סיקור מקיף

הלילה בהודו, סין ויפן: ליקוי החמה הארוך במאה ה-21

משלחת של 90 מחברי האגודה לאסטרונומיה ממתינה לליקוי בשנחאי שם הוא יתרחש בתשע וחצי בבוקר שעון מקומי. שידור חי באתר האקספלורטוריום של סן פרנסיסקו

ליקוי חמה, אנטליה, מרץ 2006. צילום: עמנואל גרינגרד
ליקוי חמה, אנטליה, מרץ 2006. צילום: עמנואל גרינגרד

שש דקות ו-39 שניות. זהו משכו המרבי של ליקוי החמה הארוך במאה ה-21 (אם כי יהיה עוד אחד זהה לו בעוד 18 שנה והוא ייראה במיטבו באסואן שבמצרים אך לא ארוך יותר).

האירוע יחל עם שחר ביום רביעי, ה-22 ביולי במפרץ קהאמבאט בהודו. דייגי הבוקר יחוו זריחה שכמוה לא ראו עד היום – במקום השמש המוכרת להם בשמים יהיה שם חור בצבע שחור המוקף בזרמים חיוורים הנורים לאורך השמים. עופות הים יחדלו לקרקר, כשהם לא בטוחים אם היום מתחיל או לא, כאשר צל מוזר יבטל את הזריחה שהחלה ויגרום לקור בלתי צפוי.

מרבית הליקויים אורכים מספר מועט של דקות. הפעם מדובר ב-6 דקת ו-39 שניות לא הרבה פחות מהמקסימום התיאורטי של שבע וחצי דקות. ליקוי זהה צפוי בעוד כ-18 שנה באפריקה, וליקוי ארוך יותר יתקיים רק ב-13 ביוני 2132. ספק אם מישהו מהקוראים של שורות אלה יזכה לראותו.

ממפרץ קהאמבאט ירוץ צל הירח לרוחב הודו, סין, ואיי ריוקו של יפן. המסלול יעבור ליד ערבים גדולות רבות ובהם שנחאי – העיר הגדולה ביותר בסין, בת 20 מיליון תושבים שם אורכו יהיה כשש דקות (מי שירצה לראות כשש וחצי דקות יצטרך להרחיק כ-55 ק"מ דרומה). ערים גדולות נוספות לאורך המסלול של הליקוי המלא כולוות את סוראט, ואדוארה, בהופל וראראנאסי, צ'נגדו, צ'ונגקינג, ווהאם, הפאי, האנגזו, שכולן חברות במועדון מיליון תושבים ויותר, דבר שהופך את הליקוי לנצפה ביותר בהסטוריה האנושית (ומגמד בכך את הליקוי של 1999 שחלף ברבות מערי אירופה).

בשנחאי מצפה לצל הירח קבוצה של לא פחות מ-90 חברי האגודה הישראלית לאסטרונומיה, ורבים מאלה שנשארו בארץ וחוו את הליקוי באורך כארבע וחצי דקות באנטליה ב-2006 מקנאים בהם.

הליקוי ארוך במיוחד בזכות צירוף מקרים ממוזל של מסלולי הגופים השמימיים. ביולי קרוב כדור הארץ לנקודה הרחוקה ביותר מהשמש. שמש קטנה משמעה שהירח יכול לכסות אותה למשך זמן ארוך יותר. בו בזמן, הירח כמעט בנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ. ירח גדול מכסה את השמש זמן רב יותר, והצירוף של שניהם גורם לליקוי להתארך עוד יתר.

הקצב האיטי של הליקוי עשוי לעורר השפעה חזקה על עדי הראיה. ליקויי חמה היו ידועים ככאלה הגורמים לאנשים מן היישוב להתחיל לרדוף אחריהם, להוציא אלפי דולרים ולטוס עשרות אלפי ק"מ מהבית כדי לחוות את צלו הקר של הירח מסתיר את השמש ומותיר רק את האטמוספירה החיוורת שלה פעם אחת נוספת. דקות נוספות של פלא יגבירו את ההשפעה בשיעור ניכר.

האקספלורטוריום של סן פרנסיסקו יעביר בשידור חי את הליקוי.

עוד בנושא באתר הידען

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

  1. המאיה בדרום אמריקה והבבלים חישבו בדיוק רב ליקויים ללא שימוש במחשבים.

  2. קיפוד אמיץ,

    כיוון שמסלולי השמש, הירח וכדור הארץ ידועים לאסטרונומים בדיוק רב, לא קשה לחשב זאת – כמובן בעזרת מחשבים.

  3. אני חייבת להבין מאיפה מדענים נותנים תאריך מדוייק כזה…
    2123, יש גם חודש?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן