סיקור מקיף

האם נמצאו גלי הכבידה?

עולם המדע רוחש שמועות על ההכרזה הקרובה הערב, יום חמישי 11 בפברואר 2016, של צוות (LIGO (Advanced Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory – המצפה הקרקעי המוביל לזיהוי גלי כבידה

 

עדכון אכן זו היתה ההכרזה ראו ידיעה: "גילוי גלי הכבידה פותח לנו חלון חדש ליקום"

 

גלי כבידה. איור: shutterstock
גלי כבידה. איור: shutterstock

עולם המדע רוחש שמועות על ההכרזה הקרובה הערב, יום חמישי 11 בפברואר 2016, של צוות (LIGO (Advanced Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory – המצפה הקרקעי המוביל לזיהוי גלי כבידה. ההודעה אמורה להתפרסם בכמה מקומות ברחבי העולם בעת ובעונה אחת: בוושינגטון, באיטליה בבריטניה ובאוניברסיטה העברית בירושלים. כמעט כולם מאמינים שהצוות יודיע שמצא גלי כבידה והוכיח ואישר את קיומם. אם אכן כך, אין ספק שהגילוי יוביל לפרס נובל.
אדוות מסתוריות אלה במרחב ובזמן נחזו על ידי איינשטיין בתורת היחסות הכללית. גלי הכבידה נוצרים באירועים האלימים ביותר ביקום כמו סופרנובות, התנגשויות של כוכבי נייטרונים ומיזוגים של חורים שחורים. אלו הם תנודות במרקם של היקום – אדוות במרחב-זמן – שנעות במהירות האור. מרקם המרחב-זמן מתעקל סביב גורם מסיבי, והעיקול הזה יוצר אדווה שחוצה את המרחב גם במקומות אחרים, ממש כמו תנודות סייסמיות המתקדמות בקרום כדור הארץ.

עד שגלי הכבידה מגיעים לכדור הארץ, הם אמורים להיות כבר זעירים ביותר – בסדר גודל של מיליארדית האטום. ולכן נאלצו למצוא דרכים חכמות במיוחד לזהות אדוות חמקמקות אלה. מניחים שהחוקרים יודיעו כי זיהו גלי כבידה שמקורם במיזוג של שני חורים שחורים עצומים.

היכולת לאתר את גלי הכבידה יכולה לפתוח חלון חדש להתבוננות ביקום, כאילו היינו עיוורים עד כה ועכשיו נוכל לראות אותו בדרך חדשה לגמרי. מדענים יוכלו לחקור את היקום המוקדם, חורים שחורים, כוכבי נייטרונים ועוד ועוד באמצעות מעקב אחר גלי כבידה, וודאי שיכולת זו תוביל לממצאים מפתיעים.

התגלית תאשר את הניבוי הגדול האחרון של איינשטיין: השנה מציינים 100 שנים לפרסום תורת היחסות הכללית של איינשטיין, שחזתה את קיומם של גלי כבידה.

עוד בנושא באתר הידען:

 

15 תגובות

 1. אכן חלון חדש. עד היום חקרו את היקום על ידי גלים אחרים (אלקטרומגנטיים). עכשיו יתגלו אירועים שלא נודעו עד כה. יחקרו את "קווי הבליעה ופליטה" הכבידתיים. הקבוע האלקטרוסטטי הוא 9^10•9 אבל קבוע הכבידה הוא 11^6.67/10… יחס של 20^10… מה שידרוש מכשור חזק ביותר וללכוד רק את האירועים האלימים ביותר ביקום. מעניין ביותר

 2. ושאלה מעניינת למחשבה –

  טוענים כאן לפי מה שהבנתי שההוכחה לכך שמקורם של הפולסים שהתגלו הוא בחלל החיצון היא שהם התגלו ע"י שני גלאים שונים המרוחקים כ 3,000 קילומטרים זה מזה. אך מה לגבי האפשרות שהרעש נוצר בעצם על כדור הארץ בנקודה שנמצאת בדיוק באמצע הדרך בין שני הגלאים ? אולי איזה ליוויתן גדול שקפץ מהמים והרעש שהוא עשה הוא מה שגילו הגלאים ? או אולי רעש אדמה קל באותה נקודה ?

 3. במה הגילוי הנוכחי שונה מהגילוי השגוי של גלי כבידה שדווח עליו בכל כותרות העיתונים רק לפני מספר חודשים ובסוף התברר שזו היתה טעות ?

  שאלה נוספת, באותו פרסום מלפני מספר חודשים אמרו שהדבר מהווה הוכחה חזקה לתיאוריית המפץ הגדול, האם הגלאים שעליהם מדובר עכשיו לא היו אמורים לזהות גם כן את גלי הכבידה האלו שנוצרו במפץ ?

 4. elbentzo
  שאלה לי אליך. אינני מכיר את הנושא ולכן אני שואל בזהירות. האם גם כאן יכולות להיות התאבכויות בין גלי כבידה ומה המשמעויות שהרי מדובר במרחקים אסטרונומיים והאם יש לכך ביטוי מתמטי? האם ישנם אתרים הדנים בכך?

 5. היה מקום להסביר שכנראה כיוונו תצפיות לגלקסיה שנמצאת במרחק מיליארד שנות אור מאיתנו ואנו צופים לכן במה שקרה לפני מליארד שנה. במקביל חלפו להן מליארד שנה ואנו מודדים כעת את גל הכבידה שהגיע אלינו. הטכנולוגיה היתה צריכה להיות מתקדמת כדי לחזות ב 2 חורים שחורים מתמזגים – שחורים. ובו בזמן למדוד במהלך חודשים את הכדור שנזרק שם אז והגיע אלינו באותו פרק זמן – נומר שנתיים שאנו רואים אותו קורה.

 6. לדעתי יש פה הוכחת התכנות לטכנולוגיה חדשה ומרתקת וקשה לדמיין כרגע אלו זוויות נסתרות של המציאות אפשר יהיה לגלות באמצעותה. מעבר לזה, התופעות החזויות מתורת היחסות הכללית הן כה אקזוטיות עד כי נדמה שאנו זקוקים לאמת כל אחת מהן בנפרד בטרם נאמין "בכל לב" שהיא אכן מתרחשת במציאות ולא איזה ארטיפקט של תאוריה.

 7. אסף,

  אמנם אין כאן גילוי ידע חדש אבל דווקא יש לכך השלכות חשובות על המדע. למשל, אם עד היום לא היו משוכנעים שקיימים גלי גרביטציה, לא הייתה מוטיבציה משמעותית להשקיע כספים בטכנולוגיה המבוססת עליהם. כל התקציבים הלכו לאינטרפרומטרים ומכשירים יעודיים שינסו לאתר את התופעה. עכשיו שהיא אומתה, סביר מאוד שבשנים הקרובות נראה בניה של טלסקופים ושאר טכנולוגיות מבוססות גלי גרביטציה, שיאפשרו לנו לראות דברים חדשים ביקום או לראות דברים ישנים מזוויות חדשות.

 8. עכשיו כבר אפשר להגיד שההוכחה חד משמעית
  ולכן, לשאלתך, נראה עוד ועוד משאבים מופנים למחקר וניסיונות להפוך את התגלית המדהימה הזאת לכלי עבודה בידיי האנושות.

 9. איתן, התכוונתי שלא נראה לי שההוכחה מקדמת את הידע המדעי אלא רק את תוקף ההנחה. אם לפני זה 40% מהמדענים האמינו בגלי כבידה עכשיו יאמינו בזה 90%. אם היו תיאוריות אחרות המתבססות על גלי כבידה הן כבר הוצגו ולא חיכו לההוכחה, לכן מבחינה מדעית לא היתה כאן התקדמות אלא רק ביסוס המדע הקיים.

 10. באבר כבר שמענו על הגלאים האלה שהם מאוד רגישים עד כדי כך שבמהלך משחק סופרבול אמריקאי, בהפסקה כאשר כולם רצים לשרותים ומורידים את המים, אז יש תגובות בגליים הופטיים האלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן