הטריגון שהרג את חובב הטבע מאוסטרליה

כוכב, ידוען , לוכד התנינים סטיב ירווין , נדקר בחזהו ע"י טריגון (Stingrays), דקירה / מפגש שגרם לכוכב לאבד את חייו

על מה רעשה אוסטרליה?

כוכב, ידוען , לוכד התנינים סטיב אירווין , נדקר בחזהו ע"י טריגון (Stingrays), דקירה / מפגש שגרם לכוכב לאבד את חייו. הדעות חלוקות על שיטות הפעולה שהביאו לפרסומו, אבל אין ספק כי במסגרת פעילותו עשה רבות למען קירוב הטבע לציבור רחב ולמען שימור הסביבה ושמירת הטבע. אין גם ספק כי מותו הביא לתקשורת (הישראלית) אוסף מגוחך של מושגים מוטעים : "הוכש ע"י דג" – נחשים מכישים – לא דגים; "ננשך ע"י דג" – דגים מסוגלים לנשוך אבל זה לא המקרה; "נעקץ ע"י דג" – דבורים ועקרבים עוקצים; מה שהביא לבלבול הוא היחודיות של הגורם למוות: דקירה מזנבו של טריגון.

הטריגון שייך למחלקת דגי סחוס (Chondrichthyes ) יחד עם משפחת טורפים ידועים וגדולים, משפחת הכרישים (שאכן נושכים כדי לטרוף) , כלומר סחוס קשה "מחליף" את עצמות השלד. במשפחת הטריגוניים (Dasyatidae) כשבעים סוגים וכמאתיים מינים שרובם מצויים במימי האזורים הטרופיים, חלקם באזורים ממוזגים ומס' מינים במים מתוקים. רובם ככולם ניזונים מרכיכות, תולעים ויצורים קטנים שנאספים בקרקעית .

כמו אצל דגים "רעילים" אחרים, הרעל משמש להגנה בלבד, כלומר כדי להיפגע ממנו צריך להיות בקירבה (מאיימת), קירבה שתאפשר צליפת זנב, שכן הרעל משוח על קשקשים מסומרים בחלקו העליון של זנב הטריגון, (במס' מינים על "קוץ" שנשלף כאשר הזנב מצליף). זנב "דוקרני" זה הוא שנתן לו את שמו אנגלי Stingray (וכנראה שהשם גורם לבלבול רב אצל המתרגמים והמפרשים).

מפגשים אלימים בין טריגון לאנשים נדירים ביותר ורובם מסתיימים בכאב רב, כאב שנגרם ע"י הפציעה וכן ע"י הרעל. במקרים נדירים גורם הרעל (חלבוני) לקשיי נשימה ולפגיעה בקצב פעילות הלב, באוסטרליה (בה רבות הפגיעות מיצורים ימיים) ידועים רק שני מקרי מוות כתוצאה ממפגש אם טריגון, בשני המקרים מה שגרם למוות היה הפצע ולא הרעל, שכן הטריגונים לא תוקפים, כדי להידקר צריך לדרוך על טריגון או להיות קרוב מאד מעליו.

כל מי שמכיר מעט את כללי ההתנהגות (בטבע בכלל ובמים בפרט), כל צולל מתחיל ושחיין חובב יודעים כי יש דגים שלא כדאי להתקרב אליהם, ה"לוכד" המפורסם היה ידוע כפוחז חסר מעצורים וחסר פחד , וכנראה תכונות אלה הביאו לאסונו.

על פי הידוע התקרב סטיב אירווין לטריגון, מעליו לטווח הזנב וספג הצלפה בחזהו, הצלפה שהחדירה את הקשקשים לליבו וגרמה לדימום למוות.חבל !

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן