סיקור מקיף

גלקסיות בקצה היקום הנראה

חוקרים אירופים ערכו תצפית עמוקה לעבר התקופה בה נוצרו הגלקסיות

טלסקופ הענק (VLT) של מצפה הכוכבים האירופי הדרומי בצ'ילה סרק קטע של השמים שצולם בעבר בידי טלסקופ החלל האבל במשך למעלה ממאה שעות

אסטרונומים ערכו לאחרונה את התצפית העמוקה ביותר של היקום בתחום האינפרה-אדום הקרוב שנעשתה מעולם. הם השתמשו בטלסקופ הענק (VLT) של מצפה הכוכבים האירופי הדרומי בצ'ילה כדי לסרוק קטע של השמים שצולם בעבר בידי טלסקופ החלל האבל במשך למעלה ממאה שעות. המדובר בטלסקופ אנטו, שקוטרו 8.2 מטרים. התוצאה – תמונה שחשפה גלקסיות רחוקות במיוחד, שבקושי ניתן לראותן עם הציוד האופטי המשוכלל ביותר של טלסקופ החלל האבל.
האסטרונום מארטין פרנקס (Marijn Franx ) מאוניברסיטת ליידן אמר: "התמונות של VLT פתחו תחום מחקר חדש שלא היה נגיש לתצפית קודם לכן.
"האיזור בשמים שנחקר הוא שדה קטן בשטח של אחוז אחד מן הירח המלא. טלסקופ החלל האבל צפה בו בחשיפה מלאה, במשך כמעט שבוע, והוא נתן את התצפית האופטית העמוקה ביותר שאי פעם בוצעה בשמים.
אף כי ה-VLT צפה בשטח פחות מזן, הוא יכול היה לאתר עצמים שלא נראו בשדה העמוק של האבל. אסטרונומים יחקרו את התמונות המעניינות. תצפיות אינפרה אדום של עצמים רחוקים חשובה משום שהאור שנפלט מהם הוסט לכיוון האינפרה אדום. מתצפיות אלה, גילו האסטרונומים כי הגלקסיות שהיו קיימות בעידן זה, היו די גדולות, וכמה מהן אפילו היו ספירליות בדומה לגלקסיות קרובות. לתובנה זו תהיה השלכה על הנסיונות להבין את דרך היווצרות והתפתחות הגלקסיות.

לידיעה בנושא בבי.בי.סי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן