סיקור מקיף

פסיכופטים מתנהגים בחוסר אמפתיה בדומה לאנשים בעלי פגיעת ראש פרונטלית

"הדימיון ההתנהגותי לאנשים שסובלים מפגיעה מוחית ידועה יכול להוביל לכך שגם הטיפול יהיה דומה", אמרה ד"ר סימון שמאי-צורי שערכה את המחקר

אונות המוח
אונות המוח

לאנשים המאובחנים כפסיכופטים יש קושי להתנהג בצורה אמפתית, בדומה לאנשים שלהם פגיעת ראש פרונטלית, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה. "ממצאי המחקר מראים שלמעשה, האנשים בעלי ההפרעה הפסיכוטית מתנהגים כאילו יש להם פגיעה מוחית פרונטאלית", אמרה ד"ר סימון שמאי-צורי, עורכת המחקר.

פסיכופטיה היא סוג של הפרעת אישיות שמתבטאת בהתנהגות אנטי-סוציאלית קיצונית והתנהגות פוגענית מתוכננת, הכוללת חוסר חמלה וחוסר אמפתיה. אחד ההסברים להתנהגות זו הוא שאנשים פסיכופטים אינם יכולים להבין את העולם הרגשי של אנשים אחרים. אולם העובדה כי רבים מהם פועלים בתחכום ותוך רמייה כלפי אחרים במטרה לפגוע מראה כי הם מבינים היטב את העולם המנטלי של הזולת ואף משתמשים בידע זה כדי לפגוע ולהסב לו נזק.

במחקרים קודמים עסקה ד"ר שמאי-צורי באנשים עם פגיעות ראש פרונטאליות – האזור במוח שקשור לחשיבה רגשית. מחקרים אלה הראו שלאנשים הסובלים מפגיעות באזור זה במוח יש קושי להראות אמפתיה – היכולת להרגיש את הרגשות של הזולת. בעקבות הדמיון של התנהגות בלתי אמפאתית, ביקשה החוקרת לראות האם יש דימיון בין הקבוצות.

במחקר השתתפו 17 אנשים שאובחנו על ידי פסיכיאטר כסובלים מהפרעה פסיכוטית ו-25 אנשים הסובלים מפגיעה מוחית פרונטלית, קרי – לקבוצה אחת אין שום פגיעה מוחית, לפחות לא כזו שיכולה להיות מאובחנת בעזרת המכשור הקיים כיום, ולקבוצה שנייה יש פגיעה מוחית מאובחנת וידועה.

כל הנחקרים עברו מבחן ממוחשב שבו הם צריכים להראות האם יש להם יכולת קוגניטיבית להבין רגשות אצל האחר ויכולת אמפתית להרגיש רגשות אצל האחר. כמו כן, בדק המבחן את היכולת להבין את המחשבות של האחר. התוצאות הראו שדפוסי הקושי לגלות אמפתיה של שתי הקבוצות דומים וכי דפוסים אלה היו שונים משל קבוצות הביקורת – אנשים ללא הפרעה נפשית או פגיעה מוחית ואנשים עם פגיעות מוחיות שאינן פרונטאליות. "הדימיון ההתנהגותי לאנשים שסובלים מפגיעה מוחית ידועה יכול להוביל לכך שגם הטיפול יהיה דומה", ציינה ד"ר שמאי-צורי.

3 תגובות

 1. האיסלם והיהדות מייצגות את הגבריות האנטי מוסרית והפסיכופטית. רק חבל שהרסו את הנשים והן הולכות אחריהם, בגלל הפחד העצום שלהן מ"האל".

  כשאין יהדות/איסלם, אז גברים חסרי אמפטיה הולכים לכיוון של אינסלים. הם כבר מוצאים דרך לרמוס נשים ולהתעלל בהן אישית וקבוצתית.

  גברים רבים יכחישו, כי הם לא סובלים (מבחינתם) מהרוע הגברי (ואפילו יש להם טובות הנאה מכך. שכן רוע גברי משרת המון הגברים פחות רעים כביכול). אבל אין גבול לרוע הגברי ולהיפוך היוצרות שהם מקדמים.

 2. לא ברור, במשך הרבה זמן וגם עכשיו ברון כהן ואחרים מנסים להתחקות אחר הרוע האנושי, במילון אבן שטושן עוד לא תיקנו את הערך אוטיזם וברון כהן טוען שאןטיססטים אינם מסוגלים לחוש אמפטחה ומכאן הרוע. תשכחו מזה כצאובחן אספרגר הדבים לא מובנים. חוסר יכות ללהבין מצבים זה לא רוע אלה דווקא הבנתם וניצול הצתב לרעה, מעבר לכך ברגע שהדברים מובננים יש לרוב האוטיסטים מסביבי הרבה יותר הבנה ואמפטיה אתם מבלבלים.

 3. "סובלים" מסוג של אנטי-סוציאליות. הם פשוט בטוחים שאם קר/חם להם, אז לכולם קר/חם. אם לא כואב להם, אז לאף אחד אחר לא כואב. אם יש להם מסת שריר גבוהה המגינה עליהם, אז גם לבחורה הקטנה שמולם יש הגנה פיזית כזו. אם הם חרמנים, אז "גם היא חרמנית"..ולא יעזור כמה היא תנסה להסביר להם..אפילו מאות אלפי פעמים (באמת) שיש דבר כזה "רתיעה" או "חוסר משיכה". הם באמת באמת לא יבינו..וינסו לשכנע פעם אחר פעם במקרה הטוב.

  הלוואי שימצאו לכך תרופה.

  נ.ב – כתבתם הפרעה פסיכוטית, במקום הפרעה פסיכופטית, בפסקה 4 – שורה א'.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן