סיקור מקיף

כשהצ’ייסר נתקע בפקק

מדעני המכון שיערו כי מיקום גנים לא-מקודדים עשוי ללמד על תפקידם. המדענים הראו כי הגן הלא-מקודד “צ’ייסר”, מווסת את הגן המקודד הסמוך לו, שנקשר בעבר לאפילפסיה ולאוטיזם

חלקים שונים של הגן צ'ייסר (נקודות המסומנות בחצים) מתבטאים בעיקר בגרעין התא של עובר עכבר (מסומן בכחול). עובדה זו תומכת בהשערה כי הצ'ייסר מעורב בבקרה על פעילות גנים
חלקים שונים של הגן צ’ייסר (נקודות המסומנות בחצים) מתבטאים בעיקר בגרעין התא של עובר עכבר (מסומן בכחול). עובדה זו תומכת בהשערה כי הצ’ייסר מעורב בבקרה על פעילות גנים

עצם הידיעה היכן אדם מבלה את זמנו יכולה ללמד עליו רבות. חוקרים במכון ויצמן למדע השתמשו ברעיון זה כדי לחקור חלק מסוים של הגנום האנושי – גנים שאינם מקודדים חלבונים אלא משועתקים למולקולות בקרה, הקרויות מולקולות אר-אן-אי ארוכות לא-מקודדות (long non-coding RNA או בקיצור lncRNA). מעט מאוד ידוע על תפקידם של אלפי מקטעים אלה הפזורים לאורך הגנום האנושי, אך מדעני המכון שיערו כי מיקומם יכול לספק קצה חוט: מכיוון שה-lncRNA נוטים להימצא באזורי די-אן-אי המעורבים בבקרה על ייצור חלבונים, החוקרים הניחו כי גם הם לוקחים חלק בפיקוח על מפעל ייצור זה.

במחקר שהתפרסם באחרונה בכתב-העת המדעי Nature Communications, התמקדו ד”ר איגור אוליצקי וחברי קבוצתו במחלקה לבקרה ביולוגית בגן lncRNA, שאותו הם כינו Chaserr (צ’ייסר). החוקרים יצאו מתוך הנחה כי גן זה משחק תפקיד חשוב בגנום, שכן הוא נשמר במהלך האבולוציה מדגים ועד בני-אדם. צ’ייסר ממוקם בגנום סמוך לתחילתו של גן אחר – Chd2, המשתתף בבקרה על ייצור חלבונים. מוטציות ב- Chd2נקשרו בעבר לאפילפסיה ואוטיזם. עקב הסמיכות הפיסית בין שני הגנים, שיערו החוקרים כי צ’ייסר מהווה שכבת בקרה נוספת, נוסף על Chd2, המווסתת, בין היתר, תהליכים הכרחיים לתפקוד נוירולוגי תקין.

במטרה לברר מהו תפקידו של צ’ייסר, יצרו ד”ר אוליצקי ועמיתיו עכברים מהונדסים ללא גן זה, וגילו כי הם מתים זמן קצר לאחר הלידה או שאינם מתפתחים כראוי – עובדה המצביעה על כך שתפקידו של צ’ייסר בגנום אכן חיוני. מחקרים נוספים הראו כי ללא צ’ייסר עולה באופן חד ביטויו של Chd2. במלים אחרות, צ’ייסר בולם ככל הנראה את Chd2, ומוודא כי גן זה מייצר חלבון ברמות נאותות.

בחלק מהאנשים הלוקים באפילפסיה ובאוטיזם, זוהתה פעילות בלתי-מספקת של הגן Chd2. מחקר זה עשוי להוליד יום אחד פתרון בדמות מולקולה קטנה החוסמת את הצ’ייסר, משחררת את אחיזתו בגן Chd2 ומקפיצה את ביטויו לרמות תקינות”

מחקרים נוספים הראו כי רמות גבוהות מדי של החלבון שמייצר Chd2 גורמות בעיות בעוברי עכברים. “כאשר Chd2 פעיל יתר על המידה, הכמויות הגדולות מדי של החלבון שהוא מייצר גורמות כנראה מעין פקקי תנועה בצמתים בין הגנים, ומשבשות בכך את ייצור החלבונים במאות מקומות שונים בגנום”, אומר ד”ר אוליצקי. “פקקי תנועה” אלה מרמזים גם על אופן פעולתו של צ’ייסר: הגן משתתף כנראה במנגנון היזון חוזר המווסת את ביטויו של Chd2 באמצעות יצירת פקק תנועה בסמוך לו, כאשר רמת החלבון שלו עולה יתר על המידה.

אך ביטוי בלתי-מספיק של Chd2 בעייתי לא פחות מאשר ביטויו העודף. למעשה, ביטוי בלתי-מספיק הוא בדיוק הפגם הגנטי שזוהה באנשים הלוקים באפילפסיה ואוטיזם. המוטציה זוהתה אמנם אצל חלק קטן מהאנשים עם תסמונות אלה, אך עבור מי שהבעיה שלו אכן נובעת מפעילות בלתי-מספקת של הגן Chd2, מחקר זה עשוי להוליד יום אחד פתרון בדמות מולקולה קטנה החוסמת את צ’ייסר ומשחררת בכך את אחיזתו בגן Chd2, מקפיצה את ביטויו לרמות תקינות ומתקנת את הפגם הגנטי.

קבוצת המחקר כללה את אביב רום, ליליה מלמד, נעה גיל, מיכה גולדרייך וד”ר רותם בן-טוב פרי מהמחלקה לבקרה ביולוגית, מתן גולן מהמחלקה לביולוגיה מולקולרית של התא וד”ר ענבל ביטון מהמחלקה למשאבים וטרינריים – כולם ממכון ויצמן למדע, וד”ר רותם כדיר מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

בדומה לצ’ייסר, ישנם כ-100 גנים למולקולות אר-אן-אי ארוכות לא-מקודדות השמורים בין מיני החולייתנים השונים – מבני אדם ועד דגים.

למאמר המדעי

3 תגובות

  1. מעבר לגיבוב המילים של הכותב.. סתם שתי נקודות.. הראשונה: מי אמר לך?.. מצחיקים אותי כל הנביאים בשם עצמם.. שכאילו יש להם קשר ישיר עם הבורא.. והם מספרים סיפורים.. כאילו יש להם שליחות מטעם מישהו. גם רבנים ועוד שרלטנים בשם עצמם יש להם את התכונה הנעלה הזו – מעניין מי הסביר להם ובאיזה ערוץ תקשורת.
    הנקודה השניה.. ממש פשוט.. לו הוא ושכמותו היו מקדישים כמה שעות ללמוד את תורת האבולוציה ואת חוקי הברירה הטיבעית היו מבינים שפשוט אין צורך באותו כוח נשגב ויש הים הסבר מדעי.. ובמפתיע אפילו די פשוט ושמסביר את כל ההתפתחות ואיך הגענו לצורה הנוכחית שלנו המתאימה להפליא לסביבתנו… ושהשארנו אחרינו במהלך ההיסטוריה את כל אלה שלא התאימו לסביבה , כמו הדינוזאורים למשל. אז אני יודע.. זה חסר סיכוי.. וחבל על הזמן.. אבל בכל זאת .. לטובת אלה שחושבים ומהססים.. פשוט אין צורך באלוהים כדי להסביר כמעט שום תופעה… מי שרוצה להאמין .. בבקשה.. אני מכבד.. אבל מספיק עם היומרה להבין או להעביר הודעות בשמו.. פשוט כבר לא זקוקים לו.. התהליך בגדול מובן.. ואבני הבניין האחרונות משתבצות במקומן.

  2. לאור כל התכניות והתגליות של המדע שרק מתחיל לחפור בגנים ובדי אין אי ובגנים ובאר אן אי עוד לא נפל לכם האסימון שזה לא צירופי מקרים הדברים כל כך מתוחקמים והננו תכנולוגיה הביולוגית הזו מתוחקמת ברמות של הנדסת אלים ולא טבע ולא שטויות לעל גן יש גיבוי ותוכנית ותוכניות שיכפול יבוא יום ותגלו את מה שנאמר שאלוהים ברא אותנו בצלמו מה די אין אי שלו ולכן אנחנו חוקרים ובסוף תגיעו למסכנה שאני הגעתי מיזמן עקב סימנים וידע כמו חידה שאלוהים השאיר שאלוהים הוא הבורא ואלה הם הסימנים שאני למדתי בחיים מהתנך וסיפרי הקודש ויהי אור ? המפץ הגדול תחיית המתים? פרוייקטים שיכפול די אין איי והקלטת תודעה? לפני אלפי שנים לא ידעו על דברים אלה ? אלוהים יכול להיות בכל מקום הכל זמן ? שזירה קוונטית ? םעולה מוזרה מרחוק אין לה הסבר מדעי אך התיקשורת היא מיידים בכל מקום ללא גבול מרחק מילארד שנות אור או קילומטר ?עדויות מלאכים בריאה ועליות השמיימה במרכבות אש ( אליהו הנביא) ועוד ? אלוהים פועל במילים וייהי אור ותפתח האדמה את פיה ויחר אפו כל אלה מצביעים על תכנולוגיות כמו בשלט לנו לא על עך מובנות אך כבר יודעים היום שניתן להפעיל מכשירים פקודות לחלליות ולווינים בדומה בפקודות אור ממקלדת ושלטים לפעילות ממרחק מאות מיליוני קלימטרים ואף ממרחק שנות אור ?בריאת היקום ותחקומו הדור הריאשון ולאחריו הדור השני של הכובים והידע שעומד מאחורי בריאת דור א ודור ב ויצירת כוכבי לכת ולאחר מכן חיים שכל זה עשוי מממפץ אור ריאשוני שהתוצאה שלו ידועה מראש לבורא מצביעה על כך שהבורא יוצר יקומים וממלא את החשיכה באור וחיים הוא פשוט זורע יקומים שוקקי חיים וגולת הקוטרת שלו היא הדי אין אי והאר אין אי והגנום שהם שזורים באור של המפץ כל זרעי החיים הם התוכנית הגדולה מה מעבר חכו מילארד שנים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן