סיקור מקיף

מהו נגיף הקורונה ומדוע הוא מסוכן

נגיפי קורונה (Coronaviruses) הם משפחה של נגיפים שגורמים למחלות בדרכי הנשימה ובדרכי העיכול של בעלי חיים שונים ממחלקות היונקים והעופות. אלה נגיפים בעלי קפסיד סימטרי, הנראה במיקרוסקופ אלקטרונים ככתר מלמעלה, ומכאן שמם. החומר התורשתי שלהם הוא RNA חד גדילי חיובי, שאורכו 32-26 אלף בסיסים – גדול יחסית לנגיפי RNA אחרים

תסמיני coronavirus. אינפוגרפיקה: shutterstock
תסמיני coronavirus. אינפוגרפיקה: shutterstock

לאחרונה החלה להתפשט בסין ומשם לשאר העולם מגיפה שבמרכזה נגיף הקורונה (2019-nCoV) שהגיח מווהאן (Wuhan) שבסין. יש הרבה דיווחים בתקשורת על ההתפרצות של דלקת ריאות הנגרמת על-ידי נגיפי קורונה חדשים למדע. מיהם נגיפי הקורונה ואיזה מחלות שהם גורמים? וגם ננסה להתעדכן על ההתפרצות האחרונה.

נגיפי קורונה (Coronaviruses) הם משפחה של נגיפים שגורמים למחלות בדרכי הנשימה ובדרכי העיכול של בעלי חיים שונים ממחלקות היונקים והעופות. אלה נגיפים בעלי קפסיד סימטרי, הנראה במיקרוסקופ אלקטרונים ככתר מלמעלה, ומכאן שמם. החומר התורשתי שלהם הוא RNA חד גדילי חיובי, שאורכו 32-26 אלף בסיסים – גדול יחסית לנגיפי RNA אחרים.

ארבעה נגיפי הקורונה שהיו מוכרים באדם עד שנת 2002 גרמו למחלות קלות בדרכי הנשימה – מה שמכונה אצלנו הצטננות או צננת. מאז הופיעו עוד שלושה.

בשנת 2002 הגיח לראשונה מחבל גוואנדונג (Guandong) שבדרום סין נגיף קורונה שגרם לדלקת ריאות קטלנית בבני אדם, וכונה SARS-coV (ר"ת של Severe Acute Respiratory syndrom – ובעברית – תסמונת נשימתית חמורה חדה). נגיף הסארס גרם בסופו של דבר לתחלואה של 8273 אנשים ברחבי העולם, מהם מתו 775 (9.6 אחוזים). זמן הדגירה של נגיף הסארס היה כיומיים עד 10 ימים. החומר התורשתי שלו עבר סחיפה גנטית מהירה יחסית שלא אפשרה יצירת חיסון.

בשלב מסויים, בשלהי 2003, נבלמה המגיפה, בעיקר על-ידי איתור החולים ובידודם, ומאז, מלבד כמה "תאונות מעבדה" בהן נדבקו עובדי מעבדה, לא נראה הנגיף שוב. בהמשך התברר שהנגיף הגיע מזבד (גחן) הדקלים המסיכתי (Paguma larvata). עשרת אלפים פרטים של היונק הקטן הושמדו באזור גוואדונג. אחר-כך נמצא שנגיף מאד דומה נמצא גם בשועלי ראקון (Nyctereutes procyonoides), בגיריות סמוריות (Melogale) ואף בחתולי בית.

ב-2013 הופיע נגיף קורונה חדש, הפעם מערב הסעודית. ולכן הוא כונה MERS-CoV (ר"ת של Middle East Respiratory Syndrom). גם הוא גרם לדלקת ריאות עם פוטנציאל קטלני. הוא גרם בינתיים תחלואה של מעל 2000 איש ברחבי העולם, מהם מתו כ-30 אחוז. מקורו של נגיף ה-MERS היה בעטלפים, מהם הוא עבר לגמלים ומהם לבני אדם. והוא מגיח מדי פעם, גם כיום.

אין, נכון להיום, תרופה שמעכבת שכפול של נגיפי קורונה בתאי המאכסן, והטיפול במקרים החמורים מנסה להפחית את השפעת התסמינים כדי לאפשר לגוף החולה להתגבר לבד על המחלה (מה שלא תמיד מצליח).

ולארועים האחרונים.

באמצע דצמבר 2019 החלה הצטברות של מקרים חמורים של דלקת ריאות נגיפית, בעיר ווהאן (Wuhan) שבמחוז חוביי (Hubei) שבסין, וההחלה להתפשט לאזורים נוספים בסין ומחוצה לה. המקור הראשוני להתפרצות היה כנראה שוק הדגים המקומי, בו נמכרים מלבד דגים, גם בעלי חיים רבים נוספים. ב-31.12 דיווחה סין על ההתפרצות לארגון הבריאות העולמי.

מדעני רשות הבריאות הסינית בודדו את הנגיף וקבעו במהירות את הרצף של הגנום הנגיפי, כך גם עשו מדעני ה-CDC – לנגיף שבודדו מהחולה האמריקאי הראשון. (התוצאות – היו כמעט זהות). על-פי הרצף שוייך הנגיף החדש לנגיפי הקורונה, וכונה זמנית 2019-nCoV. בתוך נגיפי הקורונה, הנגיף החדש קרוב יותר לנגיף הסארס, ולנגיף קורונה אחר של עטלפים.

כרגע יש חשד, שצריך לאמת, שמקור הנגיף בעטלפים, אך זה דורש עוד אימות.

אותרו כבר שני חולים בארצות הברית (שניהם חזרו מווהאן) ושלושה אחרים בצרפת. מקרים בודדים נוספים אותרו גם בדרום קוריאה ואוסטרליה. בישראל, נבדקו חשודים כחולים שחזרו מסין, אך הם חלו מסיבות אחרות.

זמן הדגירה המשוער מהדבקה בנגיף ועד לפיתוח תסמיני המחלה הוא 14-2 יום. זמן זה מאפשר לנגיף להתפשט המהירות מאזור ההתפרצות המקורי. היות ויש אפשרות הדבקה בין בני אדם, כמו בנגיפי ה-SARS. עלול להיות כאן פוטנציאל מגפתי. שלטונות סין החליטו לא לקחת סיכון (גם לא ברור אם הם שחררו את כל המידע שבידיהם) על המגיפה והכניסו להסגר חמש ערים במחוז יוביי, שמאכלסים אותם 35 מיליון(!) תושבים, ואף ביטלו את התחבורה הציבורית לבירה בייג'ינג.

נכון ל-26 בינואר מדובר על 2065 איש שחלו בוודאות (אישור מעבדתי) במחלה, 23 מהם מחוץ לסין, יש עוד 2692 מקרים שלא אושרו מעבדתית. 41 מהם מתו (כ-3 אחוז מהמקרים שאושרו). נמתין להתפתחויות.

מתוך הבלוג של ד"ר דרור בר-ניר: "חיידקים, נגיפים ושאר "ירקות"

עדכון לגבי ההתפרצות של נגיף הקורונה החדש – באתר ה-CDC
עדכונים על על התפרצות הנגיף – ארגון הבריאות העולמי
על התפרצות ה-SARS ב-2002 – בבלוג "חיידקים, נגיפים ושאר "ירקות"
על מגיפת ה-MERS ב-2013 – בבלוג "חיידקים, נגיפים ושאר "ירקות"

עוד בנושא באתר הידען:

13 תגובות

 1. מבלבלים את המוח על טלפים
  עטלפים חייים כבר המון שנים בעולם ואוכלים אותם הסינים וגם את הדגים אגב דגים יש בכל העולם לא רק בסין ופתאום יש הדבקה
  זה חיידק שמידהו נדבק מימנו ממעבדה והוא יתפשט לעולם וכן יש חיידקים מדבקים ומתפתחים כמו למשל חיידקים בצואה זה מדבק וירוס הוא באיזשהו שלב עובר ולא מתים כמות אנשים מימנו למשך זמן ממושך כל וירוס אבל חיידק כן
  חיידק ללא תסמינים זה אומר שהוא ישן ולא רואים כלום על האדם
  חיידק פעיל הוא גורם לשילשולים כאבי בטן חיידק של הקורונה הוא משפיע על הדם וסותם את העורקים ווכלי הנשימה ואז עם לא מצליחים לטפל בו הדם אלול למות

 2. העולם רוצים להיות חכמים על הנשים. כדי להתקדם בתחום הוירוסים כדי להשמיד אנשים וזה יהופך את העלום למוות

 3. לפי דעתי לכל דבר יש פיתרון. ואני בטוח שלנגיף קורונה יש את הנוגדנים. אבל לצערי הרב …. מחכים למצב שבשוט בילתי נישלט. וזה המצב. מחכים שיהיו יותר חולים ופאניקה מפולות כגון: בורסה כלכלה וכו"…בקיצור קיים נוגדן לקורונה ואני בטוח בזה .

 4. אפשרי לבלום את ההתפשטות של כל נגיף או וירוס באמצעות סירוס הוירוס..איך עושים את זה ?
  התשובה פשוטה: נורת uvבמעברים של נתב"ג
  אור כחול מסרס את החיידק או הוירוס ומונעה דגירה והתפשטות..
  גוגמאות דומות הן במיני ברים לשטיית מים, או בחדרי שירוטים ציבוריים מכונות ליבוש ידיים ששם יש נורות עם אור כחול בנועדו לעקב ולסרס חיידקים כדי שלא יתרבו

 5. תשכחו מעטלפים חיות וכיוב!מדובר בפיתוח נגיף ללוחמה ביולוגית להרג המונים.והסינים פשוט הסתבכו.תציגו שאחות ל סי איי אי בארהב.

 6. זה נובע מהבירה המקולקלת… אני גם שתיתי פעם בירה מקולקלת והרגשתי לא טוב בירה קורונה.

 7. בניגוד ליומרה בכותרת,לא מוסבר כאן מדוע הנגיף מסוכן. הסיבה: זהו נגיף rna חד גדילי ולכן הוא משתכפל בתאי הגוף במהירות ו"מפוצץ" את התאים בכמויות של שכפטלים שלו עד כדי שמוציא את התאים מכלל פעולה. זהו הסיכון, זוהי הסיבה לתסמיני השיעול, קוצר הנשימה וההרגשה הרעה.

 8. פשוט להפסיק לאכול חיות כואב הלב לראות מה עושים להם ואיזה אכזריות בכל אסיה.

  עונש לעולם מלמעלה

 9. רצוי להבהיר כי גם במקרה של SARS וגם MERS האנשים החולים החלו לפזר נגיפים רק לאחר שהופיע אצלהם חום. כלומר על ידי מדידת חום לנוסעים במטוסים רכבות וכו' הצליחו לעצור את התפשטות הנגיף.
  כיום, הרשויות הסיניות טוענות שהנגיף החדש מפוזר על ידי חולים לפני שיש להם סימני מחלה. אם זה המקרה, אי אפשר יהיה לעצור את ההתפשטות של הנגיף. המרכז לבקרת מחלות בארה"ב טוען שעדיין אין מידע מדוייק על אופי ההדבקה. נקווה שהסינים טועים.

 10. מענין רק שראוי היה כי ביולוג יבחין ויפריד בין:
  גחן ( (Paguma larvata)
  לבין : זבד ( Civettictis civetta)
  בין: חמוס ( Melogale moschata)
  ל: רקון(Procyon lotor )
  שכן יש בילבול בשמות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן