סיקור מקיף

משרד המדע וסוכנות החלל יערכו אירועים לרגל מטר הפרסאידים ביום ראשון

המוקד המרכזי יהיה תצפית המונית לקהל ללא תשלום בעיר מצפה רמון, שתוחשך לרגל האירוע

 מטר מטאורים במכתש הקטן (צילום: משכית גולן)
מטר מטאורים במכתש הקטן (צילום: משכית גולן)

סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע מוסרת כי בלילה שבין יום ראשון לשני –  12 ל-13 באוגוסט – יגיע לשיאו מטר המטאורים העשיר ביותר בשנה – הפרסאידים. לרגל מסיבת השמיים המיוחדת הזו מקיימת סוכנות החלל הישראלית תצפית המונית ללא תשלום במצפה רמון, שיוחשך לחלוטין לרגל האירוע. יש לציין כי השנה נופל המטר בימים בהם הירח במולד וכמעט אינו נמצא בשמים ולא יפריע לתצפיות.

 

“מקורם של מטרי מטאורים הוא בשרידי אבק שהותירו אחריהם כוכבי שביט במסלולם סביב השמש”, מסביר מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע אבי בלסברגר. “כאשר מטאורידים, הגופים הקטנים במערכת השמש, נלכדים בכוח המשיכה של כדור הארץ ונכנסים לאטמוספרה, הם מתלהטים והופכים למה שאנחנו מכנים כוכב נופל או בשמו המדעי – מטאור. כיוון שמסלול כדור הארץ סביב השמש מתלכד עם שאריות שהותירו אחריהם שביטים, מדי פעם אנחנו זוכים לצפות במטר שלם של מטאורים, כיוון שחלקיקים רבים יחסית נלכדים בכוח המשיכה של כדור הארץ ומתלהטים בנפילתם דרך האטמוספרה”.

 

מטר המטאורים שבו נחזה בתחילת שבוע הבא מכונה מטר הפרסאידים. הפעם מפיקו של המופע הוא כוכב השביט המחזורי “סוויפט-טאטל”, המקיף את השמש אחת ל-133 שנים, וגודלו מגיע ל-26 קילומטרים, גדול במידה ניכרת משביטים טיפוסיים. מטר המטאורים הזה קרוי  פרסאידים  כיוון שהמטאורים מגיעים מכיוון קבוצת הכוכבים פרסאוס. פעם בשנה, כשכדור הארץ עובר בשובל השאריות של השביט, המטאורים מתלהטים באטמוספירה במהירות של 59 ק”מ לשנייה ויוצרים מופע שמימי מרהיב. הקצב הממוצע של הפרסאידים ירד בשנים האחרונות ובשיאו, הוא נע סביב ה-100 מטאורים בשעה. תופעה נוספת המאפיינת את מטר הפרסאידים היא הבלחתם התכופה של “כדורי אש” – מטאורים בהירים במיוחד – שנראים כאשר גוף גדול יחסית מתפרק באטמוספירה.

 

בסוכנות החלל הישראלית במשרד המדע מסבירים כי אין צורך במשקפות או בטלסקופים כדי לצפות במטר המטאורים, ורצוי לשכב על הגב ולהביט לכיוון צפון מזרח. הירח יהיה ממש לאחר המולד וישקע מיד עם שקיעת החמה, ולכן אורו לא יפריע לצפייה במטר.  בשביל לראות את המטר צריך להתמקם במקום חשוך, לא עירוני. במקומות שבהם ‘זיהום אור’ גבוה, הסיכוי לחזות ב”כוכבים נופלים” נמוך, ולכן צריך סביבה חשוכה בשביל לראות טוב את המטר. במצפה רמון, שהוכרזה כשמורת אור-כוכבים בין-לאומית, מתקיימים התנאים האופטימליים לצפייה בכוכבים ובמטר המטאורים.

 

שימו לב כי בשעות הערב המוקדמות קצב המטאורים יהיה נמוך, והוא יעלה בהתמדה במשך הלילה. הוא יגיע לשיא לקראת השעה 23:00 ויימשך עד שעות הבוקר, כאשר קבוצת פרסאוס תהיה גבוה בשמיים.

 

באירועי “מטר הפרסאידים 2018” בשיתוף סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, תיירות הר הנגב והמועצה המקומית מצפה רמון,  מוזמן הקהל לתצפית בעשרות טלסקופים, הרצאות והסברים מפי מרצים בכירים בתחום, הפעלות לילדים ועוד ללא תשלום. הפעילויות יתקיימו בלילה שבין 12 ל-13 באוגוסט החל מהשעה 19:30 ולתוך הלילה, במצפה רמון ובמוקדים נוספים במכתש רמון. לצורך האירוע יוחשכו החל מ-22:00 חלק מהאיזורים המוארים באיזור מצפה רמון לטובת תצפית מיטבית.  לינת שטח תתאפשר בחניונים המוסדרים.

לפרטים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן