סיקור מקיף

מקבץ סין: שגרירת סין נפגשה עם השר פרי; שגריר ישראל בסין יבקר משלחת שבונה שם בית סולארי

ובנוסף: 62 מנהלים בכירים מסין ישתתפו השבוע בסדנת חדשנות בטכניון

שר המדע, הטכנולוגיה והחלל יעקב פרי נפגש במשרדו עם שגרירת סין גאו יאנפינג, 7/8/2013. צילום: משרד המדע
שר המדע, הטכנולוגיה והחלל יעקב פרי נפגש במשרדו עם שגרירת סין גאו יאנפינג, 7/8/2013. צילום: משרד המדע

שר המדע הטכנולוגיה והחלל, ח"כ יעקב פרי , נפגש היום (ד') עם שגרירת סין, גאו יאנפינג וצוות השגרירות הסינית, זאת על רקע ביקורו האחרון של רה"מ בסין וההחלטה להעמיק את שיתוף הפעולה עם ישראל, בדגש על תחומי המדע והטכנולוגיה.

"החברה הסינית מעריצה את ההישגים הרבים מדינת ישראל, בעיקר בתחומי המדע, המחקר, הפיתוח והטכנולוגיה, ולכן אנו רואים בכל שיתופי הפעולה עמכם נכס אמתי לעם הסיני ולעם בישראל" ציינה שגרירת סין בתחילת המפגש. פיתוח תחום המדע והטכנולוגיה נמצאים בסדר עדיפויות גבוה בקרב הממשל הסיני, ועל כן הדגישה השגרירה כי "ההנהגה הסינית שמה לעצמה מטרה להעמיק את שיתוף הפעולה והקשרים המדעיים עם ישראל"

לאור הדברים הציע שר המדע הטכנולוגיה והחלל, ח"כ יעקב פרי, להרחיב את שיתוף הפעולה בין משרדי המדע של שתי המדינות, תוך הגדלת התקציב המיועד למחקרים המשותפים בתחומי ביו-טכנולוגיה חקלאית, ננו-חומרים, טכנולוגיית מים וכן פיתוח אנרגיות חליפיות .

השגרירה ציינה כי ביקור רה"מ ישראל בסין נטע שורשים לשיתופי פעולה בתחום המחקר והפיתוח והדגישה את הפוטנציאל הטמון בשוק הסיני: "יש לנו את השוק הגדול בעולם ויסודות טובים לפיתוחי מדע וטכנולוגיה, ביכולתנו לייצר עוד מקומות עבודה, עוד השקעות ועוד פיתוחים בשתי המדינות גם יחד".

שר המדע אמר בסיום הפגישה: "יש הבנה בישראל כי הפוטנציאל הגלום במיסוד יחסי המדע והטכנולוגיה עם סין יכול להוות מנוע צמיחה של ממש לכלכלה הישראלית. ביכולתה של סין להוות פלטפורמה רחבה ומשוכללת להישגי המחקר והפיתוח הישראלי"


שגריר ישראל בסין, מתן וילנאי יבקר מחר את נבחרת ישראל בבניה ירוקה הממוקמת כרגע במקום השני, בתחרות ה"סולאר דקתלון" היוקרתית המתקיימת כעת בסין

חברי נבחרת ישראל לתחרות הסולר דקטלון לתכנון מבנים סולאריים בסין, אוגוסט 2013
חברי נבחרת ישראל לתחרות הסולר דקטלון לתכנון מבנים סולאריים בסין, אוגוסט 2013

ביום שישי האחרון, 2 באוגוסט 2013 נפתחה בסין, תחרות "הסולאר דקתלון" (Solar Decathlon) היוקרתית, בה מתחרות נבחרות של מוסדות אקדמאיים מ- 20 מדינות על תואר אלופת הבנייה האקולוגית, השנה לראשונה משתתפת נבחרת מישראל. ביום שישי הקרוב שגריר ישראל בסין, מתן וילנאי, צפוי להגיע לעודד את הנבחרת שממוקמת כרגע במקום השני.

הנבחרת הישראלית אשר יצאה לסין עם בית ירוק חדשני, מתוצרת כחול לבן ובהובלת שנקר, כוללת סטודנטים וחוקרים משנקר, המסלול האקדמי המכללה למנהל, אוניברסיטת ת"א והמרכז האקדמי ויצ"ו חיפה. הנבחרת הישראלית עושה שימוש בחומרים, פתרונות וטכנולוגיות כחול לבן של חברות אינדן, IZUCAM, FUNDERMAX, SHERA, SIKA, STS, פיתגורס וחברת קנה קש. ההישג המרכזי: יחידת דיור שתייצר יותר אנרגיה מזו הדרושה כדי לחיות בה.

התחרות, שבשנים הקודמות התקיימה בארה"ב, ונוהגים לפקוד אותה מאות אלפי מבקרים, מתקיימת השנה לראשונה בסין ותמשך עד ל-13 באוגוסט. ההיערכות הישראלית לתחרות החלה כבר לפני שנתיים, כאשר ד"ר יוסי קורי מהמחלקה לעיצוב פנים, מבנה וסביבה בשנקר בשיתוף עם אדריכל חן שליטא יצאו ב"קול קורא" לגיבוש נבחרת סטודנטים שישתתפו בתחרות.

לד"ר יוסי קורי וחן שליטא, המנחים האקדמאים של הפרויקט, הצטרפו סטודנטים ללימודי אדריכלות, לימודי הסביבה ולימודי עיצוב ממספר מוסדות מובילים. למשימה נרתם גם ראש המחלקה ללימודי חוץ בשנקר, עודד חי, שמוביל את הפרויקט כמנהל אדמיניסטרטיבי, וכבר זכה לפנייה מאיש עסקים מזמביה אשר בודק אפשרות להזמין ולהוביל לאזור הסהרה יחידות של הבית האקולוגי הישראלי.

דגם בית סולארי שתבנה נבחרת ישראל במסגרת תחרות הסולאר דקטלון בסין. צילום: מכללת שנקר
דגם בית סולארי שתבנה נבחרת ישראל במסגרת תחרות הסולאר דקטלון בסין. צילום: מכללת שנקר

ד"ר יוסי קורי מהמחלקה לעיצוב פנים, מבנה וסביבה בשנקר, שמוביל את הקבוצה מסביר כי "מדובר בתחרות יוקרתית מאוד, שהיא למעשה אולימפיאדת הבנייה הירוקה. יצרנו בעצם מעין 'נבחרת ישראל' בבנייה ירוקה כאשר גם משרד התשתיות הצטרף כשותף במימון הפרויקט", לצד נבחרת ישראל, מתחרים גם צוותים ממצרים, איראן וטורקיה.

הנבחרת הישראלית תכננה יחידת מגורים בגודל של כ-85 מ"ר, אשר מתוכננת באופן מודולרי כך שניתן להכפיל את גודלה בעתיד מול התרחבות המשפחה.

הבשורה המרכזית של "הבית הירוק" הישראלי, שמאחוריה עומד הישג ענק, היא עצמאות אנרגטית. הבית הירוק יהיה עצמאי לחלוטין מבחינה אנרגטית – ולמעשה, ייצר יותר חשמל ממה שיצרוך בפועל.

התכנון והעיצוב של הבית התבסס על עקרונות הבניה הים תיכונית, כשהוא כולל בין היתר אלמנטים כמו חצר משותפת המתוכננת לשמש בעתיד כחצר של כמה מבנים, על מנת לייצר צפיפות מתאימה של מגורים ברי קיימא ב"שכונה ירוקה".

במסגרת בניית הבית נעשה שימוש בטכנולוגיות ישראליות מתקדמות, שחלקן יוצגו לעולם לראשונה במסגרת התחרות. למשל, משולבת בבית טכנולוגיה חדשנית של חברת פיתגורס הישראלית, שמייצרת זיגוג לחלונות המשולב בתאים פוטו-וולטאים, כך שניתן לראות דרך השמשות תוך כדי שהן מייצרות אנרגיה.

הבית הירוק מגיע לשיאים חדשים של יעילות בבידוד ובבניה מתועשת, בעזרת שימוש בפלדה דקת דופן של חב' אינדן הישראלית.

תחרות הסולאר דקטלון, כוללת 10 קטגוריות עליהן מתחרות הנבחרות השונות. הנבחרות נדרשות לייצר מבנה אמיתי אשר מייצר יותר חשמל מאשר הוא צורך בפועל, בר השגה מבחינת עלות ייצור, מושך ונאה מבחינת התכנון האדריכלי ונוח למגורים, שהתנאים הפנימיים בו הולמים מבחינה בריאותית ונוחים מבחינת אוורור וטמפרטורה, מבנה המייצר אנרגיה לשימוש עצמי הכולל אפשרויות בישול, ניקיון ובידור, וכמובן כולל מים זורמים נקיים – קרים וחמים.

הנבחרת הישראלית, כאמור, נמצאת כרגע במקום השני. ביום שישי הקרוב ה-9 באוגוסט, יגיע שגריר ישראל בסין, מתן וילנאי לביקור בתחרות ועל מנת לעודד את הקבוצה. התחרות תסתיים ב-13 באוגוסט, אך הזוכים יוכרזו כבר ב-10-11 לאוגוסט.

עידכונים שוטפים אודות הקבוצה הישראלית והבית המייצג

נשיא הטכניון עם ראש המשלחת הסינית צ'ן יונג. צילום: שיצו שירותי צילום, דוברות הטכניון
נשיא הטכניון עם ראש המשלחת הסינית צ'ן יונג. צילום: שיצו שירותי צילום, דוברות הטכניון


62 מנהלים בכירים מסין ישתתפו השבוע בסדנת חדשנות בטכניון

62 מנהלי חברות מסין הגיעו אתמול לביקור בן חמישה ימים בארץ. במהלך הביקור ישתתפו המנהלים בסדנה Visit to Israel – An In-depth Journey to the World Innovation Factory , המתקיימת זו הפעם הראשונה בישראל. את הסדנה מקיים מרכז החדשנות בפקולטה להנדסת תעשייה וניהול בטכניון, בראשות פרופסור מרים ארז.

האורחים ישמעו הרצאות בנושא חדשנות מפיהם של מומחים מהאקדמיה, וייערכו ביקורים בתעשייה הישראלית בחברות: ישקר, עמיעד מערכות מים, ביוסנס וובסטר, Stratasys, נען-דן-ג'יין וגילת.

"מדובר במנהלים ונשיאים של חברות בינוניות מכל רחבי סין, עם מחזור כספי של כ-10 מיליון דולר," סיפרה פרופסור מרים ארז, כלת פרס ישראל, העומדת בראש המרכז לחדשנות. "החברות האלה מחפשות ערך מוסף בטכנולוגיה הישראלית, ונציגיהן הגיעו לסדנה כדי ללמוד את רזי החדשנות הישראלית."
בטכניון קיבל את פני המשלחת נשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא, שסקר בפני חבריה את ההיסטוריה של הטכניון ואת תרומתו הרבה לכלכלת ישראל. "הגלובליזציה היא אחת מהמטרות האסטרטגיות של הטכניון," אמר פרופסור לביא. "ב-2009 פתחנו בטכניון בית ספר בינלאומי, הקולט סטודנטים מצטיינים מכל העולם, ביניהם סטודנטים סינים רבים. יש לנו מעבדות בסינגפור, ובניו יורק פתחנו את 'מכון טכניון-קורנל לחדשנות'. שיתוף הפעולה עם העם הסיני חשוב לנו."

במהלך הביקור בארץ ייפגשו חברי המשלחת עם שגרירת סין בישראל, הגברת ג'או ינפינג, עם נציגי ממשל ואנשי עסקים בכירים מהארץ ועם נציגים מעיריית חיפה ומהחברה הכלכלית חיפה. הם ישמעו הרצאות של שר המדע לשעבר פרופסור דניאל הרשקוביץ, פרופסור שלמה מיטל, המדען הראשי לשעבר ד"ר אלי אופר ויזמים ומובילי חדשנות נוספים מהתעשייה הישראלית. הסדנה מתקיימת בשיתוף עם חברת Shengjing מבייג'ינג, העוסקת בייעוץ עסקי.

* הידיעות במקבץ זה מבוססות על הודעות לעיתונות של דובר שר המדע, מכללת שנקר והטכניון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן