סיקור מקיף

המדריך לליקוי החמה של 21 באוגוסט בארה”ב

ליקוי החמה המלא של 21 באוגוסט 2017 הוא כזה שמחכים לו שנים. קשה כבר למצוא חדרים לאורך הנתיב שמעליו יעבור הליקוי שיחצה את ארה”ב מאורגון ועד דרום קרוליינה.

במהלך ליקוי חמה העטרה של השמש הופכת גלויה למשקיפים על כדור הארץ. מקור: נאס"א.
במהלך ליקוי חמה העטרה של השמש הופכת גלויה למשקיפים על כדור הארץ. מקור: NASA / M. Druckmüller.

שלב ליקוי החמה החלקי יחל בשעה 15:47 זמן אוניברסלי (או זמן גריניץ’) ויימשך חמש שעות ו-18 דקות עד השעה 21:04. את הליקוי החלקי ייראו צופים בחלקים נרחבים של כל היבשות למעט אוסטרליה ואנטראקטיקה. צל הירח שרוחבו 115 קילומטרים (המכונה אומברה) יכסה לראשונה את חוף אורגון בשעה 17:16 שעון גריניץ’ (10:16 שעון מקומי) וינוע מזרחה במהירות של 3,900 קילומטרים לשעה. הצל יכסה במהלך מעברו על פני כדור הארץ 14 מדינות. החלק המלא המרבי שאורכו שתי דקות וארבעים שניות יתרחש ליד קרבונדייל, אילינוי.

יתחיל להיות מעניין רק כמה דקות לפני שהליקוי המלא מגיע לאתר בו תימצאו. נסו לאתר את הרגע שבו הצל מגיע אל הקרקע לידכם, אירוע שקשה לצילום. מותר להוריד את משקפי המגן שניה או שתיים לפני הליקוי המלא, כאשר אפשר לראות את קרני השמש האחרונות חוצות את העמקים שעל שפת החלק הנראה של הירח, ויוצרים את מה שמכונה “אפקט טבעת היהלום”. עכשיו אנחנו נמצאים בזמן החשוב ביותר – הליקוי המלא, אבל אסור למצמץ. מותר להסתכל על השמש במצב זה ולראות את העטרה המספקת בעת המעבר הילה שאורה דומה בעוצמתו לזה של הירח המלא.

חשבו על כך – אתם מבינים במה מדובר ומתכוננים לזה שנים, מה היו עשויים לחשוב אבותנו לפני אלפי שנים ואולי גם מיליוני שנים אם היו נתקלים לפתע בשמים מוזרים?

ואז מהר מאוד – הכול נגמר.

מסלול ליקוי החמה שיתרחש ב-21 באוגוסט מעל ארה"ב. איור: מייקל זיילר Eclipse-Maps.
מסלול ליקוי החמה שיתרחש ב-21 באוגוסט מעל ארה”ב. איור: מייקל זיילר Eclipse-Maps.

הקפידו לפקוח עין על כוכבי הלכת ועל כוכבים בהירים במהלך הליקוי. הליקוי המלא מתרחש בשעת בוקר מאוחרת במערב ואחר הצהרים המוקדמות בחוף המזרחי של ארה”ב. כל כוכבי הלכת הגלויים לעין בלתי מזוינת למעט שבתאי ימצאו מעל האופק במהלך הליקוי המלא, כשהם מפוזרים בטווח של 80 מעלות מצדק לנוגה. מעלה אחת מהשמש הלוקה אפשר יהיה לראות את הכוכב רגולוס נבלע על ידי הירח מיד לאחר הליקוי.

אנימציה של ליקוי החמה שיתרחש ב-21 באוגוסט. קרדיט: סינקלר NASA / GSFC / AT.
אנימציה של ליקוי החמה שיתרחש ב-21 באוגוסט. קרדיט: סינקלר NASA / GSFC / AT.

פרויקט Eclipse MegaMovie מתכנן לאסוף כמה שיותר צילומים בזמן הליקוי כדי לאחד אותם לסרט בחדות גבוהה. כפי שכבר פרסמנו, נאס”א תטיס שני מטוסי VB-57F שיצלמו את הליקוי בחדות גבוהה – באור הנראה בתת אדום.

תידרשו לנקוט אמצעי זהירות להתבוננות בשלבי הליקוי החלקי, כמו בכל תצפית שמש. השתמשו רק בטלסקופ עם פילטר מיוחד שנועד להסתכל על השמש, או במשקפי ליקוי עם תקן 12312 ISO. היזהרו גם בהקרנת השמש דרך טלסקופ על פיסת נייר, משום שהיא עלולה להישרף.

למקור הידיעה

עוד באתר הידען על ליקוי החמה המלא 2017:

2 תגובות

  1. לא נראה כלום מהליקוי הזה כי אנחנו בצד השני של כדור-הארץ.
    אל תעצור את נשימתך לקראת ליקוי פה בארץ. הליקוי הקרוב ביותר לאזורנו יהיה ב-2027, ונקודת הליקוי המלא תעבור דרך מצרים. עוד ליקוי ב- 2049 יעבור דרך מצרים, ב-2060 יהיה ליקוי שיעבור דרך טורקיה וב-2034 יהיה ליקוי שיעבור בערב הסעודית

  2. אני מבין שמישראל לא נוכל לראות לא חלקי ולא מלא.
    לפי הסימולציה הצל של הירח עובר כאן קצת אחרי שקיעת השמש .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן