אלביט מערכות חושפת את VIPeR -רובוט קטן, מיועד למשימות לוחמה אורבנית שפותח בשיתוף עם חברת גלילאו מכשירי תנועה

שיתוף פעולה בין אלביט מערכות וחברת גלילאו מכשירי תנועה איפשר יצירת פלטפורמה רובוטית ייחודית מיסוגה המשלבת קופקטיות יוצאת דופן יכולת עבירות מרשימה בשילוב מגוון מערכות תצפית איסוף ואף לחימה – מדובר ברובוט קל משקל, קומפקטי, ניתן לנשיאה, ידידותי למשתמש ומאפשר הגנה על החיילים בתנאי שטח עוינים, תצורתו מותאמת למעבר על גבי מכשולים וטיפוס במדרגות • הרובוט מוצג לראשונה בתערוכת AUSA המתקיימת בימים אלו בפלורידה

הרובוט הלוחם וייפר של אלביט
הרובוט הלוחם וייפר של אלביט
בתמונה מותקן על הכלי disruptor מעין תותח מים המשמש לנטרול מטעני חבלה

אלביט מערכות חושפת לראשונה בתערוכה בארצות הברית רובוט קטן – וייפר -המיועד למשימות לחימה אורבנית. הרובוט הוא קל משקל, קומפקטי, נייד, ניתן לנשיאה על ידי לוחם בודד ומסוגל לטפס על גבי מדרגות ומכשולים שונים על מנת לבצע מגוון רחב של משימות. הרובוט נועד לסייע לחיילי היבשה בביצוע משימות קרביות ביעילות ולסייע בהצלת חיי אדם.

פלטפורמות אחרות מיסוגו המצויות קיום בשוק מונעות ע"י זחלים כתנאי הכרחי להתגברות על מכשולים שונים ובכלל זה מדרגות ובשל כך סובלות מסירבול ונצילות אנרגטית נמוכה, לעומתן מצוייד ה-Viper במערכת ייחודית המשלבת גלגל וזחל.

הטכנולוגיה הייחודית של חברת גלילאו מאפשרת לפלטפורמה הרובוטית לנוע על גלגלים כל עוד זה מתאפשר ולהינות מיכולת תמרון מעולה מימדים קטנים להפליא ונצילות אנרגטית מיטבית, בה בשעה בעת הצורך נפתחים הגלגלים לכדי זחלים ומאפשרים יכולת עבירות שאף עולה על יכולות העבירות של מתחריה הגדולים ממנה בהרבה.

מפתחי המערכת שחלקם אף נטל חלק במלחמה האחרונה מדגישים את נושא הנצילות האנרגטית כמרכיב מכריע במשקל המערכת ואורך זמן העבודה ללא טעינת סוללות, ובהקשר זה את העובדה שבמלחמה האחרונה צעדו כוחות חי"ר רגלית לעומק השטח כדי לבצע לחימה בשטח בנוי, נצילות טובה שווה פחות סוללות שמהוות את אחד הרכיבים הכבדים במערכת.

הרובוט תוכנן במטרה להפחית את הסכנה הניצבת בפני חיילי כוחות היבשה בשלבים השונים של הלחימה ולהתמודד עם מספר רב של אתגרים בפניהם הם ניצבים. הרובוט הוא נייד ואת תצורתו ניתן להתאים על ידי הוספת חיישנים, מטעדים ומערכות המותאמות באופן ספציפי לכל משימה ומשימה. מידותיו של הרובוט הינן: ”18 אורך, ”18 רוחב ו-“9 גובה ומשקלו עומד על כ-11 ק“ג. הכלי הקטן מסוגל באופן מפתיע להתגבר על מדרגה בודדת בגובה 40! ס"מ ולטפס גרם מדרגות בזוית של למעלה מ 60! מעלות. (גרם מדרגות רגילות הוא בזווית של כ 35 מעלות בלבד)

לרובוט ניתן להוסיף מערכות נשק שונות. הוא נשלט מרחוק על ידי רתמה ותצוגת ראש עילית והמטעד האופטי שלו כולל: מערכת פליר, מערכת תצפית ומצלמת יום/לילה, גשש חומרי נפץ, שבשים, רובה עוזי 9 מ“מ עם כוונת ומציין מטרה, משגר רימונים, זרוע באורך כ-1 מטר, תופסן, תוכנת מיפוי ועוד.

הרובוט מסוגל להתגבר על מכשולים כגון מדרגות, חצץ, סמטאות חשוכות, מערות או מנהרות צרות. משמש כתגבור אידיאלי עבור חיילי היבשה ומגן עליהם מפני סכנה על ידי איתור מטעני נפץ ומלכודות, והתרעה על הימצאותם של כוחות עוינים.

הוייפר פותח עבור צה“ל, כחלק מתוכנית רכב נישא בלתי מאוייש, ובשיתוף עם משרד הביטחון (מפא“ת). לאחר בחינה תפעולית של המערכת מתכנן צה“ל לשלב את הוייפר בחטיבות השונות של חיילות היבשה.

רובוט הוייפר מסתמך על הידע והמיומנות הנצברת של חברת אלביט מערכות בתחום הפלטפורמות הבלתי מאויישות: משפחת המל“טים של אלביט מערכות הכוללת את הסקיילארק – מערכת מזל“ט ייחודית הנישאת על גבו של הלוחם בכוחות היבשה, ומל“ט ההרמס ארוך הטווח, ממלאים כיום תפקיד מרכזי באיסוף מודיעין ומהווים אלמנטים עיקריים בשדה הקרב העולמי.

בתחום הרכבים האוטונומיים (UGVs), האוונגרד הינו רכב קרקעי אוטונומי הממלא משימות הגנה וביטחון הן בצורה אוטונומית והן בהפעלה מרחוק. הרכב נושא מטעדים שונים בהתאם לפרופיל המשימה. עמדת שליטה המצוידת בחליפת חיישנים מתקדמת ותוכנה חדשנית מאפשרת למערכת הניווט של הרכב גילוי ועקיפה של מכשולים נייחים וניידים. האוונגרד הינו הרכב האידיאלי למשימות אבטחת גבולות.

סטינגריי – מערכת כלי שייט אוטונומי (USV) מסוגלת לתמרן ולשייט באופן עצמאי ומתופעלת ממרכז בקרה הממוקם על כלי שייט או ביבשה. מיתאר כלי השייט האוטונומי כולל מערכת ניווט ומיקום GPS, שני תאים חתומים ואטומים למים ומטעדים אלקטרו-אופטיים מיוצבים. באמצעות היכולות המתקדמות של הסטינגריי ניתן להשתמש במערכת למשימות של הגנת חופים, מודיעין, מעקב, קביעת מטרות ותצפית (ISTAR).

חברת גלילאו מפתחת הגלגל זחל, פיתחה בעבר כיסא גלגלים בעל יכולת טיפוס מדרגות, והיא מתכננת לפרוץ לשוק הרובוטיקה . החברה תציג גרסה אזרחית של הפלטפורמה בתערוכת 2007 robobusiness בחודש מאי הקרוב בבוסטון.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. להוציא את החיילים משדה הקרב. הרובוטיקה המוצגת כאן, המפותחת על ידי ישראל, מכונות המלחמה הנשלטות מרחוק, יכולים תוך שנים ספורות עם דגש על פיתוחים ושינוי תורת המלחמה הצה"לית לאפשר רובו-לוחמה בשלט רחוק מבלי לפגוע בחיילים. הרי כבר כיום אנו מהססים מאוד להיכנס לעזה עקב האבדות. בעתיד נוכל גם להשיג כושר הרתעה מירבי על ידי הרובוטיקה הנשלטת מרחוק. אך יש לחולל גם את מהפכת צה"ל הקטן והמתוחכם. מה שעדיין היום עובד באופן חלקי ולקוי יכול להשתפר תוך שנים ספורות ולשמש תחליף עדיף לעין שיעור על החייל הלוחם. קראו על כך באתר "העצמת ישראל" גגלו.

 2. יש הרבה מצבים שבהם כדאי ללכת ולהציץ מעבר לפינה בשקט. ומה לגבי מערות או נקודת תצפית גבוהה ששומרת על הסביבה או על דרך כניסה מבלי ממש להיות שם.
  טוב אולי אפשר פשוט לשים מצלמה עם שלט רחוק אבל כשלכלי כזה יכול להסתובב ולבדוק כמה נקודות תצפית שולטות (גג למשל) אז הנה לכם תצפיתן בשמירה עם חתימת חשיפה נמוכה במיוחד

 3. רובוטים כאלו הם לא אפקטיבים בזמן מלחמה !
  פשוט אין זמן לתפעל אותם .
  אף על פי שהרעיון נחמד.

  יש לחברה רעיון טוב , אבל באופן יחסי עדיף לבנות מזלטון הליקופטר קטן , מונע באנרגיה סולרית ומצלמה.

 4. אבי למה לפעמים ההודעות ממתינות לאישור, ולפעמים הן מתפרסמות מיד? מה קובע זאת?

 5. מאד קשה לי להאמין שהמצלמות שמורכבות על רובוט כזה נותנות למפעיל ראיה מרחבית טובה כמו של אדם אשר עומד בזירה בעצמו ורואה את הדברים דרך עיניו, דרך רוב המצלמות שאני מכיר שמורכבות על רובוטים מסוג כזה התמונה מאד צרה ולא מספקת מספיק אינפורמציה או כושר התמצאות, גם תגובות צידוד ימינה ושמאלה או מעלה מטה לא מהירות ולא מתקרבות למהירות הפניית ראש מהירה של אדם, הכל ברובוט איטי יותר, ומה יקרה כאשר הרובוט יגיע לדלת סגורה או למיכשול שאדם רגיל היה מתגבר עליו ללא קושי ע"י בעיטה או דילוג מעליו?

  בקיצור לא נראה לי שבינתיים יש לרובוט הזה עתיד, הוא בטח לא יוכל להחליף בקרוב חייל בקרבות בתוך איזור בנוי כשמכל חלון יכולים לירות עליך, אין לרובוט את הגמישות או המהירות שיש לחייל בשטח.

  אז…. שלא יעבדו עליכם! :))

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן