סיקור מקיף

מזג אוויר אופייני לעתיד

גל החום שפקד את חצי הכדור הצפוני בקיץ 2019 היה מהקשים בהיסטוריה. שיאים נשברו, קרחונים נמסו ובני אדם מתו. האם זה שמצפה לנו מעתה והלאה?

התפרקות כיסוי הקרח במצר ז'רלאש ליד אנטארקטיקה. צילום: shutterstock
התפרקות כיסוי הקרח במצר ז'רלאש ליד אנטארקטיקה. צילום: shutterstock

מאת יעל מור, זווית – סוכנות ידיעות למדע ולסביבה

ביולי 2019, במהלך גל החום שנחת על ישראל, נמדדה טמפרטורת שיא של 49.9 מעלות צלזיוס באזור סדום, הגבוהה ביותר שנמדדה בישראל מאז 1942. על-פי השירות המטאורולוגי, חוץ מאשר בסדום נרשמו עוד כמה שיאי חום ברחבי הארץ, כמו הטמפרטורה שנמדדה בחצבה, 48.5 מעלות צלזיוס, שהיא הגבוהה ביותר שנמדדה בתחנה זו מאז תחילת פעילותה בשנת 1988. מובן שישראל לא לבד במערכה נגד החום. הארגון המטאורולוגי העולמי הודיע כי השנים 2019-2015 ייחשבו ככל הנראה כחמש השנים החמות בהיסטוריה. שיאי חום היסטוריים נמדדו בצרפת, בגרמניה, בהולנד, בגרינלנד ובמדינות נוספות באירופה. הארגון הוסיף כי בשנים הבאות גלי החום באירופה צפויים להיות ארוכים יותר, בעלי טמפרטורות גבוהות יותר ולהופיע בתדירות גבוהה יותר.

היום הכי חם בתולדות צרפת

שיאי החום שנרשמו באירופה, למשל, הובילו לשריפות ענק בספרד וכפי שקרה בגלי חום קודמים צפויה עלייה במספר מקרי המוות שידווחו בשבועות הבאים ברחבי היבשת כתוצאה מהשפעות החום הכבד. יוני 2019, למשל, היה חודש יוני החם ביותר מאז החלו מדידות סדורות. הממוצע העולמי עמד על 15.5 מעלות, גבוה ב-0.95 מעלות מהממוצע לאורך המאה ה-20 כשבאזורים הקרים בשגרה (כמו רוסיה ואלסקה) הטמפרטורה הממוצעת עלתה כמעט ב-3 מעלות. הזינוק הגבוה ביותר נרשם בעיירה אַלֶרְט בקנדה, ישוב-הקבע הצפוני ביותר בכדור הארץ. שם, במקום 6-3 מעלות ביום רגיל, טיפס המדחום ל-21 מעלות.

תושבים בחלק גדול ממזרח וממרכז ארצות הברית התמודדו במהלך יולי האחרון עם עלייה חריפה בטמפרטורות, שהתקרבו ל-38 מעלות צלזיוס. עד עכשיו מתו לפחות 6 בני אדם, וניו יורק הכריזה באותם ימים על מצב חירום. ב-25 ביולי נרשם בפריס, צרפת, היום החם ביותר בהיסטוריה של העיר, עם 42.6 מעלות צלזיוס, כאשר השיא הקודם היה 40.4 מעלות צלזיוס ביולי של שנת 1947. בגל החום הנוכחי מתו בצרפת לפחות חמישה בני אדם ולמרבה הצער המספר הזה צפוי לעלות.

בגרינלנד, גלי החום של חודש יולי הובילו לתהליכי המסה במחצית מהשטח המכוסה בקרח באי, כאשר הנגר אל הים שנגרם בעקבות המסה זו שווה לעלייה של 0.5 מ"מ בגובה פני הים העולמי בחודש יולי בלבד (כאשר קצב העלייה השנתי של פני הים כיום הוא 3.3 מ"מ בשנה). לפי דיווחים, ביום חמישי ה-1 לאוגוסט, נמסו כ-11 מיליארד טון של קרח, שווה ערך ל-4.4 מיליון בריכות אולימפיות ביום אחד בלבד. גרינלנד כיום היא התורמת הגדולה ביותר לעליית מפלס פני הים, שמאיים לפגוע בתשתיות ולהרוס רכוש באזורי החוף, לעקור תושבים מבתיהם ולגרום לנזקים כספיים כבדים. הסוכנות המטאורולוגית הלאומית של יפן קראה לציבור להוריד את טמפרטורות המיזוג הביתי ולהרבות בשתייה, עקב גל החום הקטלני שעד כה גבה את חייהם של 57 אזרחים ועוד 18 אלף שאושפזו. גל חום זה התחיל ב-29 ביולי. משרד הסביבה של יפן הזהיר שתנאי חום קיצוניים שכאלה עלולים להפוך לנורמה ולא לחריגים אם לא יינקטו צעדים נגד ההתחממות הגלובלית.

מדעני NOAA, מינהל האוקיאנוסים והאטמוספרה הלאומי של ארה"ב, דיווחו שיולי היה החודש ה-414 ברציפות שבו הטמפרטורה העולמית הממוצעת עלתה על הממוצע הרב שנתי (תשעה מתוך עשרה חודשי יוני החמים ביותר נרשמו מאז 2010).

ארגון World Weather Attribution) WWA) – קבוצה שעורכת ניתוחים מדעיים, מהירים על אירועי מזג אוויר קיצוניים כדי לבדוק האם הם מושפעים משינוי האקלים העולמי – קבע שגל החום של חודש יולי באירופה היה כל כך קיצוני, שבלתי סביר שהוא היה מתרחש ללא שינוי האקלים.

מודל שבחן בזמן אמת גלי החום בצרפת במהלך יוני 2019, הראה שגלי החום הופכים שכיחים יותר, לפחות פי חמישה, וחמים יותר בגלל משבר האקלים. בשילוב גורמים אחרים, כמו התבגרות האוכלוסייה, השפעתם על בני אדם תהיה קטלנית יותר. למסקנה דומה מגיע מחקר נוסף שהראה שחום הוא משתנה מזג האוויר שאחראי למספר המתים הגבוה ביותר בארה"ב ושמאפייני הבנייה בערים רק מחמירים את התופעה. איי החום העירוני משמרים טמפרטורות גבוהות גם לאחר השקיעה ומתברר שטמפרטורות גבוהות גם בלילה מקשות על התאוששות הגוף ועלולות להגביר את הסיכונים לפגיעה ואף לתמותה אצל אוכלוסיות הרגישות לחום.

לא רק באירופה סבלו מאירועי מזג אוויר קיצוניים. במקסיקו, נרשם מקרה נדיר במהלך עונת הקיץ החמה, במהלכו פקדה סופת ברד את העיר גוואדלחרה וכתוצאה מכך נערם הברד לגובה של יותר ממטר תוך כמה שעות. קיץ חם המלווה לעיתים גם בסופות ברד, מאפיין את מזג האוויר הרגיל באזור זה של צפון מערב מקסיקו, אך סופת ברד כה עוצמתית לא תועדה מעולם באזור זה. באלסקה, המדינה הקרה ביותר בארצות הברית, נרשם שיא חום חדש של 32 מעלות באנקורג', העיר הגדולה ביותר במדינה.

 

החתימה האיזוטופית של פעילות האדם

"בהחלט ניתן לקשר את השינויים שקורים לאפקט החממה", אומר פרופ' יוחאי כספי, מהמחלקה למדעי כדור הארץ וכוכבי הלכת במכון ויצמן למדע. "ב-50 השנה האחרונות כדור הארץ התחמם בממוצע ב-0.8 מעלות. אנחנו יודעים שהטמפרטורה הממוצעת עולה אך מדובר בערך קטן – פחות ממעלה אחת, ולא במשהו שממש ניתן לחוש כשהולכים לים. קשה מאוד להבחין בהבדל שבין 40 ל-41 מעלות, אבל יש הרבה דברים שכן קורים בעקבות השינוי הזה והם משמעותיים". צריך לזכור שהממוצע אינו משקף טוב את ערכי הקיצון ובעוד העלייה הממוצעת של הטמפרטורה הגלובלית עומדת על קצת פחות ממעלה צלזיוס מאז 1880, אצלנו בישראל רק ב-30 השנים האחרונות עלתה הטמפרטורה הממוצעת ב-1.8 מעלות צלזיוס וטמפרטורת פני הים במזרח הים התיכון עלתה ב-3 מעלות צלזיוס. גם בקטבים קצב השינוי מהיר בהרבה מהממוצע העולמי.

אפקט החממה - איור: אוניברסיטת אריזונה
אפקט החממה – איור: אוניברסיטת אריזונה

אפקט החממה הוא תהליך שבו נלכד חום בתוך האטמוספרה של כדור הארץ בשל הגזים שעוטפים אותה ולא נותנים לחום לצאת, אלא מחזירים אותו לפני כדור הארץ. על פי המודלים המקובלים כיום, הגורם העיקרי לאפקט זה ולהתחממות הגלובלית הם גזי חממה, כאשר המוכר ביניהם הוא הפחמן דו חמצני. "במדידות של פחמן דו חמצני באטמוספרה אנחנו יכולים לראות שריכוזו עולה בקצב קבוע. ידוע לנו שלפני המהפכה התעשייתית, כמות חלקיקי פחמן דו חמצני באוויר היתה בערך 280 חלקים למיליון, כלומר בכל ספירה של מיליון חלקים באטמוספרה, 280 מהם היו פחמן דו-חמצני (זאת בנוסף לגזים נוספים כמו חנקן, חמצן ואחרים שנמצאים באוויר, י.מ)", אומר כספי. "כיום, ריכוז הפחמן דו חמצני באוויר הוא מעל 410 חלקים למיליון. כלומר, המספר כמעט והוכפל מאז המהפכה התעשייתית. פחמן דו-חמצני נוצר לא רק על ידי האדם, אלא גם על ידי תהליכים טבעיים אחרים, אך אנחנו יודעים לזהות את החתימה האיזוטופית של זה שנוצר על ידי פעילות האדם ואנחנו גם יודעים שהפחמן הדו-חמצני הספציפי הזה עולה בריכוזו, ולכן אנחנו יודעים להגיד בוודאות שהתגברות אפקט החממה נוצרת על ידי האדם".

ב-WWA, קבוצת חוקרים מרחבי העולם משתמשים בסימולציות אקלים ממוחשבות הממחישות את המצב עכשווי ואת המצב שהיה יכול להיות אם הפעילות האנושית לא היתה מזרימה מאות מיליארדי טונות של גזי חממה לאטמוספרה. לפי ניתוחים של אירועי מזג אוויר קיצוניים, הכוללים שיטפונות, בצורות, גשמים קיצוניים, קרה ועוד, נמצא שגלי החום באירופה הם המושפעים העיקריים משינוי האקלים שמתרחש בעולם.

"לכולם ברור שריכוז הפחמן הדו-חמצני באוויר עולה ושבעקבות כך כדור הארץ מתחמם. אין ויכוח שהדבר הזה יגרום להרחבת הרצועות המדבריות, ואין ויכוח לכך שאם כמות הפחמן הדו-חמצני באוויר תמשיך ותעלה הים יילך ויתחמם והקרחונים ימשיכו להתמוסס בקצב הולך ועולה… התוצאה היא תופעה כלל עולמית שמשנה את כל מה שאנחנו רגילים לחוות מבחינה אקלימית", מסכם כספי.

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. הכמות כמעט הוכפלה???
    410/280 קטן מחצי.
    ואם נתון פשוט כזה לא נכון אז מי יודע מה עוד לא מדויק בכתבה.

  2. הכל הפוך, דווקא המסת הקרחונים תעלה את כמות המים המתוקים בצורה כזאת יפסקו הזרמים שמובילים מים חמים באוקיינוס ואירופה תתקרר והאוקיינוס הצפוני יקפא כי כמות המלחים תרד. וזה דווקא יכול להביא לעידן קרח וזאת המחזוריות בכדור הארץ. רק שהאדם אולי זירז אותה.
    בכל מקרה יש דרכים להנדס את מזג האוויר בעזרת חיקוי הרי געש והזרמת גופרית לסטרטוספירה הטכנולוגיה קיימת רק צריך לרצות. אבל גם אם כלום לא יעשה וההתחממות תימשך זה לא סוף העולם כי אפילו הדינוזאורים שיגשגו בעולם חם ולח עם הרבה פחמן דו חמצני ומתו בגלל הקור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן