סיקור מקיף

הירח צפוי להיות גדול במיוחד בעת הליקוי בליל סוכות (שני לפנות בוקר)

סופר-ליקוי: צירוף של ליקוי ירח (ומכאן גם ירח מלא) וסמיכות הירח לנקודה הנמוכה במסלולו יוצר תופעה המכונה סופר-ירח

שלבי ליקוי ירח. צילום: Universe Today
שלבי ליקוי ירח. צילום: Universe Today

צפו בליקוי ועזרו לחקור את התחממות כדור הארץ בניסוי פשוט ביותר

חג הסוכות, כמו פורים, פסח וט"ו באב, מתחילים בלילה שבו הירח מלא – אמצע החודש העברי, אבל כשהירח מלא, אחת לכמה חודשים בתלות בגיאומטריה של מסלול הירח סביב כדור הארץ ושל שניהם סביב השמש, מתרחש ליקוי לבנה.

בסוכות הקרוב, בלילה שבין יום ראשון לשני, כאשר בפועל כבר ביום שני, 28 בספטמבר לפנות בוקר, יתרחש ליקוי ירח מלא, אבל מכיוון שבמקרה הירח גם יהיה בקרבת הנקודה הקרובה ביותר במסלולו לכדור הארץ, הוא גם ייראה גדול במיוחד, תופעה המכונה ירח-על (SUPERMOON). כך מוסר אתר יוניברס טודיי.

כעשר דקות אחרי שלוש לפנות בוקר יחל צל כדור הארץ לגרום לירח לשלב הליקוי הפנומברלי – השלב שבו הירח נכנס לאיזור שבו צל כדור הארץ גורם לו להיראות חיוור יותר, אך עדיין מלא. ב-04:07 יחל שלב הליקוי החלקי שבו צל כדור הארץ מכסה אט אט את הירח עד שבשעה 05:11 הוא יכסה אותו לחלוטין ויחל שלב הליקוי המלא שיגיע לשיאו (כלומר לחלק העמוק ביותר של חרוט הצל ב-05:47 . שלב הליקוי המלא יסתיים בשעה 06:23. את השלבים ההפוכים, עד לגילויו מחדש של הירח המלא כבר לא נוכל לראות מתל אביב לפי נתוני נאס"א. הירח ישקע כשהוא לוקה.

לירח המלא בקרבת יום היפוך הסתיו (השנה ב-23 בספטמבר) קוראים ירח קציר. אבל בנוסף לכך, במקרה לחלוטין, באותו לילה בדיוק מגיע הירח לפריגיאה – הנקודה הקרובה ביותר למסלולו. זו ההתקרבות ההדוקה ביותר של הירח לכדור הארץ בכל שנת 2015 (הירח מתקרב פעם אחת בכל מסלול לכדור הארץ אך יש שונות בין המרחקים בחודשים השונים). גם ליקוי בירח קציר הוא תופעה נדירה יחסית. הפעם הקודמת שהדבר התרחש היתה ב-1982 והבאה תהיה ב-2033.
המרחק הממוצע של הירח מכדור הארץ הוא 386 אלף קילומטרים, אך ביום ראשון הבא הוא יתקרב עד לכדי מרחק של 356,876 ק"מ ולכן ייראה ב-8% גדול יותר מכרגיל.

ליקוי ירח מלא מתרחש כאשר השמש כדור הארץ והירח מתיישרים בדיוק בסדר הזה. קרני השמש (קווים לבנים) פוגע באטמוספירת כדור הארץ, הסופג את אורם והופך אותו לאדום. האור האדום הזה מוחזר מאטמוספירת כדור הארץ ופוגע בירח, ולכן אנו רואים אותו בצבעים נוטים לאדום במהלך הליקוי המלא. צילום: נאס"א עם תוספות של UNIVERSE TODAY.

ליקויי לבנה מתרחשים 2-3 פעמים בשנה ונראים בכל מקום שבו הירח זורח באותו זמן, כמחצית משטח כדור הארץ. אם מסלול הירח לא היה נוטה ב-5.1 מעלות ביחס למסלול כדור הארץ היינו רואים ליקוי מלא כל פעם שהירח מלא, כלומר כל חודש (עברי) ואולם בפועל הירח המלא מחטיא את צל כדור הארץ כשהוא חולףכמה מעלות צפונית או דרומית לחרוט הצל.

אגב, ההופכי לליקוי ירח הוא ליקוי חמה המתרחש במולד הירח, ואכן בראש השנה התרחש ליקוי חמה שנראה בעיקר בדרום אפריקה ובאנטארקטיקה. אין זה מקרי, משום ששני הליקויים דורשים שהשמש, כדור הארץ והירח יתיישרו במישור אחד, ובדרך כלל הבדל של שבועיים עדיין לא משנה את התמונה מספיק, כך שגם המאור השני לוקה.

שלבי הליקוי ולוח הזמנים לצופים בת"א. מתוך אתר נאס"א

Event UTC Time Time in Tel Aviv* Visible in Tel Aviv
Penumbral Eclipse begins Sep 28 at 00:11 Sep 28 at 03:11 Yes
Partial Eclipse begins Sep 28 at 01:07 Sep 28 at 04:07 Yes
Full Eclipse begins Sep 28 at 02:11 Sep 28 at 05:11 Yes
Maximum Eclipse Sep 28 at 02:47 Sep 28 at 05:47 Yes
Full Eclipse ends Sep 28 at 03:23 Sep 28 at 06:23 Yes
Partial Eclipse ends Sep 28 at 04:27 Sep 28 at 07:27 No, below horizon
Penumbral Eclipse ends Sep 28 at 05:22 Sep 28 at 08:22 No, below horizon

*הירח יהיה מתחת לאופק במשך חלק מהליקוי, למזלנו, החלק העיקרי – שלב הליקוי המלא – ייראה במלואו.

תצפיות והרצאות לקראת הליקוי

לקראת המאורע, סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והאגודה הישראלית לאסטרונומיה עורכות תצפיות ירח והרצאות לכל המשפחה במוצאי שבת, 24 ו-26 בספטמבר, בשישה מצפי כוכבים שונים ברחבי הארץ. הכניסה ללא תשלום. פרטים בקישור. את הליקוי שיתרחש בליל חג סוכות ניתן יהיה לראות מכל מקום בארץ בעין בלתי מזויינת.

הירח נע סביב כדור הארץ במסלול אליפטי ונטוי בזוית של 5 מעלות. הנקודה הקרובה ביותר לפני כדור הארץ מכונה פריגיאה ונקודה הרחוקה אפוגיאה", מסבירה ד"ר דיאנה לאופר, מומחית מטעם סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, "כשהירח בנקודת האפוגיאה הוא נמצא במרחק של 405,696 ק"מ מאיתנו, וכשהוא בנקודת הפריגיאה הוא נמצא במרחק של 363,104 ק"מ מאיתנו. ירח מלא נראה אחת ל-29.3 ימים, כאשר כדור הארץ נמצא בין הירח ובין השמש, בכל אמצע חודש עברי. השילוב בין שני אירועים אלו, כשירח נראה מלא ונמצא בנקודת הפריגאה, מתרחש מספר פעמים בשנה. השילוב של ירח מלא בפריגאה בזמן ליקוי מלא הוא נדיר, והוא מתרחש רק אחת לשנים רבות . צבעו האדום של הירח בזמן ליקוי, תלוי בכמות האור העוברת דרך האטמוספרה".

לידיעה ביוניברס טודיי

4 תגובות

 1. על פי האתר של האגודה זמני הליקוי הם:
  תחילת ליקוי חצי צל – 03:11
  תחילת ליקוי חלקי – 04:07
  תחילת ליקוי מלא – 05:11
  שיא ליקוי – 05:48
  סיום ליקוי מלא – 06:23
  שקיעת הירח – 06:37

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן