סיקור מקיף

ה-FDA הכניס תרופה חדשה לחולות סרטן אלים מסוג “טריפל נגטיב” למסלול מזורז לקבלת אישור

התרופה פותחה במסגרת מחקר חדשני ומוצלח, שבעקבותיו הכריז עליה ה-FDA כפורצת דרך והכניס אותה למסלול מזורז לקבלת אישור. בישראל זמינים כ-2% בלבד מטיפולי העתיד שבחזית המדע במלחמה בסרטן, זאת כאשר כ- 11,000 נפטרים מהמחלה הקשה הזו מדי שנה.

הדמייה של תא סרטני. מקור: טרייל-אין פארמה.
הדמייה של תא סרטני. מקור: טרייל-אין פארמה.

15% מאוכלוסיית חולות סרטן השד מוגדרות מקצועית כ”טריפל נגטיב”. זהו סוג סרטן שד אלים במיוחד ואחוזי ההצלחה של הטיפול הסטנדרטי עומדים על אחוזים בודדים בלבד. בעקבות מחקר חדשני ומוצלח שהתבצע לאחרונה הכריז ה- FDA על התרופה המדוברת כ”פורצת דרך” והכניס אותה ל”מסלול מזורז” לקבלת אישור. הסיבה לכניסתה למסלול מזורז הוא לאור התוצאות המרשימות של המחקר: בערך פי 15 אחוזי הצלחה טיפולית לעומת הטיפול הסטנדרטי באוכלוסיית חולות קשה זו ועוד כשמדובר בחולות גרורתיות.

ניר ארז, המפעיל שירות חדש לחולי סרטן מגלה כי ההשתתפות של חולה סרטן במחקר פורץ הדרך מביא לחסכון כספי משמעותי הן לחולה עצמו והן למדינה עצמה, שכן אין צורך בבדיקה יקרה של מוטציות גנטיות או בדיקה ביולוגית אחרת על הרקמה הגידולית מאחר והטיפול מתאים לכ- 90% מהחולות וצריך פשוט לקבל אותו. זוהי עוד דוגמא, לדבר ניר ארז לסוג הטיפולים בהתאמה אישית לחולה ספציפית שעולים במסגרת עבודתה של חברת טרייל אין פארמה המציעה לעשרות אלפי חולי סרטן בישראל תקווה והשתתפות במחקרים פורצי דרך ברחבי העולם. לדבריו מקרה דומה קרה לאימו ואף אחד לא העלה את האפשרות של בדיקה ברחבי העולם לאיתור מחקרים בהתאמה אישית.

ארז מגלה כי מדי שנה נפטרים בישראל כ- 11,000 אנשים מסרטן ומאובחנים בין 25,000 ל- 30,000 חולי סרטן חדשים. סה”כ יש על פי נתוני משרד הבריאות מעל 100,000 חולי סרטן בישראל בהם מטפלים 240 אונקולוגים בלבד תחת עומס עצום ומחסור חריף בתקנים. לדבריו על החולים להיות מודעים למצב ולקחת אחריות על ניהול המחלה בחיפוש אחר ‘פרח לב הזהב’ – אותה תרופה או טיפול מוצלחים לסרטן שלא בהכרח מצויים בטיפולים הסטנדרטיים המוצעים להם.

במצב זה, כאשר למערך התומך אין יכולת לענות על צרכי החולים, אלו מצידם צריכים לדעת שעליהם לפעול להשגת מידע על טיפולים נוספים הזמינים ברחבי העולם, כולל ישראל. ניר מדגיש כי לחולים ובני לוויתם אסור לפספס ‘מתחת לרדאר’ טיפולים שיכולים להתאים להם יותר מכל טיפול אחר וכשברשותם המידע הזה, יבחרו עם האונקולוג את הטיפול הטוב ביותר. סרטן, מדגיש ניר ארז, היא מחלה מורכבת והחולים אינם ‘העתק-הדבק’ אחד של השני ולכן, אותו חיפוש צריך להיות בהתאמה אישית לרקע הרפואי הכולל של חולה הסרטן ולא רק למוטציה שאולי קיימת בתאי הגידול שלו.

ברחבי העולם זמינים כיום כ- 15,000 מחקרים בסרטן עם התרופות החדישות ביותר לסרטן והגישות המתקדמות ביותר. זאת כאשר המערכת הרפואית בישראל חשופה רק לכ- 2% מהמחקרים בחזית המדע במלחמה בסרטן. עבודת חיפוש וחקר בין מחקרים אלה היא משימה מורכבת ומקצועית שאותה מציע ניר ארז.

השירות החדש – טרייל-אין פארמה (TRIAL-IN Pharma) – עוזר לחולי סרטן למצוא ולקבל טיפולים הנמצאים בחזית המדע בנוסף לפרוטוקולים הסטנדרטיים המוצעים להם. הגישה לטיפולים אלו, שחלקם הוגדרו כ’פורצי דרך’ על ידי רשויות הבריאות, כמו ה- FDA, מתאפשרת בעיקר במסגרות של מחקר וחמלה בכל העולם. באמצעות השירות, החולה יכול לקבל טיפולים אלו כבר היום, בחינם, ועם סיכוי להרוויח מהם שנים לפני שיאושרו ויהיו זמינים בסל הבריאות. השירות ממשיך בליווי מקצועי-רפואי של החולה והאונקולוג, עד להשגת הטיפול בכל מקום ומכל מקום בעולם.

את השירות יזם ניר ארז, בעל רקע וידע נרחבים בתחום הסרטן, היכרות רבת שנים עם האונקולוגים ועם הטיפולים השונים. לצידו של ניר בשירות, צוות של 7 אונקולוגים בכירים. לדבריו, זה לא חדש שמערכת הבריאות הגיעה לקצה גבול היכולת שלה, ועל אף מאמציה, המצוקה של חולי הסרטן זועקת לשמיים.

השירות אותו מציעה טרייל אין פארמה מבצע בדיקה מותאמת אישית למחקרים וחמלה בארץ ובעולם. עבודת ניווט יסודית בתוך אוקיינוס של מחקרים הרשומים בעולם בתחום הסרטן והיא נעשית תחת תהליך קפדני של בקרת איכות. בהמשך, טרייל-אין פארמה מלווה את הקשר עם חברות התרופות והמרכזים הרפואיים, עד לקבלת הטיפול. ניר מדגיש כי סרטן הינה מחלה מורכבת ולכל חולה טיפול ייחודי הנובע מסוג הגידול הספציפי שלו, הפרופיל הביולוגי של הגידול, ניתוחים, טיפולים קודמים ועוד. לאונקולוג תפקיד מרכזי בבחירת הטיפול עם החולה כשמטרות הטיפול הן להציל חיים, להאריך חיים ולשמור על איכות חיים טובה של החולה.

קישור למחקר

3 תגובות

  1. ההדמיה בתמונה היא של “גידול סרטני” ולא של “תא סרטני” .
    התא הסרטני נראה כמו תא רגיל, הגידול הסרטני הוא תרבית של תאים שמתוכו יוצאים תאים פולשניים לכל הכיוונים שמהווים את השלוחות.
    לתא הפולשני מלבד התכונה שהוא תא שמתרבה בלי בקרה וגם איבד את היכולת להשמדה עצמית, יש תכונה נוספת שהוא מסוגל להמיס את רקמת החיבור הבין תאית (קולוגן) ולנדוד מהגידול החוצה.
    התאים שנודדים מהגידול החוצה יוצרים את השלוחות בצורת “רגליים” לכן הגידול הסרטני נראה כמו סרטן עם רגליים ומכאן השם של המחלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן