סיקור מקיף

הצורך בהגנה על יערות ויושביהם

לקראת הכינוס בבון (Bonn) בו ידונו נציגי מדינות בישום הסכם האקלים של פריס (אחרי שטרמפ הכריז על פרישת ארה׳׳ב), התכנסו בלונדון נציגי ילידים מרחבי העולם ונציגי ארגונים סביבתיים. המתכנסים שמעו על מחקר חדש שתוצאותיו מראות על הצורך החיוני להשקיע יותר בשמירה על יערות באזורים המשווניים, תוך כדי שמירה על הילידים שחיים ביערות ו״מנהלים״ אותם.

דייגים בנהר האמזונאס, ברזיל. צילום: Julio Pantoja / World Bank.
דייגים בנהר האמזונאס, ברזיל. צילום: Julio Pantoja / World Bank.

מומחים קוראים להשקיע הרבה יותר ביערות סופחי פחמן שמשפיעים באופן כביר על הצורך במיתון ההתחממות העולמית, בעיקר בגלל העובדה כי ההשקעה בהגנה על יערות מהווה חלק זעיר מהביליארדים שמושקעים בדרכים שונות למיתון הפליטות.

לדברי מנהלת ״הקבוצה הסביבתית״ (Climate Focus), בחקלאות הושקע כסף בשיעור גדול פי 40 מהסכומים שהושקעו ביעור ושימור, כאשר במקרים רבים ההשקעה בחקלאות מובילה לכריתת יערות, זאת למרות האפשרויות התמונות ביערות – כשהבולטת בהן היא מיתון ההתחממות ושינויי האקלים, למרות זאת מושקע כסף רב בכריתתם!

על-פי הסכמי פריז: כדי למנוע את שבירת מחסום שתי המעלות ארצות מתחייבות לעשות למניעת עליית הטמפרטורות כמו גם להשקיע מאמצים בניסיון לא להגיע לעליה של מעלה וחצי מאז המהפכה התעשיתית.

מומחים אומרים כי יערות יכולים לספוח פחמן בכמות שתחסוך כשליש מההוצאה הנדרשת כדי לעמוד באתגר עצירת ההתחממות. אלא שמתוך יותר מ 160$ מיליארד שהושקעו בהפחתת פליטות מאז  2010 רק שני אחוז (2%) הופנו להשקעות ביעור.

כמו כן הראו החוקרים כי רבע מהפחמן מאוחסן ביערות משווניים, יערות שמנוהלים ע׳י ילידים ותושבי היער, ילידים שמחזיקים בידע ובמסורות שמאפשרים הגנה על היער. אלא שלמרות שבאזורים אל היקף הכריתה נמוך (יחסית) חלק גדול מהידע הכל כך חשוב אינו נלקח בחשבון כאשר גופים בין לאומיים מקבלים החלטות בנושאי האקלים.

מנהיג קבוצת ילידים מפנמה אמר כי: ״אנחנו עצובים ומודאגים מכך שביליוני דולרים מושקעים בתאגידים שעוסקים בחקלאות וגורמים להשמדת יערות, אבל מעט מאוד מושקע במה שעובד, ילידים ופעילותם הם האחריות הטובה ביותר לייצוב האקלים״.

התוצאה העצובה והמרגיזה מכך שילידים ואחרים שמנסים להגן על היערות היא כי ב 2016 נרצחו יותר ממאתיים (200) אנשים בנסיונות להגן על אדמתם  ממיזמי כריה, הקמת סכרים ומיזמי חקלאות. ילידים נרצחים בנסיונות להגן  על היער בו הם חיים.

מנהיגי ילידים מאזורים שונים סיפרו כי: ״יותר משהם זקוקים לכסף הם זקוקים להגה ולכבוד זכויותיהם".

מחקר ע׳י ״שמירת יערות עולמית״ הראה כי בברזיל ואינדונזיה נכרתו יותר מרבע מכלל העצים בעולם, כאשר ברוב המקרים היערות המושמדים היו ביתם של ילידים.

עכשיו נותר לחכות ולראות את תגובתם ופעילותם של ממשלות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן