סיקור מקיף

טבק וניקוטין כקוטלי מזיקים

טבק, המשמש בקנה-מידה קטן כקוטל-מזיקים אורגני טבעי מזה מאות בשנים, זוכה לתשומת-לב מדעית מחודשת כחלופה אפשרית לקוטלי-מזיקים מסחריים מסורתיים.

מעלי הטבק ניתן להפיק שמן שנראה מבטיח כמדביר חרקים טבעי. תמונה: iStock
מעלי הטבק ניתן להפיק שמן שנראה מבטיח כמדביר חרקים טבעי. תמונה: iStock

זהו נושאו של מאמר שפורסם בכתב-העת המדעי Industrial & Engineering Chemistry Research.

החוקר Cedric Briens ועמיתיו מסבירים כי העלאת חששות בנוגע לסיכוניו הבריאותיים של טבק צמצמה את הביקוש אליו ופגעה קשות בחוואי טבק במספר אזורים בעולם. בעקבות כך, מדענים מחפשים אחר שימושים חדשים לטבק. שימוש אפשרי אחד הוא כקוטל-מזיקים טבעי בזכות נוכחותו של החומר הרעיל ניקוטין בצמח הטבק. מזה מאות בשנים שגננים משתמשים בתערובות תוצרת בית של טבק ומים כקוטל-מזיקים טבעי לחיסול חרקים הפוגעים בצמחים. תעשיית קוטלי-מזיקים "ירוקה" המבוססת על טבק תוכל להעניק לחוואים הכנסה נוספת, וכן לספק חומרים ידידותיים לסביבה לבקרה על חרקים מזיקים, מציינים המדענים.

החוקרים מתארים שיטה יעילה להפיכת עלי טבק לקוטלי-מזיקים בעזרת תהליך של פירוליזה (פירוק כימי ע"י חום). בתהליך זה מחממים את עלי הטבק לטמפרטורה של 482 מעלות צלזיוס בואקום לשם קבלת חומר בלתי-מזוקק של ביו-שמן. המדענים בדקו את ביו-השמן של הטבק כנגד מגוון נרחב של חרקים מזיקים, בכללם 11 סוגים של פטריות, 4 סוגי חיידקים וחיפושית מסוג Colorado potato beetle, המהווה מזיק חקלאי בעל עמידות הולכת וגוברת כנגד קוטלי-מזיקים קיימים. שמן הטבק הרג את כל החיפושיות ומנע את התפתחותם של שני סוגי חיידקים וסוג אחד של פטרייה.

גם לאחר הרחקתו של הניקוטין מהשמן, החומר נותר קוטל-מזיקים יעיל מאוד. יכולתו של השמן לעכב את התפתחותם של רק חלק מסוגי המיקרואורגניזמים מרמזת כי לביו-שמן של טבק יש ערך נוסף כקוטל-מזיקים בררני יותר מאלו המשמשים היום, מציין המאמר.

הידיעה על המחקר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. איפה משיגים שמן כזה?
    האם טבק סיגריות או טבק גיגול יכול לעזור?
    תודה

  2. טבק וניקוטין קוטלים בני אדם, לשם שינוי אפשר להשתמש בהם לצרכים חיוביים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן