הדפסה וקוץ בה / דֶבְּרָה ויינר

הדפסה בתלת-ממד עשויה להציל קוץ המצוי בסכנת הכחדה

אחרי שפרחי הפלסטיק של הקוצים מודפסים שכבה אחר שכבה, הם "נשתלים" בחוליות של וויסקונסין. קרדיט: הגן הבוטני של שיקגו
אחרי שפרחי הפלסטיק של הקוצים מודפסים שכבה אחר שכבה, הם "נשתלים" בחוליות של וויסקונסין. קרדיט: הגן הבוטני של שיקגו

יש משהו אכזרי במיוחד בשימוש ביופי לשם הרג, אבל זה בדיוק מה שמדענים בגן הבוטני של שיקגו החלו לעשות בקיץ 2015 בחוליות של צפון ויסקונסין. קיירי הייבנס ועמיתיה יצרו כ-60 פרחים במדפסת תלת-ממד ושתלו אותם שם בשביל לפתות חידקוניות ממין פולש אל מותן.

מאז שנות ה-90 של המאה ה-20 מדענים מפיצים בכוונה חידקוניות ממין Larinus planus בכל רחבי ארה"ב כדי שיאכלו את הקוץ הקנדי (Cirsium arvense), עשב שוטה שתלטני שהתפשט בפראות בחוות ובשטחי מרעה. אבל כמו בהרבה תכניות בקרה על התפשטות מינים פולשים שנוסו בעבר, כולן בעלות כוונות טובות, הדברים השתבשו. החרק בעל החדק הארוך תקף קוצים מקומיים דווקא, ובכללם קוץ הקנקן (Cirsium pitcher), שגדל רק באזור האגמים הגדולים. בית הגידול שלו נהרס, ולכן הוא נכנס לרשימת המינים בסכנת הכחדה של הרשות האמריקנית להגנה על בעלי חיים ודגים. לדברי הייבנס, אם דבר לא ייעשה כדי לעצור את החדקוניות, שניזונות מן הזרעים שמפיקים הקוצים, הן עלולות להביא את קוץ הקנקן אל סף הכחדה במחצית הזמן המוערך כעת.

הייבנס מקווה שהקוצים המזויפים יעזרו בהשתלטות על התפשטות החדקוניות. פרחי הפלסטיק של הקוצים המזויפים, שצבעיהם סגולים, כחולים ולבנים, קצתם פתוחים למחצה וקצתם פתוחים במלואם, מחוברים למוטות דקים שאורכם 50 סנטימטרים והם "גדלים" על יד אחיהם האמיתיים בחצי האי של מחוז דוֹר שבוויסקונסין. לרובם הוצמדו חוטי צמר שהוספגו בניחוח לימון או בניחוח יער, שניהם ניחוחות שמושכים חדקוניות. "היינו זקוקים לחתימה כימית שמטריפה את חושי החידקוניות," אומרת הבוטנאית פֶּטי ויט. מצלמות וידאו מתעדות את הפעילות סביב הפרחים המזויפים כך שהחוקרים יוכלו לבחון מהן ההעדפות של החדקוניות, אבל בו בזמן גם לעקוב אחר מספר החרקים האחרים המבקרים את הפרחים ומה זמן השהות שלהם שם. ברגע שהמדענים ידעו איזה שילוב של צורה, צבע וריח מושך את החדקוניות אך אינו מושך דבורים ומאביקים אחרים, יהיה אפשר לתכנן מלכודת יעילה לחדקוניות. ואולם, ייתכן שיידרשו כמה שנים כדי להבין את כל הפרטים להכנת מלכודת כזאת, ולכן, בשלב זה, חדקוניות שנופלות בפח הפרחים המזויפים נתפסות ביד ומושלכות אל מותן בכלי של מי סבון. אבל אם תכנית העוקץ תפעל, ייתכן שבעתיד נראה שדות נרחבים של פרחים מודפסים מגנים על החוליות של ויסקונסין.

עוד זיופים בהדפסת תלת-ממד / קֶט לונג ושרה לווין

פתיונות לחרקים
אנטמולוגים מן האוניברסיטה של מדינת פנסילבניה מנסים להשמיד מין של חיפושית מזיקה ששמה בורר המֵילָה (Agrilus planipennis). החיפושית קודחת והורסת עצי מֵילָה (עץ ממשפחת הזיתיים בעל גזע קשה אך גמיש). הדרך שבחרו החוקרים לתקוף את המין הפולש היא באמצעות הדפסת העתקים מחושמלים של נקבות במדפסת תלת-ממד. כשזכרים אמיתיים של החיפושית נוחתים על נקבות מזויפות בכוונה להזדווג, הם סופגים מכת חשמל קטלנית.

פרחי בר
פרחי פלסטיק שהודפסו במגוון צורות עוזרים לחוקרים באוניברסיטת וושינגטון להבין איך מאביקים, כמו למשל רפרף הַדְּבֵקָה (עש בעל חדק הניזון מצוף תוך כדי ריחוף בסמוך לפרח), בוחרים להשיג את מזונם מפרחים מסוימים דווקא.

ביצים מזויפות
ציפורי הבקר מטילות את ביציהן בקִנים של ציפורים אחרות, לעתים קרובות באלה של אדום החזה. ואולם, מתברר שלאדומי החזה יש "גלאי שקר" לא רע ופעמים רבות הם מזהים את הביצים הזרות ומשליכים אותן מן הקן. כדי להבין אילו מאפיינים של הביצים מסגירים לאימהות של אדום החזה את העובדה שמדובר בביצים זרות, הניחו חוקרים ממכללת האנטר בקנים של אדום החזה מגוון רחב של ביצים מזויפות שיוצרו במדפסת תלת-ממד. הם גילו שהביצים הפולשות מזוהות על פי צבען.

הכתבה התפרסמה באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן