סיקור מקיף

האם שחיקה מהירה של חלקים מסוימים באבני הכותל המערבי תוביל בעתיד להתמוטטותו?

מודל תלת-ממדי אשר יצרו חוקרים מהאוניברסיטה העברית מאפשר לחשב במדויק את דרגת השחיקה של אבני הגיר המרכיבות את הכותל.

אבני הכותל המערבי. צילום: אסף אליאסון,  shutterstock
אבני הכותל המערבי. צילום: אסף אליאסון, shutterstock

הכותל המערבי הוא אחד מארבעת קירות התמך אשר הקיפו את הר הבית בשלהי הבית שני, לפני כאלפיים שנה. במבט מהיר עליו, אפשר לראות שחלק מסלעיו מאוד בלויים, דבר היכול לגרום בעתיד להתמוטטותו.

 

מספר חוקרים מהמכון למדעי כדור הארץ של האוניברסיטה העברית, בראשות ד"ר סימון עמנואל ויעל לוינסון, יצרו בעזרת סריקות לייזר של הכותל המערבי מודל תלת-ממדי ממוחשב אשר מאפשר לחשב במדויק את דרגת השחיקה של אבני הגיר המרכיבות את הכותל. מאמר המבוסס על מחקר זה התקבל לאחרונה לפרסום בכתב העת Geology.
ממודל זה התברר שהאבנים המורכבות מגבישים גדולים כמעט ולא התבלו, בעוד האבנים המורכבות מגבישים קטנים מאוד (גבישים אשר יכולים להגיע לאלפית המילימטר) עברו שחיקה רצינית מאוד ולעיתים איבדו כמה עשרות סנטימטרים מעוביין המקורי. שחיקה זו מחלישה את עמידותו של הכותל ויכולה להוביל בעתיד להתמוטטותו. במהלך ניסויים נוספים, אשר בהם בחנו החוקרים את הסלעים השונים בעזרת מיקרוסקופ אטומי חזק במיוחד התברר שגבישי האבנים מתפוררים בגלל המסתם במי גשמים הפוגעים בהם.
מחקר זה יכול להוביל להבנת תהליכי בלייה אשר מתרחשים באבני הכותל ואז לנסות להגיע לפתרונות מתאימים על מנת לשמר את אותם אבנים- דבר שיכול לעזור גם לכותל וגם למבני עתיקות אחרים בארץ ובעולם.

 

קישור לידיעה- אתר האוניברסיטה העברית

עוד בנושא באתר הידען:

התגלתה המחצבה שממנה הובאו האבנים לכותל

עדות בת אלפיים שנה למצור הרומאי על ירושלים

3 תגובות

  1. נו אז עמלו חקרו ובדקו… ולאיזו מסקנה הגיעו ? כי השחיקה עלולה לגרום בעתיד להתמוטטותו…. מתי ? בעוד 30 שנה ? בעוד 100 שנה ? ומה הסיכויים ?

    דרך אגב: "גבישי האבנים מתפוררים בגלל המסתם במי גשמים הפוגעים בהם"

    אפשר לקבל תרגום לעברית ? מי שכתב את המשפט הזה באמת ציפה שמישהו יבין ?

  2. האם יש איזה שהוא מבנה שבני אדם בנו שלא "יתמוטט בעתיד"?!
    גם הפירמידות הן לא מה שהיו פעם, ויום אחד הן תהיינה רק חול בקרקעית הים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן