סיקור מקיף

טיל אמריקני השמיד את הלווין הרעיל, אך גרם לשברי חלל רבים ולחשש מלגיטימציה לסינים לפתח נשק אנטי לווייני

מומחים: הנזק האפשרי שהיה נגרם אילו הלווין היה נופל על כדור הארץ, לא שווה את הנזק שבפתיחת מירוץ חימוש בחלל

פסולת חלל
פסולת חלל
טיל מדגם SM-3 שוגר הבוקר מספינת הצי האמריקני "אגם ארי" מקואי שבהוואי, במהלך ניסוי של מערכת ההגנה בפני טילים (a Missile Defense Agency Ballistic Missile Defense System או BMDS). טיל זה פגע כמתוכנן בלווין ריגול אמריקני שיצא מכלל שליטה עם שיגורו בדצמבר 2006, ועמד להתרסק על כדור הארץ ללא בקרה בתחילת חודש מארס.

למפעילי המשגר היה רק חלון של עשר שניות לפגיעה בלווין – USA 193. בכירים בפנטגון טענו כי הם מודאגים מכך שהדלק, הידראזין, ש-450 ק"ג ממנו נמצאים במכל הדלק של הלוויין, ואשר היה אמור לשמש את הלווין לתיקוני מסלול בחלל במשך שנים רבות, עלול להגיע לכדור הארץ ולהוות איום על בני אדם. ואולם רוסיה חושדת שהמבצע הוא כיסוי לניסוי מערכת נשק נגד לווינים, במסגרת תוכנית ההגנה מפני טילים של ארה"ב.

ארה"ב הכחישה כי הניסוי הוא תגובה לניסוי טילים נגד לווינים שבוצע בידי סין בשנה שעברה, ואשר גרם לחשש מפני מירוץ נשק בחלל. משרד ההגנה הרוסי כתב בהודעה שהוציא כי לוויינים וחלליות רבות התרסקו בעבר על כדור הארץ, כאשר היו בהם כמויות גדולות של הידראזין, אך הדבר לא היווה עד כה בעיה שצריך לנקוט בצעד כה קיצוני כדי להתמודד איתה."

הבי.בי.סי מדווח כי מדובר במבצע שאפתני במיוחד, דומה לשיגור טיל דרך חור של מחט. הלווין חלף מעל האוקיאנוס השקט בגובה של 210 קילומטרים ובמהירות אדירה של כ-30 אלף קמ"ש. עוד מדווח אתר החדשות הבריטי כי המבצע התקיים שעות אחדות לאחר נחיתתה בשלום של המעבורת אטלנטיס במטרה למנוע פגיעה בה בידי שברי הלווין. עדיין לא ברור אם המשימה הצליחה עד הסוף, כלומר האם הטיל ביקע את מכל ההידרזין, שאחרת עלול המכל לשרוד את החזרה לאטמוספירה. בפנטגון אומרים כי אישור לכך שהטיל ביקע את המכל עשוי להגיע מצילומי מכ"מ בתוך כ-24 שעות. אם המכל ינחת בשלמותו עלול לדלוף ממנו הגז הרעיל ולהתפזר בשטח גדול ולהרוג בני אדם ובעלי חיים שינשמו אותו.

ההערכה היא שלמעלה מ-50% מהשברים ינשרו על כדור הארץ ב-15 השעות הראשונות שלאחר הפגיעה מומחים לשברי חלל חוששים שבסופו של דבר 25% משברי הלווין ימשיכו לשוטט בחלל עוד תקופה ארוכה ולהוות סיכון ללוויינים כשהם נעים בשובל ארוך מעל כדור הארץ.

החשש: לגיטימציה ללוחמת חלל

אתר space.com מצטט את ג'פרי פורדן, פיסיקאי מ-MIT ומומחה לחלל, שאמר כי הסיכוי לפגיעה בבני אדם כתוצאה מנפילת הלווין, לו לא היו מיירטים אותו עמד על כ-3.5% ואולם הוא מאמין כי ההשלכות הפוליטיות של הנסיונות לפגוע בלווין עלולות להיות גרועות יותר בשל פתיחת הזירה הבינלאומית לניסויי טילים נגד לווין בעתיד, ומירוץ חימוש בחלל.

"יש צורך לשקול את הסיכון בכך שהלווין יפגע במישהו כנגד הלגיטימציה לניסוי ה-ASAT (נשק אנטי-לוויינים) של סין" אמר פורדן. סיכוי של שלושה אחוזים לפגיעה או פציעה של מישהו הוא די גבוה, אך ההשלכות של מתן אפשרות לסין להמשיך בפיתוח הנשק מראות שמדובר ברעיון לא טוב."

וישנה כמובן בעיית פסולת החלל. שברי הלווין שישרדו יצטרפו לכ-17 אלף ויותר העצמים שכבר עוקבים אחריהם בידי רשת סריקת החלל של ארה"ב. לפי תוכנית השברים המסלוליים של נאס"א ביוסטון, במהלך 45 השנים האחרונות גדל הקטלוג של העצמים המקיפים את כדור הארץ, בעוד קצב השריפה באטמוספירה של שברים אלה עומד על אחד ביום בלבד. "הדברים הללו יסתובבו שם עד שכוח המשיכה יכריע אותם. יותר מדי שברים כאלה, עלולים לפגוע במשגרים – גם מאוישים – בעת שיגורם. אומר רוג'ר לוניוס, מומחה בכיר לתחום הטילים במוזיאון הלאומי לאוויר וחלל בוושינגטון.
(לידיעה מאתמול, בטרם השיגור)

צי ארה"ב מתכנן לירות הלילה ב-05:30 שעון ישראל ולפגוע בלווין הריגול

20/2/2008, 16:00

הצי האמריקני עומד לבצע היום שיגור של טיל שיפגע בלווין הריגול הסורר, שמאיים להתרסק על כדור הארץ ואולי אף לשחרר גז רעיל.

מלחים על גבי ספינת הצי האמריקני "אגם ארי" מתכננים לשגר את הטיל לחלל מנקודה ימית במערב הוואי היום, ד', בסביבות השעה 22:30 שעון החוף המזרחי (05:30 שעון ישראל, יום ה'). הגורמים בפנטגון שמסרו ידיעה זו מקווים להרוס את הלווין שמשקלו כ-2,400 ק"ג אשר התקלקל זמן קצר לאחר שיגורו בדצמבר 2006.

מבצע ההשמדה אמור לעלות כ-60 מיליון דולרים, אף כי ישנה סבירות קטנה שאכן הלווין ישרוד את החדירה לאטמוספירה וישחרר את מצבור גז ההידראזין שהיה אמור לשמש אותו במשך שנים לתמרונים בחלל, אמר ג'יימס ג'פרי, סגן היועץ לביטחון לאומי של הנשיא.

הצבא הסיני השמיד לווין מטאורולוגי שיצא משירות, והעלו שאלה באשר ליכולתה של ארה"ב להראות ליריבתה המסחרית והצבאית שגם היא יכולה להרוס לווינים. ג'פרי הכחיש כי זו מטרת המבצע. "מדובר בסך הכל בניסיון להפחית את הסיכון לבני האדם". אמר.

ובתוך כך נערכת נאס"א במרכז החלל בפלורידה לנחיתת המעבורת אטלנטיס הצפויה לשעה 16:07 שעון ישראל.

עוד בנושא זה באתר הידען

מלחמת הכוכבים במבט מפוקח

הרעה במצב הבטחון בחלל סיכום ההתרחשויות ב-2007

9 תגובות

 1. מושיק – אנא למד עברית ברמה בסיסית, כי קשה מאוד לקרוא את תגובותיך. התרכז על מילים כגון "היתה" "תנסה" וכו'.

  למגיב שרצה עוד פרטים – היירוט התרחש בגובה של 247 ק"מ. בקשר למידע על הידרזין – חפש את הערך שלו בויקיפדיה העברית.

  סבדרמיש יהודה – ההנחה על מערכת השמדה עצמית אינה טריויאלית. לא שמים על כל לווין חומר נפץ. במידה והתקלה התרחשה במערכות ייצובהנעה אין הרבה מה לעשות.

  "החומר הרעיל" הידרזין הוכנס לתוך לווין בתור הדלק. לא יותר.

 2. יהודה:
  לא סתם עניתי לשאול ולא לך.
  אתה באמת לא טענת זאת אבל הוא העלה את האפשרות הזאת (למרות שהניסוח שלו מבולבל ולך תדע אם לכך התכוון).

 3. למיכאל
  שאול ואני לא טוענים באף מקום שהכניסו ללוין את החומר הרעיל כדי להצדיק השמדתו בעתיד. זאת באמת קונספירציה. אבל לספר סיפור ש"אוטובוס מורעל" עומד ליפול לך על הראש, שאפשר להשמידו רק ע"י טיל, זה סיפור כיסוי.
  מה יקרה בעתיד?, רוצים קונספירציה?, בבקשה:
  נודע לי שישראל עומדת לשלוח אוטובוס לחלל, מעניין למה.

  שיהיה לנו סוף שבוע טוב.
  סבדרמיש יהודה

 4. טוב יש לי כמה דברים לומר לכם
  1. אולי באמת לא איתה סכנה אמיתית שהלווין יפגע בכדור הערץ אבל לא נירא לי שאיתה אפשרות להשמדה עצמית כי הוא פשוט לא היא מקושר לכדור הארץ
  2. מי שהתחיל את מרוץ החימוש הזה איתה סין והיה ברור שארה"ב תנשא להגיב על דבר כזה במהירות האפשרית פשוט כי היא מעצמת העל היחידה בעולם כאשר רוסיה וסין חותרות תחתה אז האפשרות היחידה לשמור על מעמד במצב כזה היא להפגין מדי פעם שרירים (זה עבד לה מספר פעמים בעבר)
  3. מה הסיכוי שהחלקיקים הקטנים יחדרו לכדור הארץ נו באמת פגע בזה טיל זה היתפוצץ זה עבר את האטמוספרה ונשאר שלם זה נשמע כמו סרט עם שורצנגר

 5. שאול:
  אני ממש לא יודע ובאופן כללי אינני נוטה להאמין בקונספירציות אבל דחיל רבאק! ךא מדובר כאן בנשק להשמדה המונית. מדובר בדלק שהוא במקרה גם רעיל. זה דלק שהשימוש בו בלווינים מסוג זה מקובל ואינני חושב שתכננו את השימוש הזה רק כדי להצדיק את היירוט.
  יש גם הבדל בין מה שדרוש כדי להשמיד חלק קטן וסודי בלווין שממילא יישרף בנפילתו דרך האטמוספירה לבין מה שדרוש כדי להשמיד לווין בגודל אוטובוס (כדי להתחשב בכך שעוד לא השלמתי את מתקן נחיתת האוטובוסים על גג ביתי)

 6. יהודה,

  אני מסיר את הכובע (אך לא את הכיפה, ח"ו) בפני הרעיון ההגיוני והמבריק שלך.
  פשוט, יש אמנה בינ"ל האוסרת להציב בחלל נשק להשמדה המונית, וייתכן שגם ניהול מלחמות בחלל אסור (בימי מלחמת הכוכבים העליזה האמריקאים עקפו את האמנה בכך שהציעו גם לברה"מ להצטרף לתכנית; הם ידעו שהרוסים לא יוכלו להצטרף כיוון שאז בקושי היה להם מה לאכול…), אז כנראה האמריקאים חיכו להזדמנות לעקוף את האמנה.

  לו הייתי יותר מתוחכם הייתי אומר שכל הסיפור על הלווין המסוכן מצוץ לחלוטין מן האצבע, ןאמריקה פיברקה אותו רק כדי להצדיק את הניסוי. לך תוכיח שהלווין המיורט לא היה מסוכן?

  ביי

 7. אני בטוח שלא נשקפת שום סכנה מהלווין הזה ואני בטוח שיש לו מערכת השמדה עצמית למקרה של תקלות.
  (למה אני בטוח כל כך???- כי ככה כל אחד היה בונה לווין סודי כזה) .
  זוכרים את אופק שהושמד גם הוא כשניתגלתה בו תקלה?

  אז, כמו שכתוב בסיום הכתבה, האמריקאים רוצים פשוט לעשות גם הם ניסוי להפלת לוינים, אז בבקשה, בלי תרוצים!

  סבדרמיש יהודה

 8. באיזה גובה אמורה להתרחש הפגיעה?

  אפשר קצת יותר פרטים בבקשה?

  ומה כל כך מיוחד בגז הרעיל הזה שדווקא בו משתמשים לצורך התמרונים? מדוע לא יכלו להשתמש בגז אחר שאינו רעיל?

  תודה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן