סיקור מקיף

ב-22 ביולי – ליקוי החמה הארוך ביותר

הליקוי יחל במערב הודו מעט לפני השעה שלוש בלילה שעוננו, וצל הירח ינוע במהירות על פני הודו וסין, וכשעה וחצי לאחר מכן הוא כבר יחלוף על פני שנחאי, שם ימתינו לו חברי האגודה הישראלית לאסטרונומיה, וימשיך מעל האוקיאנוס השקט עד לשקיעת השמש במזרח האוקיאנוס

מסלול הליקוי כפי שחושב ע''י מחלקת הליקויים של נאס''א
מסלול הליקוי כפי שחושב ע''י מחלקת הליקויים של נאס''א

לשעון ישראל יש להוסיף 3 שעות על השעה המצויינת לפי שעון גריניץ' ומשמעות הדבר היא שנצטרך לקיים תורנות לילה לכיסוי האירוע. לשעון סין (לטובת גולשנו הנוסעים לשם) יש להוסיף שמונה שעות על שעון גריניץ', כלומר חברי המשלחת לשנחאי יוכלו לצפות בליקוי בסביבות 09:35.

ביום רביעי, 22 ביולי 2009, צפוי ליקוי חמה ארוך במיוחד הן מבחינת משכו (בנקודה מסוימת מעל האוקיאנוס השקט יוכלו הצופים לראות ליקוי באורך של 6 דקות ו-39 שניות, כמעט המקסימום האפשרי) והן מבחינת אורך המסלול שהשוהים בתוכו יוכלו לחוות ליקוי חמה מלא – ממערב הודו  דרך נפל, בנגלדש, בהוטן, בורמה וסין ושטחים עצומים באוקיאנוס השקט. משכו הארוך של הליקוי נובע מהעובדה המקרית שכארבע וחצי שעות לפני תחילת הליקוי הירח יימצא בפריגיאה – הנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ.

לאחר שיעזוב צל הירח את היבשת הוא יחצה את איי ריוקו של יפן ויפנה דרום מזרחה דרך האוקיאנוס השקט. ליקוי חלקי ייראה בחלקים נוספים של הודו וסין, אינדונזיה ועוד. משלחת של האגודה הישראלית לאסטרונומיה יוצאת היום לסין, ולקראת סיום המסע, הם ישהו בשנחאי, ויצפו משם בליקוי.

הליקוי יחל בשעה 00:53 שעון גריניץ' (03:53 שעון ישראל) במפרץ קומבאי במערב הודו, ויצא משם צפון מזרחה. כרגיל ליקויים תמיד מתחילים בזריחה והשמש תימצא בזוית של שלוש מעלות מעל האופק הצפון מזרחי מעל העיר סוראט שבהודו (אוכלוסיה 4 מיליון). בין היתר יעבור הליקוי בקרבת בופאל

שבשל ריחוקה כ-40 ק"מ ממרכז קו הליקוי יחוו תושביה רק 3 דקות ו-9 שניות של ליקוי מלא. לתיירים באיזור הטאג' מאהל צפוי ליקוי של 90% וכמי שצפה בליקוי כזה (בעת הליקוי המלא באירופה של 1999 בארץ ראו כ-90%) אין הבדל גדול בין מה שרואים לבין יום רגיל , אלא אם כן צופים על השמש (עם משקפי מגן כמובן).

בשעה 00:48 יגיע הליקוי למזרח הודו נפאל ובנגלדש, אם כי הבירות של שתי מדינות אלה (קטמנדו ודקה) תחווינה ליקויים של 96% ו-93% בהתאמה. הסיבה – ככל שהליקוי מתקדם לקראת שיאו, המסדרון בו נראה הליקוי המלא הולך וצר. במקרה זה הוא ישתרע לרוחב של 25 קילומטרים בלבד.

מרכז הליקוי יגיע לגבול הודו-סין ב-01:05, כאשר מהירות הצל באיזור זה היא 1.8 קילומטרים בשניה, ואורך הליקוי במרכז באיזור זה 4 דקות ו-26 שניות. החלק הדרומי של מסדרון הליקוי יכסה את צפון בורמה. לאחר מכן ייכנס כל הליקוי לפרובינציאת יונאן שבסין ולאיזור האוטונומי של טיבט.

צל הירח יחלוף לאורך מרכז מחוז סצ'ואן, ובעיר הבירה של המחזו צ'נגדו יצפו 2.3 מיליון תושביה ב-3 דקות ורבע של ליקוי.

בהמשך ייראה ליקוי של כמעט חמש וחצי דקות מהעיר ווהאן – בירת מחוז הובאי – העיר הרביעית בגודלה בסין ולה אוכלוסיה של 9.7 מיליון בני אדם. באיזור זה רוחב המסלול 244 קילומטרים ומהירות הצל היא 1 קילומטר לשניה.

הליקוי ימשיך וייראה בערים הגדולות הבאות: האנגז'ו, ובסופו של הטיול בסין יגיע הליקוי לעיר שנחאי ש-18.7 מיליון תושביה יוכלו לצפות בחמש דקות של ליקוי בשעה 01:39 שעון גריניץ'. למי שידרים 66 קילומטרים משנחאי צפויה כמעט דקה נוספת של הנאה (5 דקות ו-55 שניות). איי מחוז גינגהאי, דרומית מערבית לשנחאי יהיו האיזור האחרון בסין בו יצפה הליקוי (01:41).

לאחר שיחצה את ים סין הדרומי, יגיע הליקוי לאיי ריוקו של יפן (הקרויים גם איי נאנסיי) בשעה 01:57. שרשרת האיים כוללת איים רבים הפזורים כולם לאורך מסלול הליקוי. האי הגדול באיזור הוא יאקושימה, שבהיותו בקצה הצפוני של המסלול יוכלו תושביו לחוות רק כ-4 דקות של ליקוי מלא. האי אקוסקי-שימה הוא הקרוב למרכז הליקוי, והצופים בו יזקו ל-6 דקות ו-20 שניות של ליקוי מלא. הליקוי יגיע גם לאיים היפניים איווגי'מה וקיטאיו בערך בשעה 02:27 וגם שם הוא ייראה כ-5 ורבע דקות ו-6:34 דקות בהתאמה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

17 תגובות

 1. האם מישהו יודע מתי צפוי ליקוי החמה הבא שניתן יהיה לחזות בו מישראל? תודה

 2. אגב:
  זה קורה גם באמצע חודש ירחי ושוב – באופן מודגש יותר בזמן ליקוי לבנה.
  ההסבר כאן מעט שונה אבל התופעה זהה.

 3. יהודה:
  אם אתה קורא לאמת הגזמה אז אתה צודק.
  זה נכון שבמידה מסוימת זה קורה כל חודש אבל בזמן ליקוי חמה השמש, כדור הארץ והירח ממש על קוו אחד ואז זה קורה ביתר זאת.

 4. יש הגזמה באמירה שבזמן ליקוי חמה חוברים כוחות הגאות של השמש והירח. בכל תחילת חודש ירחי אמור להיות גאות ושפל קיצוניים יותר אבל זה יקרה בלי שום קשר אם יש לקוי חמה או אין. מה שיכול לקרות, שהירח יהיה במספר מעלות מעל למישור המילקה אבל זה לא יהיה שינוי משמעותילגאות או לשפל. מרחק הירח מכדור הארץ עשוי להשפיע בצורה משמעותית יותר כי מסלולו אליפטי.
  לילה טוב
  סבדרמיש יהודה

 5. אלון:
  בזמן ליקוי חמה חוברים כוחות הגאות שיוצרת השמש לאלה של הירח ולכן באמת הגאות (והשפל) מודגשים יותר.

 6. לסטודנט מת"א
  לא תוכל לראות את הליקוי מהארץ שלנו
  אתה מוזמן להצטרף למשלחת שנוסעת לשנחאי
  😉

 7. רגע אז ייראו את הליקויי בישראל או לא לא הבנתי מהכתבה

 8. כל חודש הוא בפריגאה, השאלה היא אם זה במקרה בזמן ליקוי או בהפרש של שבועיים ממנו. אין כמובן קשר בין שני הדברים ולכן יש פשוט מזל.

 9. אם אני לא טועה, גם בתאריך ה- 12.12.08 הירח היה במצב של פריגיאה..

  מעניין,
  תודה!

 10. בפיסקה הראשונה מילמלתם משהו על משלחת….??
  WTF? למה צריך להוציא משלחת בשביל לראות ליקוי חמה שאורך 4 דקות????

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן