סיקור מקיף

אסטרונומים יחפשו בנחיל הטאורואידים אחר גופים בגודל של האסטרואיד שהתרסק בטונגסקה

לפי מחקר חדש, האסטרואיד שהתפוצץ מעל טונגוסקה בסיביר ב-30 ביוני 1908 (יום האסטרואיד) היה רסיס מהשביט Encke שמייצר פעמיים בשנה את מטח המטאורים בטה טאוריד שנצפה בסוף יוני בחצי הכדור הצפוני ובנובמבר בחצי הדרומי, המחקר מצביע על כך שייתכן שהמטח מסתיר בתוכו אסטרואידים שגדולים פי 3-2 מאסטרואיד טונגוסקה ולכן בעלי פוטנציאל לגרום לנזק רב

עצים שהופלו בשל פגיעת האסטרואיד בטונגוסקה ב-1908 כפי שצילמה משלחת רוסית בשנת 1929. מתוך ויקיפדיה
עצים שהופלו בשל פגיעת האסטרואיד בטונגוסקה ב-1908 כפי שצילמה משלחת רוסית בשנת 1929. מתוך ויקיפדיה

לפי מחקר חדש, האסטרואיד שהתפוצץ מעל טונגוסקה בסיביר ב-30 ביוני 1908 (יום האסטרואיד) היה רסיס מהשביט Encke שמייצר פעמיים בשנה את מטח המטאורים בטה טאוריד שנצפה בסוף יוני בחצי הכדור הצפוני ובנובמבר בחצי הדרומי, המחקר מצביע על כך שייתכן שהמטח מסתיר בתוכו אסטרואידים שגדולים פי 3-2 מאסטרואיד טונגוסקה ולכן בעלי פוטנציאל לגרום לנזק רב, השנה נקבל מטח כבד במיוחד כמו ב-1975 , אז נרשמו עוצמות רעידות אדמה גבוהות מהרגיל על הירח על ידי מכשירים שהושארו בתוכנית אפולו
ב-30 ביוני 1908 קרסו בבת אחת שטחי יערות עצומים באיזור מרוחק ברוסיה כאשר מטאוריט קטן יחסית, בקוטר של כ-50 מטרים שחרר הרבה מגהטונות של אנרגיה מעל הנהר הסלעי של טונגוסקה.

לאחר מחקר מעמיק של מסלולו של הגוף הפוגע באטמוספירה הגיעו המדענים למסקנה כי הוא קשור לנחיל הבטא טאורואידים ולפיכך לשביט אנקה. השערה זו הועלתה לראשונה בשנת 1978, בין היתר בהסתמך על העובדה שמטר זה היה בשיאו באותו זמן.

כאשר בוחנים את מפת העצמים העלולים להתרסק על כדור הארץ ישנם שני מקורות עיקריים. המקור הראשון אלו העצמים קרובי ארץ (NEO) – בעיקר אסטרואידים ומטאוריטים. המקור השני אלו הם שביטים שמגיעים ממערכת השמש החיצונית. במהלך העשורים האחרונים הושקע מאמץ רב בקטלוג של יותר מ-90% מהעצמים שעלולים לסכן אותנו ועבודת האיתור הקטלוג והמעקב אחר מספרים גדולים של עצמים אלה נמשכת. ואולם פולשים ממערכת החיצונית קשה לאתר אבל עדיין נעשית גם בתחום זה עבודה רבה.

נחיל הטאוריד הוא מקור שלישי לעצמים המשנה את ההסתברות של התנגשויות קטלניות אפשריות. הפיצוץ שהתרחש בטונגוסקה (רוסיה) ב – 1908 נחשב לאירוע אחד ב – 1000 שנה, בהנחה של חלוקה אקראית של אירועים לאורך זמן. אבל נחיל הטאורידם, אשכול צפוף בתוך זרם מטאורואידים החוצה את כדור הארץ מעת לעת ומשנה את הסיכויים בצורה משמעותית לאירועים של אחד במאה שנה. אם העוצמה המשוערת של נחיל הטאורידים אכן תוכח הדבר מעצים את האפשרות של אשכול פגיעות בכדור הארץ גדולות על פני תקופה קצרה של זמן.

במחקר, שפורסם ב-arXiv והתקבל לפרסום בכתב העת של האגודה המלכותית לאסטרונומיה, ערכו דייויד קלארק מהמחלקה למדעי כדור הארץ של אוניברסיטת מערב קנדה וופול ויגרט ופיטר בראון מהמחלקה לפיזיקה ואסטרונומיה שאותה אוניברסיטה, סימולציה ובה אוסף גדול של סלעים בקוטר של 100 מטרים – כמו זה שגרם לאירוע טונגוסקה, שנמצאים במסלולים דומים לנחיל הטאוראידים, וחישבו את מסלולם אלף שנה לתוך העתיד. באמצעות ניתוח מיקומו של כל עצם ותנועתו לאורך זמן חישבו החוקרים מתי ולאן כדאי לכוון את הטלסקופים כדי לחקור את פוטנציאל הסיכון הכולל של נחיל הטאוראידים.

על פי נתוני מעקב אחרי מטרי מטאורים, כדור הארץ יתקרב למרחק של 30 מיליון ק"מ ממרכז הנחיל, – הנקודה הקרובה ביותר מאז שנת 1975. החישובים גם מראים כי השנה הזמן הטוב ביותר לתצפית בנחיל הטאוראידים עד תחילת שנות השלושים.

" מאז שיתפנו את התוצאות שלנו בכנס ההגנה הפלנטרית האחרון בוושינגטון התעורר עניין רב מאוד בממצאים שלנו", אומר דייוויד קלארק, סטודנט לתואר שני במערב והמחבר הראשי של המחקר. "יש ראיות לסיכונים קיומיים פוטנציאליים אבל הקיץ הזה תהיה לנו הזדמנות ייחודית לכמת את מספר העצמים בנחיל."
חברי הקבוצה מתכננים לצפות נחיל טאוריד באמצעות הטלסקופ הקנדי-צרפתי בהוואי במהלך חודש אוגוסט.

בין שמדובר במטאוריט, אסטרואיד או שביט, כל אחת מההשערות הללו דורשת קיומו של מכתש פגיעה, ולמרות שמונים שנות מחקר, לא נמצא מכתש כזה. כמו כן, דיווחים על הפרעות מגנטיות באטמספירה העליונה מאזורים אחרים בעולם באותו הזמן מיד לאחר אירוע טונגוסקה, מראים על השינויים האדירים שהוא גרם בשדה המגנטי של כדור הארץ. הדי מכ"מ מקרקעית אגם תומכות בהשערה כי אגם זה נוצר בשל אירוע טונגוסקה. צ'קו, אגם קטן בסיביר בקרבת מרכז אירוע ההתפוצצות בטונגוסקה ב-1908 עשוי למלא מכתש שנוצר בידי הגוף החללי שפגע בכדור הארץ.

למאמר המדעי

אירוע טונגסקה ב-1908 נגרם בגלל שביט
מאה שנים בדיוק לאירוע טונגוסקה
דעה/ פגיעת מטאוריט והכחדת דינוזאורים – כדאי לנו לפעול כדי למנוע מהאדם גורל דומה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן