סיקור מקיף

נאס”א: מטר הפרסאידים של אוגוסט – מטר המטאורים שיוצר הכי הרבה כדורי אש

כך עולה ממחקר שערכה נאס”א באמצעות הצבת מצלמות ברחבי דרום ארה”ב שקלטו פעילות מטאורים חזקים בלילות רגילים ובלילות של מטרי מטאורים

כדור אש. איור: shutterstock
כדור אש. איור: shutterstock

חובבי האסטרונומיה יוצאים הלילה ומחר בלילה לצפיה במטר המטאורים הגדול והיפה של השנה – הפרסאידים. מאילת, דרך מצפה רמון, הר הטייסים שליד ירושלים ועוד אינספור אתרים מאולתרים ברחבי הארץ הפכו לנקודות תצפית אסטרונומיות, כאשר הצפי הוא מעל מאה מטאורים בשעה בשעות השיא של המטר, ולמטר כזה ארוך יש כמה וכמה שיאים. בממוצע עוצמת האור של פרסאיד היא מינוס 2.7 ואילו כדורי האש של הגנימידים מגיעים רק לבהירות מינוס 2. השיא צפוי בלילות של ה-12 וה-13 באוגוסט והכי טוב יהיה לצפות בשמים בין 22:30 בערב ל-04:30.

 

באסטרונומיה אין חוויה יפה יותר מאשר מטאור בהיר החוצה את כיפת השמים המצנצנת מכוכבים של שמים ללא ירח. הבזק האור הבלתי צפוי מוסיף למגע הקסם של צעידה שגרתית מתחת לכוכבים. מחקר חדש גילה את הלילה הפלאי מכל.

“מצאנו שמטר המטאורים שבו יש את הסיכוי הגדול ביותר להתקל בכדורי אש הוא מטר הפרסאידים ששיאו מגיע ב-12 וב-13 באוגוסט.” כך אומר ביל קוק ממשרד המטאורידים של נאס”א, שהמחלקה שלו מפעילה רשת מצלמות המפוזרות ברחבי דרום ארה”ב ועוקבות אחר פעילות כדורי האש – מטאורים בהירים במיוחד מאז שנת 2008. עד כה אספה הרשת בסיס נתונים ובו ניתוחים של מאות אירועים. הנתונים מראים כי אלוף כדורי האש הוא מטר הפרסאידים.

כדור אש הוא מטאור בהיר במיוחד, המגיע לפחות לבהירות כוכבי לכת כמו צדק או נוגה. כל לילה ניתן לראות כמה מהם חוצים את האטמוספירה. ואולם מספרם הולך וגדל כאשר כדור הארץ עובר דרך זרם שברים שהשאיר אחריו כוכב שביט, כמו שקורה במטרי המטאורים הידועים לרבות הפרסאידים באוגוסט.

כפי שכבר דיווחנו בשנים קודמות, הפרסאידים הם שרידי קרח ואבק שהותיר השביט סוויט-טאטל. המטאורידים פוגעים באטמוספירה במהירות של 210 אלף קמ”ש ויוצרים מופע זיקוקים שמימי.

לדעת קוק, מספרם הרב של כדורי האש נובע מגודלו של השביט – שקוטרו 26 קילומטרים. שאר גלעיני השביטים קטים בהרבה. כתוצאה מכך השביט סוויפט-טאטל יוצר מספר רב של מטאורידים, רבים מהם גדולים דיים כדי ליצור כדורי אש.

בממוצע עוצמת האור של פרסאיד היא מינוס 2.7 ואילו כדורי האש של הגנימידים מגיעים רק לבהירות מינוס 2. השיא צפוי בלילות של ה-12 וה-13 באוגוסט והכי טוב יהיה לצפות בשמים בין 22:30 בערב ל-04:30.

לפני חצות קצב המטאורים יהיה נמוך ויעלה ככל שהלילה ימשיך. הוא יגיע לשיא לקראת הזריחה כאשר קבוצת פרסאוס תהיה גבוה בשמים.
כמובן שעל כל כדור אש ניתן יהיה לצפות בעשרות מטאורים רגילים ובלבד שנתרחק מאורות הערים. במטר הפרסיאדים עלינו לצפות לכמאה מטאורים בשעה.

לידיעה באתר נאס”א

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן