סיקור מקיף

ניסוי פשוט: צפו בליקוי הלבנה המלא הלילה, השוו אותו לסולם שבכתבה ודווחו על צבע הירח למדען החוקר את אטמוספרת כדה”א

סופר-ירח, ירח דם ועוד כינויים ללקוי לבנה כמו זה שיתרחש הלילה. חוקר באוניברסיטת קולורדו בבולדר מבקש מהגולשים לשלוח אליו נתון אחד מספר מאפס עד ארבע המתאר את בהירות וצבע הירח לפי סולם דאנז’ון המופיע בכתבה זו וניתן להדפיסו או להעבירו לסלולאר 

צבע ובהירות הירח יכולים להשתנות באופן חד מליקוי אחד לשני, בתלות בכמות האפר הוולקני באטמוספרה. סולם דאנז'ון, המדרג את ליקויי הירח מאפס עד ארבע תסייע לכם הצופים לאמוד את מראו של הירח בליקוי הלילה. Credit / Photo illustration: Bob King
צבע ובהירות הירח יכולים להשתנות באופן חד מליקוי אחד לשני, בתלות בכמות האפר הוולקני באטמוספרה. סולם דאנז’ון, המדרג את ליקויי הירח מאפס עד ארבע תסייע לכם הצופים לאמוד את מראו של הירח בליקוי הלילה. Credit / Photo illustration: Bob King

 

יש דרכים רבות ליהנות מליקוי הירח השלם הצפוי הלילה כאשר הירח צפוי להיות “סופר-ירח”.. בראש ובראשונה ניתן לשבת בנחת ולצפות בכניסה האיטית של הירח לצל הצבעוני של כדור הארץ כשהוא גדול מהגודל הממוצע של הירח בשל היותו של הירח במקרה גם סמוך לנקודה הקרובה ביותר במסלולו. אפשר לצלם, לצפות בטלסקופ או להשתתף בניסוי מדעי קטן וקל: לצפות בירח ולתאר את בהירותו בדירוג המכונה סולם דאנז’ון ולשלוח את התוצאות לחוקרים שישתמשו בו כדי לחקור את אטמוספרת כדור הארץ. הדפיסו או הורידו את הצילום הבא לטלפון הסלולארי והשוו את הירח האמיתי לדרגה הקרובה ביותר בסולם. שימו  לב לכך שקיימים הבדלים בין מדפסות שונות ובוודאי בין דגמי טלפונים

סולם דאנז'ון לאמדן בהירות הירח בעת שיא המעבר בצל כדור הארץ. איור. אלכסנדרֶה אמורין , מומלץ לצפות בתמונה בטלפון סלולארי ולהשוות לירח האמיתי, ולאחר מכן לשלוח את התמונה לפרופ' ריצדארד קין באוניברסיטת קולורדו.
סולם דאנז’ון לאמדן בהירות הירח בעת שיא המעבר בצל כדור הארץ. איור. אלכסנדרֶה אמורין , מומלץ לצפות בתמונה בטלפון סלולארי ולהשוות לירח האמיתי, ולאחר מכן לשלוח את התמונה לפרופ’ ריצדארד קין באוניברסיטת קולורדו.

 

האסטרונום הצרפתי אנדרה דאנז’ון פיתח בשנות העשרים של המאה העשרים פיתח סולם בן חמישה שלבים המאפיינים את מראה הירח במהלך שלב הליקוי המלא. הסולם מדרג את הערכים הבאים:

  • L=0: ליקוי אפל מאוד. הירח כמעט ולא נראה, בפרט באמצע שלב הליקוי המלא.
  • L=1: ליקוי אפל – צבעו של הירח הוא חום כהה או אפור, וקשה להבחין בפרטים.
  • L=2: ליקוי שבו הירח אדום כהה או צבע חלודה, אפל מאוד באמצע המעבר בצל כדור הארץ, ובאילו בשאר שלבי חציית חרוט הצל, הירח בהיר יחסית.
  • L=3: הירח בצבע אדום של רעפים. לחרוט הצל יש שוליים בהירים או צהובים.
  • L=4: הירח בצבע אדום-נחושת, או כתום במהלך הליקוי, לחרוט הצל יש שוליים בהירים מאוד, בצבע הנוטה לכחול.

 

ליקויי הירח האחרונים היו די בהירים, 2-3 בסולם דאנז’ון, אך איננו יודעים עד כמה בהיר יהיה ליקוי הירח הלילה עד שלא נעבור אותו. האסטרונום החובב הברזיליאי אלכסנדרֶה אמורין פיתח דאנז’ומטר שניתן להורדה, (ראו בתמונה) ופשוט להשוות בין מראה הירח בחוץ ובין הצבעים והבהירות הקרובים ביותר המופיעים על מסך הטלפון.
בליל הליקוי החזיקו את הטלפון בכיוון של הירח במהלך אמצע הליקוי ונסו לאמוד את הערך של L בעין הבלתי מזויין. לאחר מכן ניתן לשלוח את הנתונים לד”ר ריצארד קין מאוניברסיטת קולורדו, בכתובת [email protected] וליתר בטחון גם להשוות את מראה העיניים עם התצלום שבדף זה לפני ששולחים את האומדן הסופי.
קין , פרופסור אמריטוס במחלקה למדעים אטמוספריים ואוקיאנים אוניברסיטת קולורדו בבולדר חקר כיצד השפיעו התפרצויות וולקניות הן על צבע הירח והן על קצב ההתחממות הגלובלית. כל ליקוי מספק הזדמנות נוספת לאמוד את מצבה הנוכחי של האטמוספרה ובפרט כמות האבק בסטרטוספרה, השכבה שנמצאת באופן מיידי לשכבה הנושקת לקרקע – הטרופוספרה. מרבית אור השמש שנותר בחרוט הצל מסונן בסטרטוספרה.

הרי געש פולטים תרכובות גופרית ואפר גבוה לתוך האטמוספרה, ו”מלכלכים” את הסטרטוספרה שלרוב נקיה, באפר וולקני. אפר זה בולע הן את האור והן את שאר אנרגית השמש. זו הסיבה מדוע ליקויים שהתרחשו לאחר התפרצות געשית משמעותית יכולים להיות אפלים עם ערכי L של 0 ו-1.
אחד הליקויים האפלים בעשורים האחרונים התרחש ב-30 בדצמבר 1982 לאחר ההתפרצות המרהיבה של הר הגעש אל צ’יצ’ון במקסיקו שהשליך 7-10 מיליון טונות אפר לאטמוספרה. תרכובות הגופרית התפזרו בכל כדור הארץ במשך שבועות כשהם סופגים את האור ומחממים את הסטרטוספרה בארבע מעלות צלזיוס.

בשל הספיגה הזו מגיע פחות אור שמש לכדור הארץ והדבר גרם להתקררות חצי הכדור הצפוני ב-0.4-0.6 מעלות צלזיוס. הירח הלוקה היה כהה במיוחד עד שמי שלא ידע היכן להסתכל היה מחמיץ אותו.
מחקריו של קין התמקדו בשאלה כיצד הסטרטוספרה הכמעט נקייה בשנים האחרונות משפיעה על קצב ההתחממות הגלובלית בהשוואה לליקויים הכהים שהתרחשו עד שנת 1996. התצפית הפשוטה שלכם תספק עוד נתונים לשיפור הבנתינו את התהליכים האטמוספריים וכיצד הם קשורים לשינויי האקלים.

הגרף מראה את השינויים בהתחחממות הקרקע בשברי מעלות בהתאם להשפעת התפרצויות האפר הוולקני ואפקט החממה מאז 1979. הקווים הכחולים מציינים התקררות שנבעה מריבוי אפר וולקני בסטרטוספרה. באדום ההתחממות כתוצאה מאפקט החממה. שימו לב למגמת ההתחממות מאז שנת 1997 Credit: Dr. Richard Keen
הגרף מראה את השינויים בהתחחממות הקרקע בשברי מעלות בהתאם להשפעת התפרצויות האפר הוולקני ואפקט החממה מאז 1979. הקווים הכחולים מציינים התקררות שנבעה מריבוי אפר וולקני בסטרטוספרה. באדום ההתחממות כתוצאה מאפקט החממה. שימו לב למגמת ההתחממות מאז שנת 1997 Credit: Dr. Richard Keen

לידיעה באתר יוניברס טודיי

עוד בנושא באתר הידען:

שלבי הליקוי ולוח הזמנים לצופים בת”א. מתוך אתר נאס”א

Event UTC Time Time in Tel Aviv* Visible in Tel Aviv
Penumbral Eclipse begins Sep 28 at 00:11 Sep 28 at 03:11 Yes
Partial Eclipse begins Sep 28 at 01:07 Sep 28 at 04:07 Yes
Full Eclipse begins Sep 28 at 02:11 Sep 28 at 05:11 Yes
Maximum Eclipse Sep 28 at 02:47 Sep 28 at 05:47 Yes
Full Eclipse ends Sep 28 at 03:23 Sep 28 at 06:23 Yes
Partial Eclipse ends Sep 28 at 04:27 Sep 28 at 07:27 No, below horizon
Penumbral Eclipse ends Sep 28 at 05:22 Sep 28 at 08:22 No, below horizon

*הירח יהיה מתחת לאופק במשך חלק מהליקוי, למזלנו, החלק העיקרי – שלב הליקוי המלא – ייראה במלואו.

2 תגובות

  1. אפשר בבקשה את הלינק ממנו הוצאתם את המידע שתיארתם תחת “שלבי הליקוי ולוח הזמנים לצופים בת”א”?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן