סיקור מקיף

הירח במרכז העניינים במהלך ליקוי חמה מלא

בזמן שלפני ליקוי חמה מלא, רוב תשומת הלב מופנית לשמש, אבל גם הירח של כדור הארץ מככב בתפקיד מרכזי.

בזמן הליקוי, מדענים יבצעו מדידות בקספר, וואיומינג ובקולמביה, מיזורי. קרדיט: נאס"א/ קייטי מרסמן.
בזמן הליקוי, מדענים יבצעו מדידות בקספר, וואיומינג ובקולמביה, מיזורי. קרדיט: נאס"א/ קייטי מרסמן.

"ליקוי מלא הוא ריקוד עם שלושה שותפים: הירח, השמש והארץ", אמר ריצ'רד וונדרק, מדען ירח במרכז טיסות החלל גודרד של נאס"א בגרינבלט, מרילנד. "הוא יכול לקרות רק כאשר הירח והשמש מיושרים באופן עדין בשמיים שלנו".

בליקוי מסוג זה, הירח מסתיר לחלוטין את פני השמש במשך כמה דקות, ומאפשר הזדמנות נדירה להציץ לרגע על ההילה בצבע לבן פנינה של העטרה, או האטמוספירה החיצונית העמומה, של השמש. זה מחייב יישור כמעט מושלם של הירח והשמש, והגודל הנדמה של הירח בשמיים חייב להתאים לגודל הנדמה של השמש.

בממוצע, ליקוי חמה מלא מתרחש בערך כל 18 חודשים במקום כלשהו בכדור הארץ, אבל במקום מסוים הוא קורה בתכיפות קטנה בהרבה.

הליקוי המלא ב-21 באוגוסט 2017 ייראה במסלול ברוחב של 110 ק"מ שיחצה 14 מדינות בארה"ב היבשתית מאורגון עד קרוליינה הדרומית. לאורך המסלול הזה של הכיסוי המלא, הצל המלא (אומבריה), או הצל הפנימי האפל, של הירח ינוע במהירויות של כמעט 4,800 קמ"ש במערב אורגון ועד ל-2,400 קמ"ש בקרוליינה הדרומית.

במפות של ליקויים, הצל המלא מוצג בדרך כלל כעיגול או אליפסה כהים שרצים על פני הנוף. אבל החזיה מפורטת שנוצרה עבור הליקוי של השנה מגלה שהצורה דומה יותר למצולע לא משוכלל עם קצת עקמומיות בצלעות, והיא משתנה עם המעבר של הצל לאורך מסלול הכיסוי המלא.

צפו: סרטון המסביר איך הירח שלנו יוצר ליקוי חמה, מדוע זה אירוע שרואים לעיתים כל כך נדירות, ואיך נתונים מהמקפת לסקר הירח של נאס"א שיפרו את יכולתנו למפות את מסלול הכיסוי המלא

"באמצעות ההחזיה החדשה הזאת, אנחנו יכולים להציג את הצל המלא בדיוק רב יותר על ידי כך שמביאים בחשבון את ההשפעה של הגובה בנקודות שונות של כדור הארץ, וגם את האופן שבו קרני האור זורמות דרך בקעות הירח לאורך השפה המחוספסת של הירח", אמר יוצר ההחזיות של נאס"א ארני ווייט בגודרד.

רמת הפירוט ללא תקדים הזאת הושגה על ידי שילוב בין מיפוי תלת מימדי של פני הירח, שנעשה על ידי המקפת לסקר הירח (LRO) של נאס"א, ומידע על גבהים מכמה מסדי נתונים.

המיפוי של אדמת הירח על ידי LRO גם מאפשר לחזות בדיוק רב מתי והיכן הבזקי האור הבוהקים שנקראים חרוזי ביילי או אפקט טבעת היהלום יופיעו. הנקודות העזות האלה שמופיעות לאורך השפה של העיגול הכהה ממש לפני הכיסוי המלא, ושוב מייד לאחריו, נוצרות על ידי אור שמש שמציץ דרך בקעות לאורך השפה הלא אחידה של הירח.

בעתיד המאוד רחוק, ההצגות המרהיבות שמציגים ליקויי חמה מלאים ייפסקו. זאת משום שהירח, בממוצע, מתרחק באיטיות מכדור הארץ בקצב של בערך 4 ס"מ בשנה. ברגע שהירח יתרחק מספיק, הגודל הנדמה שלו בשמיים יהיה קטן מכדי לכסות את השמש לגמרי.

"עם הזמן, המספר והתכיפות של ליקויי חמה מלאים יקטנו", אמר וונדרק. "בעוד 600 מיליון שנה בערך, כדור הארץ יחווה את היופי והדרמה של ליקוי חמה מלא בפעם האחרונה".

לידיעה באתר נאס"א

למידע נוסף על ליקוי החמה הקרוב ב-2017 בקרו: https://eclipse2017.nasa.gov

למידע נוסף על המקפת לסקר הירח של נאס"א בקרו: www.nasa.gov/lro

עוד באתר הידען על ליקוי החמה המלא 2017:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן