סיקור מקיף

גלקסית אבני האודם

מסייה-83 היא גלגל רוח הזוהר באפלה * הגלקסיה התאומה כמעט לשביל החלב צולמה באמצעות הציוד החדיש במצפה הכוכבים האירופי הדרומי בצ'ילה

הגלקסיה M83 כפי שצולמה ממצפה הכוכבים האירופי הדרומי, אוגוסט 2008
הגלקסיה M83 כפי שצולמה ממצפה הכוכבים האירופי הדרומי, אוגוסט 2008

מצלמת השדה הרחב של המצפה האירופי הדרומי (ESO) צילמה את המערבולת המסובכת של הגלקסיה הספיראלית M83 (מסייה 83), גלקסיה קטנה אך דומה מאוד בצורתה לשביל החלב שלנו. הגלקסיה הזוהרת באורם של מיליארדי כוכבים והבהקים אדומים כאבן האודם של גז מימן, היא דוגמה יפה לגלקסיה ספיראלית בעלת מוט, שצורתה הביאה עליה את הכינוי – גלגל הרוח הדרומי.

המצפה, ממוקם בהרים המדבריים היבשים בעיר לה סילה שבמדבר אטאקמה בצ'ילה ומופעל באמצעות מדענים מהאיחוד האירופי, בגובה של כ-2,400 מטרים מעל פני הים. בלה-סילה השמים הנקיים והאפלים ביותר בכל כדור הארץ, דבר שהופך את האתר אידאלי לחקר המעמקים הרחוקים ביותר ביקום.

M83 נמצאת כ-15 מיליון שנות אור מאיתנו לכיוון קבוצת הכוכבים הגדולית הענקית הידרה (נחש הים). היא מתמשכת לאורך 40 אלף שנות אור, כלומר קטנה פי 2.5 מגלקסית הבית שלנו – שביל החלב. ואולם, M83 דומה במובנים רבים לשביל החלב. שתיהן מכילות מוט החוצה את גלעין הגלקסיה – אותו אוסף דחוס של כוכבים שאנו רואים בקרבת מרכזי הגלקסיות.

התצלום המפורט מראה את הזרועות הספירליות של M83 מקושטות בהבהקים בהירים של אור אבני אודם. אלו למעשה ענני מימן זוהר. קרינה אולטרה-סגולה מכוכבים מאסיביים שזה עתה נולדו, מיננת את הגז בעננים אלו וגורמת לאיזורים עצומים של מימן לזהור באדום. איזורי יצירת כוכבים אלו נמצאים בניגוד כנגד ההבהק העדין יחסית של הכוכבים הצהובים הותיקים ליד מרכז הגלקסיה. התמונה מראה את המרקם העדין של זרמי אבק הנעים להם דרך זרועות הגלקסיה.

M83 נתגלתה בידי האסטרונום הצרפתי ניקולה-לואי דה לאסיל באמצע המאה ה-18. עשרות שנים מאוחר יותר היא נכללה בקטלוג המפורסם של שמי הלילה העמוקים שהכין האסטרונום הצרפתי וציד השביטים המפורסם שארל מסייה. תצפיות מהתקופה האחרונה על גלקסיה חידתית זו באור אולטרה סגול ובתחום הרדיו הראו שאפילו איזורים נידחים – הנמצאים הרחק הלאה מאלו שרואים בתמונה – מאוכלסים בתינוקות-כוכבים.

תצפיות בתחום ה-X על ליבת הגלקסיה הראו כי מרכזה שורץ גם הוא איזורים של יצירת כוכבים המוסתרים עמוק מאחורי ענני הגז המחומם, בטמפרטורה של 7 מיליון מעלות צלזיוס. M83 היא גם אחת היצרניות הפורות של סופרנובות, כוכבים מתפוצצים – אחת מ-שתי גלקסיות שבהן התפוצצו 6 סופרנובות במאה השנים האחרונות. אחת מהסופרנובות – SN 1957D נצפתה במשך כ-30 שנה.

מצלמת השדה הרחב (WFI) היא מצלמה אסטרונומית יעודית המחוברת לטלסקופ מקס-פלאנק של המצפה האירופי הדרומי. כדי לצלם את התמונה ערכו מפעילי ה-WFI חשיפה של מאה דקות והעבירו את התמונה דרך מספר מסננים, שאיפשרו לחשוף אפילו את הפרטים העדינים והחוורים ביותר. הכוכבים הבהירים שברקע נמצאים בגלקסיה שלנו ואילו הרגע שמאחורי M83 מנוקד בכתמים של גלקסיות רחוקות.

לידיעה באתר מצפה הכוכבים האירופי הדרומי

33 תגובות

 1. אבי:
  אתה דורש מאריאל יותר מדי.
  הרי אי אפשר להצדיק חוקים מטורפים כגון אלה אם פועלים בהיגיון . הדרך היחידה להצדיק אותם היא להמציא כל מיני סיפורים על חבר דימיוני וכל יכול שחוקק אותם.

 2. אריאל, בניין יפה וגבוה בלי יסודות יתמונטט. הדת ובמיוחד החלקים הבלתי רציונליים שבה נוגדים את המדע שהוא הגורם היחיד שניתן לסמוך עליו בחתירה לאמת. כל קשקוש כמו ספר חסידות הוא פשוט בזבוז זמן. הזמן שלכם עבר כבר לפני 200 שנה, רק שפשוט אתם חזקים, אלימימים ומנצלים את הבורות שגרמו המשתפים שלכם במערכת החינוך.
  לכו לאתרים ההזוים שלכם, עזבו את אתר הידען לאנשים הרציונליים.

 3. לפלא הוא בעיני שאדם משכיל (ואני באמת מחזיק ממך אדם משכיל) אתה לא שם לב איך שברגע שמדובר ביהדות אז אתה עובר לדבר מהבטן ולא מהראש.

  כאיש מדע עם מוניטין חשבתי שתשקול את הדברים בעיני השכל ותראה לנכון לבדוק את הנושא לעומק. אולם במקום כך אתה מספר לי על "חומרים" שקראת? ועל זה שלמדת ב"דתי"? ולמה כובשים את רמת אביב ועל אלימות ועל שוטרים (אגב, לא ממש הבנתי את החלק הזה)..

  אני חושב שהתגובה שלך היא עדות ניצחת לכך שיש יצר טוב ויצר הרע. אם תשים לב אינך בוחן את היהדות בחשיבה מפוכחת כפי שאתה רגיל כאיש מדע אלא ישר יורה גיצים לכל הכיוונים תוך כדי שאתה מערב את כל הנושאים שמצאת בעיתון של היום על המילה חרדים בפנים..

  עכשיו בנוגע לעצם התגובה:
  1. לקרוא "חומרים" זה לא מספיק. לא יתכן שאומר שאני בקיא באסטרונומיה על כל רבדיה בגלל שקראתי עלונים כאלה או אחרים בתחום. בשביל *לדעת* צריך *ללמוד* וללמוד לעומק. "לקרוא חומרים" זה שטחי מאד.
  2. גם לימודים בדתי לא מספק, ואומר אף יותר מזה אפילו לימודים בחרדי לגמרי לא מספיק! כל אדם צריך לחקור בעצמו ולהגיע להכרה מתוך הבנה וידיעה. התורה לא דורשת אמונה בלבד אלא ידיעה והבנה כמו שכתוב: "וידעת היום והשיבות אל לבבך כי השם הוא האלוקים בשמים ממעל ועל הארץ מתחת אין עוד", צריכה להיות ידיעה!
  3. בתורה אין סתירות, נקודה. מה שכן יש דברים שאנחנו לא מצליחים לרדת לסוף דעתם – בדיוק כמו במדע. לכל אחד מהנושאים שאתה מזכיר יש תשובה אתה רק צריך ללמוד לעומק ולשנות גישה וגם (כמובן) לרצות לשמוע.
  4. חב"ד לא פועלת בניגוד לדעת ההורים. יש מצוות כיבוד אב ואם וכל מי ששומר (או רוצה לשמור) תורה ומצוות חייב לשמוע בקול הוריו. גם בהגיון הפשוט זה ברור שיש לכבד את ההורים כהכרת תודה למי שדואגים דאגו וידאגו לנו.
  5. אף אחד לא שאל אותך וכנראה גם לא ישאל אותך איפה לגור. האמירה הזו היא ממש מהבטן..
  6. אם משטרה הייתה מעיפה אותם אזי הייתי קורא למדינה שלנו "לא מתוקנת" וחשוכה.

  לגבי הסיכום שלך, תרשה לי לחלוק עליך:
  אנשים מתנגדם ליהדות מכמה סיבות אחת מהן – מערכת החינוך וכלי התקשורת מסתירים את היהדות ונותנים עודף חשיפה שלילית לחרדים ולכל מה שמריח ממנו דת. אי נגישות לתורה היא זו הגורמת לחוסר ידע בתורה שלנו! שלך ושלי כאחד.

  לכן, אני חוזר על הצעתי המקורית: קח ספר חסידות ושב אם אדם חסיד בעל שיעור קומה (אשמח לקשר אותך אם תרצה) ותלמד ספר אחד בלבד לעומק ללא דעות קדומות.. ולאחר מכן תהא דעתך אשר תהא – תוכל לומר שזה מידיעה ולא מחוסר ידיעה.

  בברכת קיץ בריא!
  אריאל

 4. קראתי מספיק חומרים של חב"ד כדי לדעת מהי בדיוק הרציונליזציה שעומדת מאחוריהם. אני גם למדתי תורה בבית ספר ממלכתי דתי בילדותי. עם זאת, כשעומדים על שולחן צריך לראות אם הרגליים שלו מספיק חזקות כדי שלא תיפול. התורה והתנך כולו מלאים חורים וסתירות, ובמיוחד הם סותרים את המדע בעניינים עקרוניים כמו גוף האדם, רפואה, גיל היקום ומבניהו ועוד מיליון ואחד דברים, עם כל כך הרבה שטויות, חבל להשקיע זמן נוסף בלימוד שלהם. חב"ד חושבת שהיא יודעת יותר טוב מההורים כיצד לחנך את ילדיהם בעוד שבפועל היא גורמת לחוזרים בתשובה להיות החיילים שלה ולתקוף באלימות כל מי שרוצה לגרש אותה לדוגמה ממאחזים בשכונות חילוניות בלי שאיש הזמין אותם. במדינה מתוקנת המשטרה כבר היתה דואגת להעיף אותם, בישראל השוטרים מתפ]ללים בבית הכנסת שלהם ולכן אין מושיע, רק אם התושבים ישיבו לחב"ד באותה אלימות שבה היא נוקטת כלפיהם, אנשיה יבינו את הרמז ויפסיקו להטריד את הילדים.
  אם אתה שואל אותי זו תנועה שצריה להיות מחוץ לחוק כמו כל כת.
  אנשים נמשכים לתורה מסיבה אחת – מערכת החינוך וכלי התקשורת מסתירים מהם את המדע ונונתים עודף חשיפה לדת ולנציגים שלה עלי אדמות. אי נגישות לאמת היא זו הוגרמת למשיכה הזו לשקר.

 5. "קשקוש"? ואת זה אתה אומר מתוך היכרות עם איזה ספר בדיוק?

  אני בטוח שאילו היינו מתכתבים לפני 300 שנה הייתה מרצה לי באותה רצינות תהומית על כך שתיאורית הקוואנטים זוהי שטות גמורה שרק פרימיטיביים רוחניים מאמינים בה.

  אני מציע לך לימוד, ואתה עונה לי בהכללות תוך כדי שאתה מערבב את כל הכתות ששמעת עליהם מבלי שאתה מכיר את מה שאתה מדבר עליו.

  האם יצא לך אי פעם ללמוד ספר חסידות במלואו עם חסיד שיכול להסביר לך את הכללים של ניתוח הטקסטים כמו שאתה לומד ספר מדעי?

  אני, בניגוד אליך, לומד גם תורה וגם מדעים בשיא הרצינות, ומכיר את שני הצדדים. ואתה?

  אני לא כופה עליך לחשוב אחרת, תרגיש חופשי, אבל לפחות תבדוק.

  אגב, אף אחד לא "חוטף" ילדים, זוהי יומרה לטעון שכולם טיפשים ונסחפים אחרי הדת מתוך "אינטלגנציה נמוכה" ורק אתה זה שצופה מלמעלה ו"מבין" עד כמה שכולם טועים…

  אנשים נמשכים לתורה כי זוהי השפה הטבעית של הנשמה וברגע שאתה מתחיל עם זה אתה מבין, בלי צורך להסביר, שזה מה שחיפשת.

  בתקווה שלא תחסום לי גם את זה..

 6. אריאל קרא את מה שכתבתי לך באותיות מודגשות בתוך התגובה החסומה ותבין.
  ליברל לא יכול לתת לגיטימציה אנשים שכל תםפקידם בחיים הוא לחטוף ילדים מהוריהם ולהפוך אותם לרובוטים שלהם. אם זו הדוגמה שלך אז שמור אותה לעצמך. תורת החסידות, כמו תורת הארי קרישנה, הסיינטולוגיה, וכמו כתות נוצריות הן קשקוש אחד גדול ואנטי רציונאלי. תחשוב מהיכן בא הרעיון המשיחי ותבין שצדק הרב ש"ך כשאמר שחב"ד היא הכת הקרובה ביותר ליהדות. אם הם לא היו אלימים הרבנים כבר מזמן היו מוציאים אותם מכלל ישראל.

 7. אני לא מבין למה לא פירסמת את התגובה שלי (ואת המענה הלא ענייני שלך לחלק מהתגובה).

  כאדם שמחזיק מעצמו ליברל אני מצפה שתהיה פתוח לדעות אחרות.

  אני מניח שאתה לא ממש מסוגל להתמודד עם מה שכתוב שם.

  מה שנשאר לי זה לאחל ולקוות שיום אחד יהיה לך את האומץ לבדוק את תורת החסידות בצורה אמיתית ללא דעות קדומות.

  בברכת פסח כשר ושמח
  אריאל

 8. לשאול המתעניין,

  לא, שתדע שבסופרנובות הטמפרטורה מגיעה למיליארדי מעלות… 🙂

 9. שאלה שקשורה בעקיפין לכתבה.

  האם ישנו חסם עליון לטמפרטורה?משהו כמו מהירות האור שידוע שאי אפשר לחצות אותו?

  תודה

 10. ינון:
  מדוע כתוב בתורה שהשפן והארנבת מעלים גירה?
  איזו מין עובדה היא זו?
  (האמת היא שכל ההטפה הדתית היא העלאת גירה אבל משום מה לא כתוב בתורה שמחב"תים מעלים גירה).
  מדוע הורה אלוהים לבנות את ים הנחושת כמעגל שקוטרו 10 אמות והיקפו 30 אמות?
  הרי זה שלא ניתן לבנות כזה מעגל זו עובדה. האם עובדה זו חמקה מבינתו?

 11. יגאל,

  כל מה שנכתב בתורה בתור דבר שניתן לילמוד על העולם הזה הוא עובדה!
  הגמרא היא חילוקי דעות ואולי [כמדומני] תאוריות.

  ויגאל מתגובתך אני מסיק כי אינך קורא עיתונים לפי מה שקראתי היום מדענים מנסים לשחזר את תאוריית המפץ הגדול[נראה לי שהם רוצים לדעת מה קרה בעבר מכאן שהם עוסקים במה שהיה פעם]
  נ.ב. פעם=עבר

  לילה טוב.

 12. ינון הנכבד.עם כל הכבוד לתורה ולתרומתה לעם היהודיבמשך ההיסטוריה הרי היא עוסקת בתאוריות בלבד בעוד שהמדע הוא מעשי ואפשר להפיק ממנו הרבה.זאת ניתן לראות בחיי היום יום.בעוד שהתורה דנה בעבר ומכאן גם שייכת לעבר הרי שהמדע עוסק בעתיד ומכאן חשיבותו הרבה.ינון היקר פתח את העיניים תראה איפה אתה חי !

 13. אבי בובולסקי, לא יותר פשוט לחסום אותו מיידית מאשר להתווכח?!
  שלח אותו לדבר עם הפיירוול…ואם כבר בעיסקי חסימות, למה שלא נחסום גם שמאלנים המטיפים לשלום הזוי עם שכננו הקניבלים?!

 14. לא מחקתי, כי אם היית מכיר אותי היית מבין שהאופי שלי הוא כזה, שאני מכבד כל אדם. כמובן שהתנאי הסביר הוא שלא ינצלו זאת לרעה ואתה לצערי ניצלת את הסובלנות שלי.
  אגב זה לא רק קשור לדת או דתות בכלל, אני נאלצתי לחסום כמה טוקבקיסטים שהתחילו לנצל את האתר כבמה לשאול שאלות שהתשובות שלהן נמצאות בתוך הכתבה, ואפילו מחקתי חלק מהתגובות המבוהלות של קובי, שמאה פעם הסברנו לו שלא יקרה כלום מהמאיץ בז'נבה והוא ממשיך להציף עם הטענה שלו בדבר סוף העולם.
  צריך לכבד את הפלטפורמה שבה אתה משתמש.
  ואם אתה רוצה להבין עוד טיפה, הנה ציטוט מדבריו של אייזק אסימוב בתשובה למישהו שהגן על תיאוריה שניסתה להוכיח את הכתוב בתנך באמצעות מאורעות אסטרונומיים (לכאורה) "במהלך מעופו בן 200 השנה הוליד המדע אי אלו תחבולות מוצלחות כגון מזון משומר ותקליטים ארוכי נגן, אך למען האמת, איזה ערך ממשי תרם המדע לשבעים שנותיו של האדם? "חיש מהר הגבתי במכתב ובו כתבתי, בין היתר:"…אחד הדברים שהינם בעלי 'ערך ממשי' הינם אותם שבעים שנות חייו של האדם… במשך מרבית ההסטוריה אורך החיים היה קרוב יותר לשלושים. האם אין אנו רשאים לצפות ממך למעט הכרת תודה על אותה תוספת של ארבעים שנות חיים שממנה הזדמן לך להנות?"

 15. אבי,
  אתה אומר שזה כביכול ה"שמורת טבע" שלכם ושהאתרים שלנו מוחקים תגובות שלכם..
  אז אם כן למה לא מחקת את התגובה הראשונה שלי?!
  ולמה לא אמרת לי לפני כן מה שאתה אומר לי עכשיו..
  הייתי מכבד אותך ואת האתר שלך.

 16. אני מתרשם כי מדובר כאן בגלקסיה סופר מסיבית דחוסה וכבדה.זה אולי עשוי להסביר את התופעות המצוינות בכתבה דהיינו :
  א. היווצרותם של הרבה כוכבים מסיביים, בעלי
  ספקטרום פליטה אולטרא-סגול.
  ב. הרבה סופרנובות .
  ג. מימדי גלקסיה קטנים(ביחס לשביל החלב).

  לפיכך נשאלת השאלה מדוע ספקטרום הפליטה
  מהאזור הקרוב למרכז הגלקסיה הינו באזור הצהוב ? יתכן שבאזור זה הכוכבים המסיביים כבר גמרו את חייהם הקצרים והסוערים ונשארו בעיקר הכוכבים הקלים יותר, דמויי השמש שלנו,
  שחייהם ארוכים יותר והם פולטים באזור הצהוב.

 17. לינון שרב
  א. אף אחד לא מונע ממך ללמוד מדעים. רק אתה
  תרוויח מכך. וכנראה יש לך (וגם לי) הרבה
  הרבה ללמוד.
  ב. אין בכך כל סתירה לאמונתך הדתית. אף חוק
  של הדת לא קובע (למיטב ידיעתי) כי אדם
  מאמין צריך להיות נטול השכלה מדעית.

 18. אבי
  עצוב שחזרה בתשובה כרוכה בכל כך הרבה וויתורים מיותרים.על השכל הפשוט (קומון סנס בלע"ז) ועל הסובלנות והסבלנות ועל הנאות החיים ועל החופש ועוד….
  כנראה שהוויתורים הללו מפעילים מנגנון רב עוצמה בנפש האדם. ההשפעה שיש לזה על ההמון הבלתי מזוהה להתקבץ ולהפוך לעדר עוד יותר בלתי מזוהה.
  חידה היא.
  לפני כמה מאות שנים התיישב מאמין קתולי אחד במערה והחליט שלהתבודד ולהתנזר מהנאות החיים זו הדרך הנכונה למימוש אמונתו. השמועה עשתה לה כנפיים והוא לא נשאר לבד הרבה זמן. מהענין הזה נולדה תופעת המנזרים בכל העולם. העוצמה הכלכלית שצברות המנזרים הללו בכל המקומות שבהם הוקמו היתה אדירה. וזה עד ימינו.
  ההצטרפות למנזר כידוע מחייבת וויתור על כל אותם דברים דלעיל.
  מסקנה קל לשכנע אנשים לוותר על הרצון החופשי ועל יכולת החשיבה האישית.
  ובאותה הזדמנות להרים מיזם כלכלי רב עוצמה הנשען על הוויתורים הללו.

 19. לאודין גיליתי מספיק סובלנות לינון, הוא כבר כתב פה תעמולה חרדית באורך קילומטר. צריך להתחשב גם בקוראים של האתר שנמאס להם מהשטויות באתרים האחרים ורוצים אתר אחד מסכן שנאמן לאמת המדעית.

 20. ינון, לצערי הכוח הכלכלי של המחב"תים גדול לאין שיעור מהכוח של השפויים במדינה, כי הם גם למרבה החוצפה מקבלים גם את הכסף של המסים שלנו ולא משלמים מסים בעצמם (לא הם ולא קהל קמושפעים מהם).
  אי לכך יש להם יכולת לבנות מיליון אתרים, עזוב את האתר השפוי היחיד במדינה בשקט. אני לא מתכוון להפוך אותו לעוד במה לשקר.
  אני יודע שקשה לך לתפוס שהתורה שלך כמו כל תורה שכל גורו מפיץ כתלורת שקר אבל תבין שיש גם חילונים ואתאיסטים וגם להם מגיעה שמורת טבע, במיוחד כשהאמת היא אצלם ולא אצל אף אחד מהחרדים/אימאימים/כמרים/בודהיסטים וכו'.
  נסה לכתוב תגובה בעד האבולוציה באתר של אמנון יצחק. שם הם לא ליברלים כמונו, הם מעבירים את כל התגובות לבדיקה ומעלים רק את אלה שהם רוצים.

  אין שום צורך לתת חופש ביטוי לשתי אמיתות מהסיבה הפשוטה – שאין שתי אמיתות. רק בגלל שהאתר בעברית אז הדתיים היהודים דורשים אבל אל תדאג, כבר היתה לנו מתקפה של מגיבים מוסלמים שדרשו שנקשר לאתרים שלהם (באנגלית אמנם) שמוכיחים את הקשר בין המדע לקוראן, ואולי גם יש נוצרים שרוצים להוכיח את הקשר בין התורה לדת שלהם. אנחנו לא מפלים בשום אופן בין אמונות ההבל לבין עצמן, אלא בינן לבין האמת המדעית.

 21. אבי,
  לך יש אמונה במדע לי יש אמונה בתורה..
  אתה עקשן לא פחות ממני כל אחד רוצה לדעת את האמת ורק אותה, אבל תופס עמדה ומציג את טענותיו,בכדי לאמת את דרכו.
  אני כבר 8 חודשים קורא מאמרים באתר אני ממש לא באתי לריב או להתווכח..
  הרבה תגובות מתייחסות באופן אישי ופוגע במה שאני מאמין בו ולכן הגבתי חזרה כך.

  לילה טוב.

 22. ינון, לא קיללת אבל באת לכאן למטרה מסוימת ולמרות כל ההסברים לטעויות שלך המשכת לדבוק בטעויות. לא זו מטרת הטוקבקים באתר. אל תשכח שאנחנו לא אתר ממלכתי ולכן אין לנו שום חובה לאזן בין השקר לאמת אלא להביא אך ורק את האמת המדעית שהיא זו שהצעידה את האנושות קדימה.

  אם תשתכנע בכך נסיר לך את החסימה

 23. נניח שבעתיד כלשהו תפותח טכנולוגיה שתאפשר קפיצה קטנה לשם(אולי דרך חור שחור)
  ובנוסף תפותח טכנולוגיה טלסקופית שתאפשר צפיה ממוקדת ממרחקים כאלו בכדור הארץ מעין גוגל ארץ אבל מ-15 מליון שנות אור.
  היה ניתן לקפוץ לשם יחד עם מן טלסקופ כזה ולצלם את כל ההיסטוריה של כדור הארץ 15 מליון שנה אחורנית עד עתה. זה אומנם היה לוקח 15 מליון שנה של סרט.
  אבל באמצעות טכנולוגית הקפיצה ניתן לחתוך את התקופה הזאת לקטעים קצרים נניח כל 100 אלף שנה ולגמור סרט באורך מלא די מהר. מה דעתך המגניבה מגניב לא?

 24. "קרינה אולטרה-סגולה מכוכבים מאסיביים שזה עתה נולדו"
  לא הבנתי..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן