סיקור מקיף

חלוצת הארכיטקטורה הגנטית של תכונות מורכבות, פרופ' טרודי מקיי מארה"ב זכתה בפרס וולף לחקלאות

ועדת השיפוט של פרס וולף בחקלאות לשנת התשע"ו 2016 החליטה פה אחד להעניק את הפרס לפרופסור טרודי מקיי, מאוניברסיטת צפון קרוליינה בארה"ב, עבור מחקר חלוצי בתחום הארכיטקטורה הגנטית של תכונות מורכבות, ועבור גילוי עקרונות בסיסיים בגנטיקה כמותית עם השלכות רחבות למחקר ולמעשה החקלאי.

פרופ' טרודי מקיי, אוניברסיטת צפון קרוליינה. כלת פרס וולף לחקלאות 2016

ועדת השיפוט של פרס וולף בחקלאות לשנת התשע"ו 2016 החליטה פה אחד להעניק את הפרס לפרופסור טרודי מקיי, Trudy Mackay מאוניברסיטת צפון קרוליינה בארה"ב, עבור מחקר חלוצי בתחום הארכיטקטורה הגנטית של תכונות מורכבות, ועבור גילוי עקרונות בסיסיים בגנטיקה כמותית עם השלכות רחבות למחקר ולמעשה החקלאי.

כיום ברור, כי תכונות רבות החשובות לטיפוח צמחים ובע"ח, וכן תכונות הקשורות למחלות בבני אדם, מושפעות ממספר רב של גנים הפועלים במערך בקרה מורכב. פרופסור מקיי הייתה מהראשונים להבין זאת. לכל אורך הקריירה, מקיי עסקה ועוסקת בחקר הגנטיקה הכמותית על מנת להבין את מערכת היחסים המורכבת בין גנים המשפיעים על תכונות מורכבות, ובינם לבין הסביבה. יתר על כן, מקיי הייתה בין הראשונים להבין כי ההתקדמות הגדולה שחלה בעשורים האחרונים ביצירת כלים גנומיים חדשניים מאפשרות לרדת לעומקם של הגנים המעורבים בבקרת תכונות כמותיות.

כבר בשלבים המוקדמים של הקריירה, מקיי זיהתה את האפשרויות הרבות הטמונות באורגניזם מודל כגון זבוב הדרוזופילה בחקר שאלות חשובות אלה. היא פיתחה מספר גישות ואסטרטגיות חדשניות, חכמות ואלגנטיות, כגון השימוש ב"אלמנטים הקופצים" (transposable elements) P-elements, ומיפוי בדיוק (רזולוציה) גבוה של אזורים Loci המשפיעים על תכונות כמותיות (quantitative trait loci, QTL) על ידי מבחני קומפלמנטציה. גישות אלה אפשרו לה לגלות עקרונות גנטיים בסיסיים העומדים בבסיס הבקרה על תכונות חשובות ומורכבות להבנה כגון אורך חיים, תגובות התנהגותיות, וסבילות לאלכוהול. עקרונות אלו הוכחו כבעלי חשיבות יישומית במינים רבים ותחומים מגוונים, כולל יישומים חקלאיים ויישומים בגנטיקה של האדם. לאחרונה, בהכירה באפשרויות הגלומות באפשרות לרצף גנומים שלמים, היא יזמה את הפיתוח של Drosophila genetic reference panel, שהוכח כבעל חשיבות יוצאת דופן בהבנת הארכיטקטורה של תכונות גנטיות מורכבות.

פרופסור טרודי מקיי היתה והינה אשת מפתח ביצירת הבסיס האינטלקטואלי לגנטיקה הכמותית המודרנית. היא שיתפה את הקהילה המדעית ואת קהילת הסטודנטים בעקרונות אלה במספר רב של מאמרי סקירה מעולים, ובתרומה לספר הלימוד העיקרי בתחום "introduction to quantitative genetics" אותו היא חיברה בשיתוף עם Falconer. לאחרונה היא הייתה חלוצת העיקרון של גנטיקה מערכתית (system genetics) ואפשרה את האנליזה הראשונה ברמת הגנום השלם בעזרת genomic selection – "סלקציה גנומית" – כלי בסיסי שהוביל למהפכה בהשבחת בע"ח.
שילוב של מידע גנומי עם סלקציה גנומית צפוי להמשיך ולשנות באופן דרמטי תכניות השבחה בצמחים ובבע"ח.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן