סיקור מקיף

“מכתשים” הקימה ברמת חובב מתקן התפלה לשפכים תעשייתיים שלטענתה הוא מהחזקים בעולם

המיתקן החדש, אף שעלות הקמתו כארבעה מיליוני דולרים כבר חסך למפעל כ-12 מיליוני דולרים משום שהוא מאפשר סילוק החומרים שנותרו מהייצור ושימוש חדש במים בתהליך

תרשים מתקן ההתפלה
תרשים מתקן ההתפלה

במפעל “מכתשים” ברמת חובב מוקם בימים אלה בהשקעה של כארבעה מיליוני דולרים מיתקן התפלה ייחודי מסוגו בעולם. המיתקן הופך בסופו של תהליך שפכים תעשייתיים למים מטוהרים המוחזרים לשימוש תעשייתי מלא במתקני הייצור של המפעל.

מיתקן ההתפלה הייחודי נחשף לראשונה במסגרת יום עיון שאירחה מועצת רמת חובב בנושא חידושים ושיפורים בתחום איכות הסביבה במפעלי מועצת רמת חובב. מטרת יום העיון, כפי שהסביר ראש המועצה אנדריי אוזן היא לשתף את נציגי המפעלים במידע הדדי על שיפורים ומחקרים חדשים בתחום איכות הסביבה, תחום המעסיק את כל מפעלי המועצה המשקיעים בו עשרות מיליוני דולרים מידי שנה.

כך למשל הציג גדי דהן מנהל יחידת המינהל והמשק של תרכובות ברום ברמת חובב את החיסכון הרב המושג במפעל באמצעות הפרדת פסולות מתכת, פלסטיק ומחזור הנייר והעץ בתחומי המפעל.

שיאו של יום העיון היה בהרצאה של ראובן כהן-צידון (קונצי) הטכנולוג הראשי של מפעל “מכתשים” ושל מנהל הפרויקטים בחברה אבי רושניק אשר חשפו לראשונה את מיתקן ההתפלה בשיטת האוסמוזה ההפוכה המוקם בימים אלה במפעל.

אמנם התפלת שפכים בשיטה זו איננה חידוש טכנולוגי מסעיר אולם ההישגים אליהם הגיעו מהנדסי “מכתשים” בטיהור והטפלת שפכים תעשייתיים למים ברמה גבוהה כל-כך עד כדי היותם ראויים להשבה לכל שימוש בתעשייה – הם חסרי תקדים בעולם. המיתקן החדש, אף שעלות הקמתו כארבעה מיליוני דולרים כבר חסך למפעל כ-12 מיליוני דולרים שכן בגלל האיכות הגבוהה של המים המטוהרים יוכל המפעל לעשות שימוש חוזר בכ-1500 קוב מים ליממה (מתוך כ-2500 קוב צריכה יומית) ולהעביר לבריכות האידוי קולחים תעשייתיים במידה פחותה באופן משמעותי מכפי שתכנן. הדבר יחסוך הקמת שתי בריכות אידוי חדשות מתוך חמש בריכות חדשות שתוכננו במפעל ומשמעות הדבר חיסכון של כ-12 מיליוני דולר.

חוקרי חברת “באייר” הגרמנית שעמדו בקשר עם חוקרי “מכתשים” לא האמינו לתוצאות של עמיתיהם מישראל וטענו כי המספרים לא הגיוניים, עד שנוכחו לדעת שהם אפשריים כשהגיעו לרמת חובב.

בימים אלה מוקם מיתקן ההתפלה בתחומי מפעל “מכתשים” ברמת חובב. הפעלתו תחל בחודש יולי השנה ומצפים ש-90 אחוזים מהמים שיותפלו יחזרו לשימוש תעשייתי חוזר ויקטינו את כמות המים שנרכשת ממקורות. 10 האחוזים הנותרים ישמשו להשקייה באישור של משרד הבריאות.

מנכ”ל מועצת רמת חובב יוסי זיו שהנחה את יום העיון, אמר כי עד לפני כמה שנים התפלת שפכים תעשייתיים נחשבה חלום הזוי. “אנחנו עדים למשהו שהוא לא פחות מנס. לא מדובר רק בהיבט החיסכון במים ובמשאבים אלא במשמעות הפחתת השימוש בבריכות אידוי”.

החומרים הנ”ל לקוחים מתוך הודעה לעיתונות של חברת מכתשים

5 תגובות

  1. מהנדס במכתשים:

    יותר מדי TLA מקצועיים. לא כולנו מהנדסים במכתשים. אם אתה רוצה שגם נבין אותך, ולא רק שנתרשם עד כמה אתה מקצוען בתחומך, כדאי גם לפרש את הקיצורים, או לא לכתוב אותם מלכתחילה.

  2. בנוסף למתקן ההתפלה מוקם (בשלבי סיום) מתקן ה LOPROX המפרק (מחמצן) בשיטה יחודית את שפכי ה AOX שלא מתפרקים בצורה ביולוגית.
    כמו כן הטכנולוגיה הנ”ל היא סינרגיה בין ידע של חברת באייר ומכתשים והמתקן הוא מתקן הדגל של BTS.

  3. אם הגרמנים בהלם כנראה זה באמת משהו מיוחד. צריך ליישם את זה בארץ ולייצא את הידע הזה לעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן