סיקור מקיף

דאגה בארה"ב מהצלחת סין בניסוי השמדת לוויין באמצעות טיל בליסטי

 מומחים לבקרת נשק מתארים ניסוי זה כתחילתו של מירוץ חימוש בחלל

 סין שיגרה ביום חמישי לפני עשרה ימים טיל בליסטי בגודל בינוני שפגע בלווין מטאורולוגי ישן מתוצרתה שחג בגובה של כ-750 קילומטרים. כך אומרים גורמים בממשל האמריקני.  ארה"ב מודאגת מהשיגור המוצלח. התפתחות זו עלולה ליצור מירוץ נשק וחימוש בחלל. האמריקנים רואים בכך הגברת האיום הצבאי עליה מצד סין. וושינגטון העבירה מחאה רשמית לבייג'ין אך זו לא טרחה להגיב. שגריר אמריקני מיוחד שנשלח לבייג'ין אמר כי תמוה מדוע ביקשו הסינים לפתח יכולת לפגוע בלווייני ריגול אמריקניים דווקא כשהיחסים בין שתי המעצמות בשיא פריחתם. ארה"ב גם מודאגת מפגיעה של רסיסי הלווין שהתפוצץ בלוויינים ובמערכות חלל אחרות.
הבי.בי.סי. מוסר כי מומחים לבקרת הנשק מתארים זאת כתחילתו של מירוץ נשק בחלל בין סין לארה"ב. גם המומחים הללו אומרים כי מדובר בהסלמה בתחום מירוץ החימוש בחלל מזה עשרים שנים. רק ארה"ב וברית המועצות השמידו מטרות בחלל בשנות השמונים. אף כי סין השתמשה הפעם בטיל בליסטי מיושן לפגיעה בלווין, הם ככל הנראה מפתחים גם יכולת לפגיעה באמצעות טכנולוגית לייזר.
הפנטגון הזהיר לאחרונה בדוח שנמסר לקונגרס כי הצבא הסיני נמצא בתהליך של מעבר ארוך טווח מצבא המונים המיועד למלחמות הגנה מפני פלישה לטריטוריה שלהם, לצבא מודרני שיוכל להתלחם במלחמות קצרות ומאסיביות כנגד יריבים המצוידים בנשק הייטקי."

יצחק שלף, שגריר לשעבר של ישראל בסין אמר בראיון ברשת ב' כי כ-50% מהלווינים שמשייטים בחלל אם לא למעלה מכך הם אמריקנים – הן צבאיים והן אזרחיים. האמריקנים השתמשו בלוויינים שלהם כדי לאתר התפתחויות צבאיות מדאיגות במדינות אחרות, ועד לפני עשרה ימים היתה להם עליונות מוחלטת בחלל.  תחנות המעקב שגילו את ההתפתחות הזו הן מהימנות.
לדברי השגריר לשעבר שלף, מאז 1985 לא נעשה כל ניסוי במערכות נשק חללי (מלחמת הכוכבים) והנה דווקא סין היא זו שביצעה ניסוי כזה. שנית, בקיץ האחרון הצהירה ארה"ב כי החלל חשוב לה מבחינה אסטרטגית בדיוק כמו הים והאוויר.
הסינים מבהירים באמצעות ניסויים אלה כי הם נמצאים בשטח ואי אפשר יהיה להתעלם מהם, ושארה"ב תצטרך להיכנס לסיבוב של מו"מ עם הסינים, אותו סיבוב שסין ורוסיה הציעו לארה"ב – במטרה להוציא את החלל מהתחום הצבאי, ארה"ב דחתה עד כה את ההצעה משום שהיא היתה בטוחה בעליונותה.

לידיעה בבי.בי.סי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. מאמצי שוא , והצורך ביצוב :

    הצלחת השמדת לוויין באמצעות טיל בליסטי על ידי הסינים , משדרת שמונופול זה , אומנם לא ישאר נחלתם הבלעדית של האמריקנים והרוסים , ותגרום למגוון מאמצים להקדיש משאבים למיגון לוויינים , שמסלולם המחזורי ומהירותם הקבועה , יוצרים תנאים לפגיעה , בפרט כאשר פוטנציאל היכולות הטכנולוגיות בכיוון זה , הולך ומתקדם .

    אבל הסינים צריכים להבין שניסיונם להתעצם בכיוונים כמו " ההישג " האחרון , או הצפות בלתי מבוקרות של שווקים במוצרים (שיצורם אומנם מבוקר ) , או ניסיונם לתפוס " טרמפים " על סיכסוכים בין מדינות ,שמגמתן להחליש מדינות שנחשבות כמפותחות ; הסינים רצוי שידעו , שהצלחה נמדדת גם במדדי ההערכה האנושיים , קרי : התרומה לאנושות .

    ובמידה והסינים זקוקים לקבלת ידע בנושאי התרומה לאנושות , מוטב שיקדישו גם זמן , ויתעמקו בהיסטוריה האנושית , ויתכן ויתברר להם : שלא נכון יהיה לפתח טילים , שישמידו לווינים של מדינות אחרות .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן