היא: "כן".

  פגיעה בכלל המוסלמים תביא לירידה ברמת האלימות של המוסלמים כלפי כל מי שאינו מוסלמי.

  הבעיה היא שזה לא ריאלי. ולכן מחפשים פתרונות אחרים. כמו הידברות איתם… אבל הם בשלהם.. קאפיש?

 11. אכן, לדעתי כשלא יהיו לערבים מדינות לאום הם יהפכו למתונים יותר ויהיה קל יותר לבצע רפורמות בדתם . הכוונה היא שכל הרס מוליד הזדמנויות חדשות,כמו ששריפת יער מחדשת אותו. עליית כמות הצמחים תעלה את כמות החמצן ואיתם המגוון הביולוגי, הצמחים יספגו יותר פחמן דו חמצני דבר שיביא להתקררות עם הזמן , אם החיים שיגשגו בעולם חם בעבר גם עכשיו הם ישגשגו. לפעמים צריך להפטר מהישן כדי לפנות מקום לחדש טוב יותר כמו ריסט או פורמט

 12. נוסטרדמוס
  העניין של כמות החמצן לא קשור.
  כשהיה אקלים טרופי באנטארקטיקה לא היו בני אדם, איך מה זה קשור?
  בשטחים העצומים האלה לא חיים בני אדם היום, ולעומת זאת מאות מיליונים גרים במקומות פוריים. כבר היום אנשים מתים מרעב, ובמיוחד עקב חוסר מים, למרות שיש בעולם מספיק לכולם.

  האם לדעתך פגיעה בכלל המוסלמים יקטין את האלימות שלהם?

 13. אז תתיחס לתגובות עניינית. כי מי שמקלל אישית ומאשים בשיגעון (מאפיין ויכוחים עם שמאלנים) כבר הפסיד בויכוח . איזה מהעובדות שציינתי לא הבנת?

 14. ניסים
  זה בסדר… היהודים ידעו להתבולל גם באירופה וארה"ב… פשוט תסתכל במראה.

 15. ניסים. הוא לא הברברי היהודי היחיד ..גם אני יחד עם רובם המכריע של הישראלים הוא יהודי ברברי…
  והאסלאם היא דת השלום
  ???

 16. לא נורא פעם היה אקלים טרופי גם באנטארקטיקה ובלי אשמת האדם וכמות החמצן הייתה גבוהה ב50% והחיים, חיות וצמחים שיגשגו וכמות המינים עלתה על הכמות כיום. באלסקה, אנטרקטיקה,קנדה,גרינלנד ורוסיה שטחים עצומים יהפכו לפוריים וברי יישוב והמזרח התיכון וצפון אפריקה ישרפו בחום יחד עם האיסלאם הברברי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן