סיקור מקיף

מוצרי פלסטיק בטוחים יותר

מדענים מתארים דרך חדשה למניעת דליפתם של חומרים מסוכנים המשמשים בתעשיית ייצור הפלסטיק – חומרים מרככים (plasticizers) – חומרים המהווים מקור לדאגה בריאותית עבור בני-אדם

מוצרי פלסטיק בטוחים. צילום: האיגוד האמריקני לכימיה
מוצרי פלסטיק בטוחים. צילום: האיגוד האמריקני לכימיה

מדענים מתארים דרך חדשה למניעת דליפתם של חומרים מסוכנים המשמשים בתעשיית ייצור הפלסטיק – חומרים מרככים (plasticizers) – חומרים המהווים מקור לדאגה בריאותית עבור בני-אדם. ההתקדמות תוכל להוביל לפיתוח דור חדש של פלסטיק מבוסס פי.וי.סי. (polyvinylchloride, PVC) שיהיה בטוח יותר מאלו המשמשים היום לאריזות, כלים רפואיים, צעצועים ומוצרים אחרים. ממצאי המחקר פורסמו בכתב-העת המדעי Macromolecules.

המדען Helmut Reinecke ועמיתיו מסבירים כי יצרני הפלסטיק מוסיפים כמויות גדולות של חומרים מרככים ל- PVC בכדי להפכו לגמיש ויציב יותר. החומרים המרככים מהווים יותר משליש ממשקלם של מוצרי PVC מסוימים. חומרים כימיים מסוג פתאלאטים (Phthalates, הערך בוויקיפדיה) הם המרכיבים העיקריים של מרככים אלו. למרבה הצער, במשך הזמן הם נוטים לנדוד לפני-שטח הפלסטיק ואף לדלוף החוצה לסביבה. כתוצאה מכך, פלסטיקים מבוססי-PVC הופכים לפחות גמישים ויציבים. בנוסף, אנשים הבאים במגע עם מוצרי פלסטיק אלו עלולים לעמוד בפני סיכונים בריאותיים אפשריים.

הנציבות להגנת הצרכן האמריקאית (United States Consumer Product Safety Commission, CPSC) אסרה בשנת 2009 את השימוש במספר חומרים מרככים מסוג פתאלאטים ששימשו בייצורם של צעצועים ומוצרים אחרים לילדים.

המדענים מתארים את פיתוחו של תהליך חדש לקישור קבוע של הפתאלאטים באופן כימי לדופנות הפנימיים של פלסטיק ה- PVC כך שהם לא יוכלו לדלוף החוצה. ניסויים מעבדתיים הראו כי השיטה מונעת לחלוטין את הנדידה של המרכך לפני-שטח הפלסטיק ולדליפתו החוצה. “גישה זו עשויה לפתוח דרכים חדשות להכנת PVC גמישים מכילי-מרככים ללא כל דליפה או סיכונים בריאותיים,” מתאר המאמר.

פרסום הידיעה באתר האיגוד האמריקני לכימיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן