סיקור מקיף

לרגל יום האישה הבינלאומי 2016: שלוש מטרות

איך אפשר לטפל בסרטן שד, שבתאיו לא מצויים שלושת הקולטנים המשמשים כמטרות לתרופות בסוגים אחרים של סרטן השד? וגם המלצות של האגודה למלחמה בסרטן לנשים בכל גיל

כאשר מורידים את רמת ה-PYK2 באמצעות הנדסה גנטית, חוזרים תאי סרטן שד גרורתיים (משמאל) למצב בלתי-פולשני (מימין). במצב זה הם באים במגע זה עם זה ומקבלים צורה של תאי רקמה בריאים. מקור: מכון ויצמן.
כאשר מורידים את רמת ה-PYK2 באמצעות הנדסה גנטית, חוזרים תאי סרטן שד גרורתיים (משמאל) למצב בלתי-פולשני (מימין). במצב זה הם באים במגע זה עם זה ומקבלים צורה של תאי רקמה בריאים. מקור: מכון ויצמן.

השאלה: איך אפשר לטפל בסרטן שד, שבתאיו לא מצויים שלושת הקולטנים המשמשים כמטרות לתרופות בסוגים אחרים של סרטן זה?

הממצאים: מדעני המכון התמקדו במעבר הסרטן ממצב יציב למצב פולשני, וזיהו מעין מתג מולקולרי הממלא תפקיד מפתח בתהליך זה, אשר עשוי לשמש בעתיד כמטרה לטיפול בסרטן שד.

פרופ’ סימה לב ממכון ויצמן למדע שואפת להביס סוג מאיים במיוחד של סרטן השד. כמובן, איבחון סרטן אף פעם אינו בגדר חדשות טובות, אך הסוג המסוים של גידול ממאיר בשד בו עוסקת פרופ’ לב מקשה על הטיפול באופן מיוחד. סוג זה קרוי מחסור משולש (triple negative), מפני שבתאיו לא מצויים אותם שלושה קולטנים שבסוגי סרטן שד אחרים משמשים כמטרות לתרופות. באין מטרות שאליהן יכולות תרופות להיקשר, אפשרויות הטיפול מוגבלות ביותר, ואפילו כאשר הכימותרפיה אכן פועלת – הסרטן כל כך תוקפני, עד שלעיתים הוא חוזר. אפילו כאשר מתגלה הגידול בשלב מוקדם מאוד, ישנו סיכוי גדול שהוא כבר הספיק להתגנב לאיברי גוף רחוקים, ולגרום בסופו של דבר להיווצרות גרורות.

מימין: פרופ' סימה לב וד"ר ננדיני ורמה. מתג מולקולרי. צילום: מכון ויצמן.
מימין: פרופ’ סימה לב וד”ר ננדיני ורמה. מתג מולקולרי. צילום: מכון ויצמן.

 

במחקר חדש, שהתפרסם בכתב-העת המדעי Nature Communications, העלו פרופ’ לב והחוקרת הבתר-דוקטוריאלית ד”ר ננדיני ורמה, מהמחלקה לביולוגיה מולקולרית של התא, תובנות חדשות לגבי סרטן השד מסוג מחסור משולש, ואלה עשויות לסייע בעתיד בטיפול בגידולים ממאירים אלה. המדענים התמקדו בתהליך המתחולל בכל התאים הסרטניים על מנת ליצור גרורות. מדובר במעבר ממצב יציב יחסית, בו מנהלים התאים מגעים תקינים עם תאים שכנים ועם התבנית הבין-תאית, למצב פולשני יותר – אשר במהלכו מתארכת צורתם, אובדים המרכיבים המבניים שאיפשרו להם להתחבר לסביבה, והם מתחילים להתפשט בגוף.

המדענים זיהו מעין מתג מולקולרי –אנזים הקרוי PYK2 – אשר ממלא תפקיד מפתח במעבר למצב הפולשני. לפני כשני עשורים, כאשר גילתה פרופ’ לב את האנזים הזה, היא הראתה כי הוא מעביר אותות המובילים לצמיחה, לחלוקה, ולניידות של תאים. במצב בריא, כאשר התא גדל, למשל בעובר או במהלך ריפוי פצעים, אותות אלה הם חיוניים. במחקר החדש חשפה ד”ר ורמה – בשיתוף עם עומר קינן ומיכאל סליטרניק, גם הם מקבוצתה של פרופ’ לב – כיצד מעודד האנזים הזה את היווצרותן של גרורות סרטן השד.

בשלב הראשון מצאו המדענים, כי האנזים גורם להפיכת התאים לפולשניים באמצעות הארכת האות הרגיל שהוא מייצר, וזה מתחיל לפעול כמו פעמון דלת תקוע שאינו מפסיק לצלצל. בהמשך הם גילו, כי בסרטן המחסור המשולש מובילים למצב זה שני מנגנונים שונים.

תחילה – על-ידי כך שהוא מחליש את המתג שבדרך כלל מפסיק את האות – גורם האנזים לכך שהאות המוביל למעבר למצב פולשני יישאר זמן רב במצב מופעל. במקביל פועל האנזים במעין דפוס של משוב חיובי מתמשך – הוא מעביר אות אשר מקדם את המעבר למצב פולשני, ובו בזמן מגביר את עצם ייצורו של האנזים עצמו, כך שרמתו בתא ממשיכה לעלות. שני המנגנונים האלה מובילים לכך, שהאות המוביל למעבר של התאים למצב פולשני ממשיך לפעול זמן רב, וגורם נזק רב יותר.

המדענים בדקו קרוב ל-100 דגימות רקמה מחולות סרטן שד, ומצאו שבגידולים תוקפניים יותר הייתה רמתו של האנזים גבוהה יותר. יתר על כן, בחולות שמחלתן התפשטה לכלי הלימפה הייתה רמתו של האנזים גבוהה יותר מאשר בחולים שהסרטן שלהם לא התפשט לכלים אלה. כאשר הינדסו המדענים את התאים במעבדה כדי להעלים את האנזים, חזרו התאים הפולשניים למצבם הרגיל – ראיה לכך כי אכן, האנזים הזה פועל כמתג-על המאפשר את המעבר למצב הפולשני.

לנוכח ממצאים אלה, ייתכן שהאנזים PYK2 ישמש, בעתיד, כמטרה לטיפול חדש בסרטן השד מסוג מחסור משולש, באמצעות פיתוחן של מולקולות קטנות אשר יחסמו את האות המזיק שלו. מולקולות כאלה יוכלו אולי, בעתיד, לשמש כתרופה, בשילוב עם תרופות נוספות נגד סרטן השד.

מספרי מדע: כחמישית מכלל מקרי סרטן השד היא מסוג מחסור משולש. כלומר, אצל יותר מ- 300,000 נשים ברחבי העולם מאובחן בכל שנה גידול ממאיר מסוג זה.

האגודה למלחמה בסרטן ממליצה לקראת יום האישה הבינלאומי

את יכולה להפחית את הסיכון לחלות בסרטן!

אמצי אורח חיים בריא, הקפידי על הכללים לחיים בריאים, הקפידי על ההמלצות לאבחון מוקדם של סרטן.

 • מה חשוב שתעשי?
  • הרבי בפעילות גופנית בכל גיל.
  • שמרי על משקל תקין ואכלי בריא (הרבי בתזונה עתירה בסיבים, פירות וירקות ושתי מים).
  • הקפידי על חשיפה מבוקרת לשמש. שהי בשמש בשעות הבטוחות (עד השעה 10 ולאחר השעה 16), שהי בצל, בלבוש מתאים, כובע ומשקפי שמש.
  • בכל גיל ובכל מצב אם תרגישי בשינוי כלשהו או בגוש, לכי להיבדק ודרשי לברר את טיב השינוי.
  • הקפידי לבצע בדיקות לאבחון מוקדם של סרטן בהתאם להמלצות:
  מגיל 50 ומעלה: לאבחון מוקדם של סרטן השד, הקפידי לבצע בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים. נשאיות למוטציות גנטיות זכאיות לסריקה גם ב-MRI, ונשים עם סיפור משפחתי מומלץ שתתייעצנה עם הרופא. לאבחון מוקדם של סרטן המעי הגס הקפידי לבצע בדיקת דם סמוי בצואה אחת לשנה, ואם את בסיכון גבוה, בדיקת קולונוסקופיה עפ”י המלצת הרופא.
  מגיל 25 עד 65: לאבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם הקפידי לבצע בדיקת משטח צוואר הרחם אחת לשלוש שנים. לאבחון מוקדם של סרטן העור בצעי בדיקות עור תקופתיות אצל רופא העור.אם את בסיכון גבוה בגלל סיפור משפחתי, מוטציה גנטית או אם חלית בסרטן, את נדרשת למעקב בהתאם להנחיות הרופא.
 • חשוב גם שתוודאי האם יש לך נטייה תורשתית לסרטן שד ושחלה. שאלון “סיפור משפחתי” באתר האגודה למלחמה בסרטן נועד לסייע לך לברר זאת.

 

מה חשוב שלא תעשי?

 • הימנעי מעישון. עישון יגרום לקמטים, שיניים צהובות, ריח רע ומחלות סרטן, כמו גם מחלות אחרות.
 • הימנעי מחשיפה לעישון פסיבי, אל תסכימי שיעשנו בקרבתך!
 • הימנעי מצריכת אלכוהול (בכל מקרה הגבילי עד לכוסית ליום).
 • הפחיתי בצריכת מזון עתיר שומן מן החי, מעובד, מעושן, מטוגן, משומר, ועם הרבה מלח.
 • הימנעי מצריכת משקאות ממותקים בסוכר ובממתיקים מלאכותיים.
 • הימנעי מאורח חיים ‘יושבני’.
 • הימנעי ממשקל עודף.
 • הימנעי מחשיפה לחומרים הידועים כמסרטנים (אזבסט, ראדון וכדומה).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן