סיקור מקיף

לקראת סוף העולם: עשר סיבות מדוע סוף העולם יבוא מתישהו, או שלא אבל לא בטווח הקרוב

"סוף העולם 2012" אותו אין אירוע שאנחנו ממתינים לו כבר ארבע שנים לא יתרחש ביום שישי הבא 21 בדצמבר, למרות שבאותו יום מסתיים מחזור ארוך טווח בלוח השנה של שבט המאיה. אין שום תסריט שמסוגל להביא אותנו לקטסטרופה בתוך ימים

לוגו אתר 2012 HOAX
לוגו אתר 2012 HOAX

סוף העולם יבוא אולי מתישהו, או לפחות סוף האנושות, או לפחות סוף הציווליזציה או לפחות משהו. יש לי משום מה תחושה, שמגובה בכל הידע המדעי שאני מכיר, שזה לא יקרה ביום שישי הבא – 21 בדצמבר 2012, וגם לא בעתיד הנראה לעין. ישנם תהליכים איטיים שעלולים להגיע לנקודת מפנה בעשרות השנים.

אספנו מרחבי האינטנרט תסריטים שונים לסוף העולם, אבל רובם פשוט כאלה שרק אנשים שהם בורים לגמרי בתחום המדעי הרלוונטי יכולים לחשוב שהם רציניים. להמחשת כל סעיף כזה אנו מקשרים לכתבות ארכיון רלוונטיות באתר הידען, מתוך למעלה מ-15 אלף המאמרים באתר.

מתקפת חיייזרים

חייזרים חטפו, ערכו ניסויים והרגו בנו במספרים גדולים – לפחות בספרות ובסרטי המדע הבדיוני. כמובן, אף חוצן לא חשף עצמו לעולם אך עד כמה שאנו יודעים איננו לבד ביקום. אם לחייזרים יש טכנולוגיה המאפשרת להם לחצות את המרחקים בין הכוכבים ויתקפו את כדור הארץ, יש לתהות האם הם באמת ינחתו ויהוו מטרה לירי. יתכן שיהיה יותר הגיוני עבורם להפגיז מטרות אסטרטגיות ומרכז אוכלוסיה מהחלל בתחילה, ואז אולי להנחית רובוטים שיחסלו אותנו.
עד כה עשרות שנים של חקירה בתחום, בסיוע של משטרות וצבאות, לא הובילה לשום ממצא אמיתי.

למה כנראה שאין חייזרים

חורים שחורים

חור שחור בשלבי גדילה. איור: נאס"א
חור שחור בשלבי גדילה. איור: נאס"א

לפני מספר שנים נפוצה פרנויה נרחבת לפיה מאיץ החלקיקים הגדול בעולם – מאיץ ההדרונים הגדול, ייצר חור שחור שיבלע את כדור הארץ. ראשית, גם אם המאיץ יוכל לייצר חורים שחורים, ואפילו אם הם לא יתאדו מיד כפי שהתיאוריה מצפה שיעשו, וגם אם הם יחמקו מיד מכדור הארץ, בהינתן המהירות הגדולה שלהם, הם יהיו כה זעירים שיקח להם 100 שעות לעכל פרוטון אחד, בקצב כזה יקח להם יותר זמן מגיל היקום לעכל אפילו מיליגרם אחד של חומר.

יש כמובן חורים שחורים גדולים בהרבה. מאות מהם עלולים לרחף ברחבי הגלקסיה בלתי נראים. עדיין החור השחור הנודד הקרוב ביותר נמצא במרחק של אלפי שנות אור מכאן. שנת אור אחת היא כ-10 טריליון קילומטרים לערך.

מאות "חורים שחורים נוכלים" אורבים בשביל החלב

התנגשויות קוסמית

הצעה לשיגור חללית להדיפת האסטרואיד אפופיס
הצעה לשיגור חללית להדיפת האסטרואיד אפופיס

פגיעה קטלנית מהתנגשות אסטרואיד נחשבת לגורם להכחדה ההמונית ששמה קץ לעידן הדינוזאורים. אפילו פגיעה קטנה יחסית עלולה לגרום לנזק לא קטן, ואפילו היו במקרים כאלה נסים כאשר עצם בקוטר 20 מטרים שפגע בטונגוסקה שבסיביר לפני כמאה שנה השאיר יער פגוע בגודל של טוקיו. עדיין, מערכת התראה מוקדמת כנגד פגיעות קוסמיות עשויה לסייע בהגנה מפני הנזק.
אגב גם האו"ם מתחזק את סוכנות האו"ם לניצול החלל בדרכי שלום, UNOOSA, ומינויה של מנהלת הסוכנות, מזלן עות'מן ממלזיה, עורר גל של שמועות לפיהם תפקידה האמיתי הוא להיות שגרירת האנושות כלפי חוצנים (ראו האייטם הראשון). למעשה הסוכנות הזו עוסקת בין היתר בהגנה על כדור הארץ מפני אסטרואידים.
סדנה שערכה סוכנות החלל האירופית באשר להתגוננות מפני עצמים קרובי ארץ

התפרצויות קרני גאמא

התפרצות קרני גאמא הם הפיצוץ החזק ביותר הידוע ביקום. ההתפרצות הזו מסוגלת לשחרר אנרגיה כמו זו שהשמש תפלוט בכל 10 מיליארד שנות חייה, בפרק זמן של החל מכמה מילי שניות ועד דקה או יותר. שבשבת אש בחלל בשם WR 104, במרחק 8,000 שנות אור עלולה לזרוק קרני גאמא לעברנו שעלולים לגרום להכחדה המונית על כדור הארץ. זה לא יקרה בהכרח ב-21 בדצמבר 2012 או במיליון השנים הבאות.

האם כוכב ביטלג'וז יתפוצץ ויפזר קרני גאמא שיפגעו בכדור הארץ?

מגיפות

הלקאה עצמית בזמן המוות השחור
הלקאה עצמית בזמן המוות השחור

מחלות מידבקות פגעו באנושות לאורך כל ההסטוריה. המוות השחור היה הדוגמה הגדולה ביותר, חיסל כמעט מחצית מהאנשים בכל איזור אליו הגיע. מלריה, איידס ומחלות אחרות ממשיכות לקטול גם היום. כמו אש בשדה קוצים. וירוסים וחיידקים יכולים להדביק בעלי חיים אחרים ולקפוץ ממין למין עד שהם פוגעים בבני אדם, כדוגמת סארס, שעת העופות ואבולה.
איום גדול יותר עלול להגיע מנגיפי על – זנים שיהיו עמידים לכל התרופות שיהדפו כל אמצעי שננקוט כדי לעצור אותם. ההערכות הן שהשימוש באנטיביוטיקה מגדיל את עוצמתם של נגיפי וחיידקי העל.

לחזות מגיפה לפני שהיא פורצת

מלחמה גרעינית
פצצות גרעין מתדלקות עשרות שנים של חשש מפני סוף העולם, ובעוד מנהיגים של מדינות המחזיקות נשק גרעיני משתפות פעולה כדי להקטין את המאגרים שלהם, טרור גרעיני הופך לבעיה דחופה ואפילו עימותים גרעיניים מוגבלים עלולים לשנות את האקלים ולהשפיע על כל העולם.

האם מקקים יכולים לשרוד שואה גרעינית?

רובוטים שיחסלו את האנושות
סרטים כדוגמת סדרת שליחות קטלנית, AI או בלייד ראנר, הביאו לחשש מפני השתלטות הרובוטים, יצירי כפינו על העולם ודיכוי בני האדם או אף חיסולם. ואכן מחשבים הופכים חכמים וערמומיים כל העת דבר המגביר פחדים מפני כיבוש רובוטי של כדור הארץ. אך יתכן שהרובוטים ישתלטו עלינו באהבה, לא במלחמה למשל, בני אדם יאהבו מאהבים רובוטיים….
בכל אופן הסוגיה של רובוטים צבאיים הולכת ותופסת תאוצה ותקציבי מחקר.

רובוטיקה – מלחמת המכונות

התפרצויות ענק של קרינה מהשמש
השמש חיונית לחיינו אך היא עלולה לגרום לנזק עצום לטכנולוגיה הגובהה שהאנושות תלויה בה יותר מאשר בעבר. התפרצויות שמש בעת המודרנית גרמו לשיבושים בתקשורת רדיו וברשתות החשמל, אך אירועים בעבר היו חזקים אף יותר. סופת שמש ב-1859 גרמה לקצרים בחוטי הטלגרף, ואף לשריפות בצפון אמריקה ובאירופה, והיתה המניע להיווצרות אירועים חזקים של זוהר הקטבים שאפשר היה לקרוא לאורם.

סופה בעוצמה כזו בימינו היתה גורמת להשפעות חזקות בהרבה, מכיוון שתשתית החשמל והתקשורת הרבה יותר מפותחות. לאחרונה פרסמה האקדמיה האמריקנית למדעים ממצאים לפיהם הנזק עשוי להגיע ל-2 טריליון דולר בשל שיבוש התקשורת על כדור הארץ וגרימת כאוס ברחבי העולם כתוצאה מכך.

מנסים להבין את השמש

התפרצויות ענק של הרי געש

למספר הרי געש ברחבי העולם יכולת להתפרצויות ענק שאינן דומות לכל מה שראינו בהסטוריה הרשומה, שיגמדו את ההתפרצויות של סנט הלנה, קרקוטואה וכל התפרצות אחרת במשך אלפיים שנה.

התפרצויות על עלולות לשבש את האקלים ולאיים על החיים בכל העולם. שלא כמו איומים אחרים למין האנושי, כגון התנגשויות קוסמיות או מתקפות גריעיניות אין שום אסטרטגיה שעשויה למתן את נזקי התפרצות העל.

כשכדור הארץ תוקף

זומבים
טוב, עכשיו הקולנוע מלא בכאלה אבל האם יש חשש מהפיכתנו לזומבים? ישנם טפילים השולטים במוח נשאיהם ויכולים להפוך נמלים לזומביות, אך אין שום יצור שיכול להפוך בני אדם למתים מהלכים. בכל זאת, יש חוקרים הבוחנים את התחום ועורכים השוואות בין השתלטויות זומבים לבין התפרצות מגיפות.

חשמל, עצבים והאתנולוגיה של הזומבים

ועוד לא דיברנו על אסונות גדולים שיתרחשו כתוצאה מהתחממות כדור הארץ – שלפי כל הידוע כעת, נגרמה בגלל רשלנותו של האדם. לפעמים האדם הוא האויב הגדול ביותר של עצמו.

54 תגובות

 1. אגי, כפי שמאמינים שבט המאיה הנוכחי וחוקרים רבים של המאיה החל משנות ה-90 של המאה ה-20, כי אין שום נבואה בתרבות המאיה, האצטקים או בתרבות המסו-אמריקנית העתיקה שמרמזת לשינוי חריג או גדול ממדים כלשהו ב-2012.
  כמו שציינת, בעוד סיום המחזור יכל להוות חגיגה למאיה, הרי שאין שום סיבה שיום זה יהיה חריג מימים אחרים, אולי מלבד שזהו יום ההיפוך החורפי בחצי כדור הארץ הצפוני ויום ההיפוך הקיצי בחצי כדור הארץ הדרומי.

 2. משה קליין על איזה שבט מפותח אתה מדבר ? הם שבט פרמיטיבי, טרם המציאו את הגלגל, עיבוד מתכות, הנייר ,הדפוס, בסה"כ פרמיטיבים שהעלו קורבנות אדם לאלים דניוניים.

 3. אגי, בני המאיה היו באמת שבט מפותח מאד. הם תרמו לשימוש ב 0. ( למעשה הם ספרו בבסיס 20 ) . פיתוח של מדע ששואף לאוביקטיביות טהורה ללא המקום של הצופה יוצר גם טכנולוגיה המגשימה את עצמה ובסופה של דבר עשויה להשמיד את האנושות. השאלה היא איך מפתחים מדע ומתמטיקה חדשים שיש גם מקום לסובייקטיביות ( רמז- 0 הוא לא הסימן הכי יעיל לכלום.. )

 4. בני המאיה האמינו בלוחות שנה שמחלקים את הזמן ל"תקופות עולם" ואכן בחודש דצמבר 2012 מסתיימת תקופת הבקטון שהייתה בעלת חשיבות אדירה לבני המאיה. מה יהיה בתום תקופה, ימים יגידו…
  מנגד, יש חוקרים שטוענים שסיום תקופה היא בכלל סיבה למסיבה ולא מרמזת בכלל על סוף העולם משום שרוב כתבי המאיה מאותה תקופה הם בעלי אופי היסטורי ולא נבואי עתידני.
  עם השנים, חוקרים (וסתם אנשים) איגדו סימנים רבים לכדי אמונה בסוף העולם, אפוקליפסה של שנת 2012. כל אלו לא הוכחו מדעית אבל בתוך ימים ספורים נוכל לראות מה באמת ידעו בני המאיה שאנחנו לא.
  נמתין במתיחות 🙂

 5. עיינתי באתר של אבירז למשך כמה שעות והמסקנה שהגעתי אליה היא שעדיף שאתחיל להאמין ב"נבואותיהם" של הרנטגן, ה"סיטי" ,"הרב" פינטו ,או ב"מים הקדושים" של הבאבא ברוך .

  אלה הם לפחות אנשים פיקחים (ושרלטנים גדולים שהם עצמם לא מאמינים כמובן בדברי עצמם) שמתמחים בגזילת כספם של אנשים נבערים (או סתם כסילים כמו נוחי דנקנר ששמע לעצותיו של הרנטגן והיום נמצא בפשיטת רגל).

  בעוד אלה שנוהים ומאמינים ב "עידן החדש" , אסטרולוגיה,קלפי טארוט,קוראות בקפה,בתה,ב"תיקשורים" ושאר מעשי שרלטנות ורמיה הם במקרה הטוב קצת קוקויים ובמקרה הפחות טוב חסר להם בורג או שניים ,טוב יעשו אם ישקיעו את זמנם וכספם אצל פסיכולוג טוב.

  יש עשרות אתרים כמו זה של אחירז שהמשותף לכולם שמדובר בתמהוניים או בשרלטנים.

 6. אילנה, ה-21.12.2012 לא היה מסמל שום דבר עבור תרבות העידן החדש אם לוח השנה של שבט המאיה לא היה מסתיים לכאורה בתאריך זה.

  את אמרת – "אני מסכימה איתך שיש אין סוף של פרשנויות שונות שגם לי ברובן לא מתאימות. אבל זה לא אומר שצריך לזרוק את כל הרעיון ולהתעלם ממה שקורה, או לנסות להאחז בערכים שהתרוקנו מתוכן."

  כמו שאמרתי מקודם, הפרשנות של תרבות העידן החדש מגוחכת ואינה מתאימה. לדעתי, צריך לזרוק את כל הרעיון של תרבות העידן החדש כי ה"תרבות" הזו מונעת משרלטנות, ומי שמסתכל על זה מהצד יכול לומר בוודאות שאין שום שינוי רוחני ואי אפשר להתעלם ממה שקורה לא כי הוא קורה, אלא כי אין ממה להתעלם.

 7. חסוי,
  להבנתי בשום אופן שינוי תודעתי לא קורה בפתאומיות ואבירז ממש לא אומר זאת. להיפך, מדובר על התחלה של האצה של תהליכים שכבר החלו בקצב איטי . התאריך של ה21/12/12 הוא רק סמל לנקודת השינוי.
  אני מסכימה איתך שיש אין סוף של פרשנויות שונות שגם לי ברובן לא מתאימות. אבל זה לא אומר שצריך לזרוק את כל הרעיון ולהתעלם ממה שקורה, או לנסות להאחז בערכים שהתרוקנו מתוכן.
  מאחלת לך שתמצא את הדרך להמשיך ולהתפתח – לפי הבנתך.

 8. אילנה
  את המשמעות שלי בחיים מצאתי מזמן. תפקידי בחיים הוא להשאיר עולם טוב יותר לילדי. תחשבי באיזה עולם נפלא היינו בו היום לו כול אבותינו חשבו ככה?

  את חושבת שאנחנו חיים בזמן מיוחד. ככה חשבו גם הורינו וסבינו. כל מה שמיוחד בזמן שלנו היום הוא שאנחנו עכשיו מסוגלים להשמיד את העולם בלי להתאמץ. לפני 50 שנה זה היה אפשרי בנשק אטומי – היום כל מה שצריך זה להשאיר אור דולק כשאתה לא נמצא במשרד.

  אין שום דבר "על-פיסי". מי שמכר לך את זה משקר לך אילנה.

 9. ניסים,
  הדבר הראשון שקופץ לי כדוגמא הוא עצם הצורך, גם שלך, לפי דבריך, למשמעות. הרבה אנשים כיום מתפקחים מכל מה שהם למדו פעם ליחס לו משמעות.
  החיפוש אחר משמעות הוא דרייב עצום בתקופה הזאת . זה חלק חשוב בשינוי המדובר והיא לא נמצאת בחומר אלא ברוח – כלומר בעולם הפנימי.
  העולם הפנימי הוא העלפיסי – זה לא בשמיים!!! ולכן מי שמגלה את זה יכול להיווכח בכך דרך שינויים בגישה לדברים בחיי היום יום.
  זאת דוגמא למה שכתוב שם ושקורה בפועל בחיי האישיים ובחיי רבים מאוד מסביבי.
  מבחינתי העולם הפיסי הוא רק קצה קצהה של המציאות היותר גדולה וקיימת אינטרקציה מתמדת בין העולמות שמאוד כדאי לבדוק ולהבין אותה.

 10. אילנה, אני עשיתי את הדרך ההפוכה. אני תחילה האמנתי לשטויות של תרבות העידן החדש ועכשיו זה מאחוריי ואני מרוצה מכך. ה"תרבות" הזו גורמת לך להסתכל על הדברים באופן מאוד פשוט וללא דרישה להסברים והוכחות. דומה מאוד לאופן בו החרדים מתנהגים, כשהתשובה היחידה שיש להם לכל השאלות היא "הקב"ה עשה זאת".

  אסטרולוגיה, נומרולוגיה, חיזוי עתידות, קריאה בקלפים/קפה ושאר מקצועות קריאה קרה ומיסטיקה הם מקצועות המבוססים על המיסטיקה שכולה מורכבת מתכנים חסרי בסיס והוכחות, כך שאלו שטויות.
  לגבי זאב אבירז – דעתי זהה לדעתו של ניסים. את באמת חושבת שאנשים ביום בהיר אחד יתחילו להאמין בכל מה שלא האמינו בגלל שהתפנית התודעתית העולמית שתתרחש לכאורה ב-21.12.2012 תגרום לכולם לשנות את דעותיהם ואמונותיהם באופן פתאומי?

 11. אילנה
  יש לי דרך מוצקה ביותר לקבוע שאבירז הוא שרלטן. כתבתי מקודם – מה שהוא כותב זה גיבוב של שטויות ושקרים. אין שום בסיס ראייתי למה שהוא אומר. יש אינספור ניסויים, למשל, שמראים שאסטרולוגיה זה שטויות.

  אני אשמח אם תראי לי משהו בעל משמעות שהוא כותב. אני רק מקווה שאת לא מבזבזת את כל כספייך על האיש הזה. בעולם מושלם הוא היה יושב בכלא………

 12. הי ניסים,
  האמינות של המידע מבחינתי מתבססת על איך שאני מבינה אותו ומיישמת אותו בחיי מזה מספר שנים.
  אני לא מאשימה אף אחד שיפקפק בכך כי אני בעצמי הייתי שם לפני שעברתי שינוי. אני מאמינה שיותר ויותר אנשים בסביבה גם שלך יעברו שינוי בכוון של פתיחות לנושאים על פיסיים. אם זה יקרה אל תדאג בכלל. ואולי גם לך זה יקרה! מי יודע???

  ולידיעתך, מבחינתי זה דוקא אומר שאנשים מתחילים לחשוב ויוצאים מהפרדיגמות שסגרו את החשיבה הקודמת שלהם. אך זאת רק נקודת מוצא חדשה שממנה מתחילים להסתכל על העולם אחרת. זה לא אומר שמההתחלה כל מחשבה היא גם נכונה. את האמון והאמינות חייבים לבדוק ולבנות לפי תוצאות בשטח!
  אין לך שום בסיס לקבוע שאבירז הוא שרלטן תכיר אותו טוב קודם ואחר כך תחווה דעה. הכי קל לנפנף רעיונות שונים משלך ולהישאר באותו מקום. אבל אם אין לך שקט עם זה – זה אומר דרשני.

 13. חסוי 🙂

  שאלתי אותך שאלה. אם אתה רוצה להבין משהו על העולם אז תענה לי. אתה מדבר על מיליונים (אני מניח שזה הרבה פחות אבל ניחא) – ואני מדבר על מיליארד וחצי, אולי שני מיליארד.

 14. אני חייב לציין שאני לא מודאג מתיאוריות כמו ניבירו, התיישרות כוכבי הלכת, התהפכות הקטבים, סופות שמש ועוד הרבה כאלו, כיוון שהן מגיעות אחת אחר השנייה כשהקודמת לה הופרכה ומחפשים סיבה אחרת למה הסוף יגיע. העניין הוא שכל התיאוריות האלו אינן מבוססות ואין להן עדויות מוצקות בשטח.

  אילנה, אני לא יודע אם שמת לב לזה – המשהו המוזר הזה שאת מדברת עליו – ככל הנראה הוא שיותר אנשים מצטרפים לתרבות העידן החדש אחרי שהאמינו לשרלטנים. גם הרעיון של תרבות העידן החדש, שב-21.12.2012 תהיה תפנית תודעתית עולמית וכולם יאמינו באל עליון ויחיו חיים רוחניים ודתיים הוא, בשפה יפה, הזוי לחלוטין. את באמת חושבת שאנשים פתאום יחליטו להאמין במה שהם לא האמינו עד היום?

  ניסים, גם לי לא ידוע שהמאיה אי פעם דיברו על כך שהסוף יגיע ב-21.12.2012. העניין הוא שהאווירה סביב העניין הזה, ההיסטריה, ופעם נוספת הרבה מאוד אנשים מעלים עוד ועוד רעיונות לגבי מה, אם בכלל, צריך להתרחש ביום הזה היא זו שיוצרת אצלי בלבול ודאגה.

 15. אילנה
  על סמך מה בדיוק את אומרת שהאתר הזה של זאב אבירז אמין ביותר? קראתי כל מילה שהוא כותה ולא מצאתי אף שביב של חוכמה.

  האדם שרלטן ומי שהולך אחריו קצת טמבל……… אני לא מנסה לשכנע אותך. רק מדאיג אותי שאנשים מאמינים בדברים לא הגיוניים ללא שום ביסוס. בא אדם ומספר סיפור מטופש, ואנשים נוהרים אחריו.

  את צודקת שקורה משהו בעולם. הוא נהיה מלא באנשים שויתרו על היכולת לחשוב.

 16. הפחד משינויים ומהלא נודע הוא טבעי לכולם והוא יכול ליצור פרשנויות שונות ומשונות – כל אחד מרמת המודעות שלו – אם זה בכוון של זלזול ודחיה של הרעיון שמשהו משתנה בכלל ואם בכוון של ניסיון לתת לזה משמעות קונקרטית אפוקליפטית במידה זאת או אחרת ולהערך לקראת….

  המשותף לכולם הוא התחושה הפנימית (העמומה יותר או פחות ) שמשהו מוזר קורה בעולם! יש איבוד שליטה של ממסדים ישנים.
  כמובן שרק מפרספקטיבה גבוהה מאוד אפשר להבין שינויים טקטוניים מהסוג הזה ואת הפרספקטיבה הזאת אין לרוב האנושות.

  לכל המעוניין – יש מידע מבחינתי אמין ביותר שמדבר על כך ברצינות כתהליך שכדאי להבין את השורש שלו, הכוון שלו –
  http://www.zeevaviraz.co.il

  אבל כמובן אני לא באה לשכנע אף אחד – איש באמונתו יחיה 🙂 מה שבטוח – משעמם לא יהיה חחחחח

  א

 17. לחסוי
  כל ההתנהגויות שקורות במקומות שונים בעולם – כפי שציינת- מעידות על עובדה אחת ב ד ו ק ה :
  שהטימטום בעולם נפוץ הרבה יותר ממה שחושבים וזה לא רק ביחס להסתמכות על "חכמתם" של בני
  המאיה, שבסה"כ כמות הידע שלהם על גרמי השמים ועל היקום נופלים בהרבה מהידע של 90% מנערים בני 15 במדינות המפותחות.
  יש מאות ואלפי אנשים בעולם(וגם בארץ) שמאמינים באמונה מוחלטת ב :

  א. קיומם של חייזרים ומאות ביקורים שלהם כאן. חלק מהם טוענים גם שנחטפו ושנעשו עליהם ניסויים רפואיים.כמה מאות מהם מתפרנסים מאד יפה מהגשת תכניות טלביזיה וכתיבת ספרים. ב. יש עשרות אלפי אנשים שמאמינים ומפיצים את הסיפור על חייזר שנתפס ברוזוול.
  ג. יש אלפי אנשים שמאמינים שלא היתה כלל נחיתה על הירח.
  ד.יש עשרות אלפי אנשים שבטוחים שאלויס פרסלי לא מת.
  ה. יש עשרות אלפים אולי מאות אלפים שבטוחים שנפילת מגדלי התאומים בוצעה ע"י היהודים,-הפנטגון,-הסי אי אי -ויש להם "הוכחות" חותכות לכך.
  ו. כ 4 מליארד אנשים מאמינים בקיום אלוהים.
  ז. כ 2 מליארד אנשים מאמינים באמונה מוחלטת שישו הוא בנו של אלוהים.
  ח. כ 2 מליארד מוסלמים מאמינים שמוחמד קשר את סוסו בכותל המערבי ועלה לשמיים.
  ט. מליונים ציפו לסוף העולם אחרי ה 31.12.1999 ועשרות אנשים התאבדו קודם לכן.

  ולכן אני ממליץ לכל מי שמאמינים בדברים כמו הנ"ל שיחפשו אתרים שבדיוק מתעסקים בכגון זה .
  לא לכבוד אתר הידען להקדיש כל כך הרבה מקום לשטויות האלה.

 18. חסוי
  ממה שאני יודע למאיה אין נבואה לסוף עולם. יש להם מחזורים בלוח השנה כמו שלנו יש חודשים עונות ושנים סולריות. למאיה יש מחזור אחד שהוא 5125 שנה שמסתיים בעוד כמה ימים.

  הבעיה היא לא לוח השנה של המאיה. הבעיה היא השטויות שמסביב לזה. אני לא מבין למה אתה מתייחס לשטויות של כל מיני אתרים מפוקפקים.

  תגיד – יש מיליארד וחצי אנשים – 20% מתושבי העולם – שמאמינים שישו הלך על המים. הם שיכנעו אותך?

  מה שמדאיג אותי זה חוסר הביטחון שלך בהיגיון של ילדים בני 5…….

 19. אני לא מנסה להגיד שום דבר, אני גם לא מטיף. אני בסך הכל מחפש תשובה חד משמעית – מה הייתה נבואת המאיה ומדוע כל כך הרבה אנשים מאמינים לזה?

  בכל מיני אתרים יש טענות שונות לגבי נבואת המאיה ל-21.12.2012 (אם בכלל הייתה נבואה כזו), ובכל אתר הטענה שונה. חוץ מזה, הרבה אומרים טענה שונה לגמרי מאשר "זהו רק סופו של מחזור ותחילתו של מחזור חדש". הרבה טוענים שהמחזור החדש יתחיל כשעולם זה יושמד, ועולם אחר ייווצר, שזה מהווה את אחת האמונות המרכזיות בשבט המאיה.

  זה לא מעורר בך חשד קל שמיליוני תושבים ב-3 מעצמות נמצאים בפאניקה מהתאריך הזה?

 20. אבי, מה יהיה? בארה"ב קנו ובנו מקלטים, ברוסיה וסין הביקוש לנרות ומזון גבוה מתמיד. אם בשתי מעצמות ועוד אחת בדרך להיות מעצמה, התושבים בפאניקה, מה יהיה?

  בנוסף, ראיתי קטע מסיום התכנית בנשיונל ג'יאוגרפיק "2012 – קץ העולם?", ולפיה, בסיום המחזור הקודם של לוח השנה של המאיה, לפני 5,126 שנים, קרה משהו, וייתכן שיקרה פעם נוספת בסיום המחזור הנוכחי (כנראה שזה מתוך האמונה של המאיה שהעולם נהרס ונברא מחדש כל 5,126 שנים). אז – מה יקרה ב-21.12.2012?

 21. כבשתי זיתים והם יהיו מוכנים רק עוד חודש, אבי האם אתה יכול לדחות קצת את סוף העולם?

 22. לחסוי.אתה מבטל אחרים כאילו אתה בעצמך אלוהים,לפחות.תקשיב לאילנה,היא יודעת על מה היא מדברת

 23. אלכס, שום דבר חיובי לא ייצא מכך.
  אבי, אם נשיונל ג'יאוגרפיק, ערוץ ההיסטוריה ולעיתים גם דיסקברי משדרים תכניות עם מידע שקרי כדי להתפרנס הם אינם ערוצי מדע, אילו כן?
  אני מתכוון, לא עדיף לבזבז כסף בשידור תכניות איכותיות יותר עם מידע אמין ונכון מאשר בשידור תכניות עם מידע שקרי?

 24. לפחות דבר אחד חיובי יצא מסוף העולם, שהסכסוך הערבי-ישראלי במזרח התיכון יבוא אל סיומו.

 25. אהרון, הסבר.

  אבי, בנשיונל ג'יאוגרפיק ובערוץ ההיסטוריה מתחילים לשדר שוב תכניות על 2012, ואחת הטענות באחת התכניות של נשיונל ג'יאוגרפיק על 2012 היא ששבט המאיה חזה את מלחמת העולם הראשונה ואסונות טבע שהתרחשו לא מזמן כמו הצונאמי ביפן. זה נכון?

 26. דווקא אולי כן.

  למשל: צונאמי כמו שהיה ביפן. גל פליטים מסין לאירופה. התפרצות הר געש בילוסטון ארה"ב.
  הימסות של הקרחונים (בקוטב הדרומי… בכל זאת דצמבר).
  או סתם מוטרף בגבול הצפוני של ישראל שהחליט לירות נשק כימי לעברנו…

 27. תיקון !!!!!!!!!!!!!!

  כפי שציין נ.צ עומדים לתקן את לוח השנה בעיקבות המחקר המעמיק של הותיקן שקבע שישו נולד ביום 22.7. שנת 6 לפני הספירה הקיימת ולכן ע"פ נבואות המאיה המוסמכות והמדוייקות !!! סוף העולם יהיה בעוד 6 שנים בערך. תודה לאל לישו ולאפיפיור שהעניקו לנו עוד שש שנים לחיות

  ופניה למר נ.צ . אתה יכול לצאת ממערת הנטיפים……

 28. אילנה, אלו שטויות. את שוב עושה את החיבור השגוי בין מיסטיקה ורוחניות ובין מדע וטכנולוגיה, שאלו נוגדים זה את זה. זה בערך כמו שאמנון יצחק משתמש בתיאוריית האבולוציה וטוען שהיא שוללת את התנ"ך.

 29. אין פלא שמצד אחד מאמינים "כסילים" רבים ומצד שני פוסלים רבים מכל וכל … זה בדיוק מה שקורה כאשר כוחות השינוי פועמים –
  נוצרים בלבול והקצנה : חלק מתחברים יותר מידי לתחושה ומאבדים אחיזה במציאות וחלק אוחזים חזק במה שההגיון שלהם יודע אך מאבדים פתיחות לפרספקטיבה חדשה.

  יש בהחלט קשר בין כל התופעות בעולם לכל התופעות האישיות, אבל אי אפשר לראות זאת בראיה רגילה. כמו שפעם לא ידעו שיש קשר בין היגיינה לבריאות…
  הילדים – חלקם כבר יכולים לחבר את הדברים וזה להם ברור מאיליו – זאת לא חוכמה מהסוג שאנחנו מכירים.

  אישית אין צורך לעשות שום דבר מיוחד – רק לשים לב למה שהולך ומתפרק ולעומת זאת במקביל מה הולך ונבנה ולהסיק מסקנות.

  וימים יגידו 🙂

  זה כבר קורה – לדוגמא – הלחימה דרך וירוסי מחשבים היא מהפכה מחשבתית בשדה הקרב שבו החכמים והיצירתיים יותר משיגים את היתרון בפועל ללא צורך בהרג והרס – והנה לכם התחלת עידן חדש בשדה הקרב שרק צעירים בני שמונה עשרה יכלו לחשוב עליו וגם לבצע!!!
  ויש כבר דוגמאות רבות נוספות -רק לפקוח את העיניים ולהתעורר – בסך הכל מדובר בהתפתחות וקידמה יחד עם חיבור פנימי.

 30. נ.צ., מקור המושג "ארמגדון" הוא מן התנ"ך והברית החדשה, שיבוש של הצירוף "הר מגידו".

 31. צפיתי אתמול בערוץ ההיסטוריה על "הוכחות" שסוף העולם עומד על סיפנו. רואים שם בין היתר תעשיין אמריקני שמכר כבר עשרות מיכלי ענק ( כ"א ב 70000 דולר)שנועדו להיטמן באדמה בעומק עשרות מטרים כדי שרוכשיהם ישרדו את הארמגדון (אגב כמה מכל הסהרורים האלה יודעים מהיכן המושג "ארמגדון" ? ).
  השאלה הנשאלת היא : באמת יש כל כך הרבה כסילים ואווילים בעולמנו ?

  ונניח לשיטתם : איך יכלו בני המאיה לדעת בכלל על גלקסיות כאשר הם כלל לא ידעו ממה מורכבים כוכבים ומה גודלם וכמובן לא היו להם טלסקופים ?

  ולמאמינים הרבים בשטות הזו ( אלפים רק בארץ) – הרי קודם כל ע"פ חישובי האפיפיור אנחנו בעצם בערך בשנת 2006 – או 2008 כי יש תיקון בשנת הולדתו של ישו. בנוסף הרי בימי הביניים נעשה תיקון של לוח השנה ונדמה לי שגם בשנות העשרים תוקן הלוח ומהפכת אוקטובר אירעה למעשה בחודש נובמבר.

  אבל בכל זאת … ליתר ביטחון, מכרתי כל מה שיש לי ואני כותב תגובה זו ממערת הנטיפים שם אני אגור עד יעבור זעם…

 32. אילנה, השינוי הגלובלי היחיד שאני רואה לנגד עיני – יותר ויותר אנשים מואסים מלהאמין בקיומו של אל עליון ורוחניות.
  תרבות העידן החדש היא שטות אחת גמורה. אין בסיס הגיוני לכל האמונות והרעיונות של תרבות זו.
  אין קשר בין ההמצאות הטכנולוגיות החדשניות ואיכותן לבין "כוח המחשבה היצירתית".

  לגבי הילדים – בכל דור ודור יש ילדים שהם חכמים באופן יוצא דופן, ובכלל – ככל שהמדע מגלה דברים חדשים, ורמת הקושי בתכנית הלימודים בבתי הספר עולה – כך גם הידע שילד בימינו רוכש בבית הספר הוא נכון ומדויק יותר מבעבר.

  בנוסף – אל תתארי את השינויים הרוחניים שלכאורה מתרחשים בימים אלו בכדור הארץ בעזרת המצב הנוכחי. אין שום קשר בין מחסור המים, השינויים האקולוגיים והקרקעות הפוריות ובין רוחניות. (אין מחסור באנרגיה כיוון שאנרגיה אינה נעלמת ובעניין המשאבים – יש מחסור במשאבים מסוימים אבל ישנם משאבים שאינם במחסור)
  השינויים האקולוגיים והאקלימיים שכדור הארץ עובר או עשוי לעבור הם כתוצאה מהתחממות כדור הארץ ולא מגורמים אחרים.

 33. אני אומרת שכדאי להתייחס למגמות של שינוי גלובליות שכבר נותנות את אותותן ולא לבטל את רעיון השינוי לעידן חדש רק בגלל פרשנות מוגבלת ומוטעית.

  כוח המחשבה היצירתית הולך ועולה – כלומר מחשבות יכולות להתממש הרבה יותר מהר מאי פעם. ראה שפע האפליקציות, הסטרטאפים, פיתוחים חכמים וכו'

  אני לא יודעת למה הכוונה כשאומרים ניו אייג' – בכל מקרה אין סתירה ככל שאני מבינה את המגמה החדשה, בין יכולת לשלוט במחשבה לבין השינוי – להיפך.

  המהפכות המחשבתיות הן גם ברמה האישית – התעניינויות חדשות לגמרי, רצונות, ערכים אחרים ממה שהיינו בעבר, זה יכול להיות מוזר מאוד בהתחלה ומבלבל …

  מי שמכיר ילדים קטנים יכול כבר אולי לשים לב שחלקם חכמים באופן מדהים – והם צפויים לעשות הכל אחרת. תאר לעצמך שהם לא יאפשרו לאף אחד לקצץ להם את הכנפיים בבואם להתמודד עם בעיות עצומות שיצרנו כאנושות – של מחסור גובר במים, במשאבים, באנרגיה, בשטחים פוריים, באקולוגיה…

 34. אילנה, ראשית – אני לא מבין מה את מנסה להגיד.
  שנית – "צפו למהפכות מחשבתיות". אחחח… ניו אייג' כל כך פתטי. מאז שאני זוכר את עצמי, אני זה ששולט על המחשבות שלי.

 35. הפרשנות השטחית לרעיון של עולם חדש מחפשת חורבן מהסוגים המצויינים בכתבה, אך הפרשנות המעמיקה יותר מתייחסת לתהליכי שינוי והקצנה חסרי תקדים שכבר החלו וצפויים להתעצם החל מסוף השנה הזאת ועיקרם –
  הדרך שבה הצעירים והילדים של היום ינהלו את העולם בשנים הקרובות לנוכח קריסה של אורחות החיים שעליהם סמכנו כולנו שמאבדים אמון ומתרוקנים מתוכן.
  אמון בממשלה, אמון בשווקים, אמון במוסדות הכלכלה, בפוליטיקאים,במוסדות הדת, במוסדות החינוך, במוסדות הבריאות, מוסד הנישואין, מוסדות אקדמיים וכד'…

  זאת נקודה בזמן שמסמלת את סוף העולם כפי שהכרנו עד כה.

  צפו למהפכות מחשבתיות!

 36. אם זומבי נושך אותך אתה הופך להיות זומבי
  אם מומיה נושכת אותך אתה סתם עוד נוד שנשך אותו מומיה. 🙂 🙂

 37. נראה לי שנשמטו מכאן כמה תסריטים שלפי מה שנראה נכון להיום יגרמו בוודאות לסופו של העולם

  1) האנטרופיה שתגרום לסיום חייו של היקום כולו, היקום מתפשט, הכוכבים יכבו ולאט לאט יהיו פחות עד שלא ישאר כלום.
  2) סיום חיי השמש, או לפחות מעבר לשלב ענק אדום, בשלב זה, לא נראה שיתכנו חיים על כדור הארץ.
  3) כילוי המשאבים הטבעיים בכדור הארץ עצמו.

 38. היי אבי, הייתה כאן עד אתמול כתבה נוספת (שלך) לגבי סוף העולם עם הרבה תגובות מתחת, פתאום היא נעלמה לי, מחקת אותה ?

 39. מקס פאואר, הגלקסיה הזו תתאחד עם גלקסיית שביל החלב בעוד כ-3 מיליארד שנים.

 40. רק תוספת, הגלקסיה אנדרומדה דוהרת לעברנו במהירות של מליוני קמ"ש,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן