סיקור מקיף

מחקר שנערך במרכז למניעת סרטן שבמרכז הרפואי תל-אביב מצא: 2.4% מ-1,000 נבדקים בריאים נמצאו לוקים בסרטן

כתוצאה מהאבחון המוקדם המאובחנים קיבלו טיפול והבריאו

פרופ' נדיר ארבר, צילום: המרכז הרפואי תל אביב
פרופ' נדיר ארבר, צילום: המרכז הרפואי תל אביב

המחקר בוצע במרכז המשולב לאבחון ומניעת סרטן שבמרכז הרפואי תל-אביב, המבצע בדיקות לגילוי מוקדם של 11 סוגי הסרטן הנפוצים ביותר. בזכות הבדיקות קיבלו הנבדקים טיפול בזמן, שאפשר להם להחלים באופן מלא. המחקר פורסם בכתב העת היוקרתי – European Journal of Internal Medicine

גם גברים ונשים בריאים לכאורה, השומרים על אורח חיים פעיל ואינם חשים כאב מיוחד, עלולים לשאת בגופם גידול סרטני שעלול להתפשט ללא טיפול מתאים. מחקר שנערך במרכז המשולב לאבחון ומניעת סרטן הפועל המסגרת המרכז הרפואי ת"א מצא גידולים סרטניים בקרב 2.4% מהנבדקים, שחשבו שהם בריאים לחלוטין. הגילוי המוקדם אפשר להעניק לאותם נבדקים טיפול רפואי בזמן ולעצור את התפשטות המחלה. ממצאי המחקר פורסמו בגיליון האחרון של European Journal of Internal Medicine.

המחקר הרטרוספקטיבי כלל 1,000 נבדקים בוגרים שהגיעו מיוזמתם לבדיקות סקר, בין ינואר 2006 לינואר 2010. במסגרת היום עברו הנבדקים בדיקות לגילוי מוקדם של 11 סוגי הסרטן השכיחים ביותר בישראל – סרטן חלל הפה, סרטן בלוטת המגן, סרטן המעי הגס, סרטן העור, סרטן ריאות, סרטן השד, סרטן הרחם וצוואר הרחם, סרטן הערמונית וסרטן האשכים.

חשוב להדגיש: מדובר באנשים בריאים, בגיל ממוצע של 48 שנים, שבחרו להגיע למרכז במסגרת בדיקה שגרתית, מתוך מודעות גבוהה למלחת הסרטן ולחשיבות הגילוי המוקדם, ולא הופנו ע"י רופא משפחה או רופא אחר.

המחקר ביקש למפות את כלל הממצאים שנמצאו בקרב 1,000 הנבדקים, ולעמוד על הקשר שבין גורמי סיכון ידועים למחלת הסרטן לבין הימצאות גידולים – שפירים וסרטניים – באותה קבוצה.

הממצא הראשון עסק בשכיחות הגידולים הסרטניים בקרב האוכלוסייה הבריאה לכאורה. בקרב 2.4% מהנבדקים שדיווחו על עצמם כבריאים נמצאו גידולים סרטניים. במרבית המקרים, מדובר היה בגידולים ממאירים בשלבים ראשוניים של המחלה, באופן שאפשר טיפול והחלמה מלאה. העובדה שהמחקר מתפרסם שלוש שנים לאחר סיום איסוף הממצאים, מאפשרת גם לבצע מעקב מתמשך אחר אותם הנבדקים ולוודא שהטיפול שקיבלו אכן סייע למנוע את התפרצות המחלה ולהציל את חייהם.

מבין 24 הנבדקים שבהם התגלה סרטן, 10 נמצאו עם סרטן שד (אף שמרבית הנבדקים היו גברים), 7 נמצאו עם סרטן במערכת העיכול. כמו כן נמצאו שלושה מקרים של סרטן עור וסרטן ערמונית. באופן מפתיע, לא נמצא אף מקרה של סרטן הריאות – אף שמדובר בסרטן שאחראי למספר הגבוה ביותר של מקרי מוות בעולם, ולמרות העובדה שכמחצית מהנבדקים (45%) עישנו בעבר או בהווה.

בקרב 7.1% מהנבדקים נמצאו גידולים שפירים או טרום-סרטניים, כמחציתם התגלו במערכת העיכול, והיתר ברחם או בצוואר הרחם, בעור, ובפה. גם כאן, הגידולים הוסרו במלואם, באופן שהבטיח החלמה מלאה בזכות הגילוי המוקדם עוד בשלב הטרום ממאיר.

כצפוי, לגיל הנבדק הייתה ההשפעה הגדולה ביותר על הסיכוי ללקות בסרטן: נבדקים מעל גיל 50 היו בסיכון גבוה משמעותית ללקות בסרטן ולפתח הן גידולים שפירים והן גידולים ממאירים, בהשוואה לגילאים צעירים יותר.

גורמים נוספים שנמצאו בהתאמה מלאה להימצאות גידולים סרטניים היו השמנת יתר, צריכת אלכוהול מוגזמת (יותר מ-2 מנות ביום), ועישון למשך 30 שנה או יותר של קופסת סיגריות ביום. באופן מפתיע, רקע משפחתי של סרטן לא נמצא כבעל קשר מובהק להימצאות גידולים סרטניים בקרב המדגם שנבדק.

המסקנה העיקרית העולה ממחקר זה לדברי פרופ' נדיר ארבר, מנהל המרכז למניעת סרטן היא ש"גם בקרב האוכלוסייה הבריאה עלולים להתגלות גידולים סרטניים – ובשיעור לא מבוטל אבל החדשות הטובות הן שבזכות גילוי מוקדם ובטיפול מתאים ניתן למנוע את המחלה לפני התפרצותה, ובכך להציל חיים".

המחקר פורסם בכתב העת היוקרתי – European Journal of Internal Medicine

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

  1. אבי, אני לא ד"ר אבל מצטרף להמלצה של לנה
    וברצינות..כמה חשוב לעשות את הבדיקות האלו, לפחות 24 אנשים "חסכו" לעצמם ייסורים בהמשך (במקרה הטוב)

  2. אבי, מה את מתחכם?
    ככל שרמת המידגם יותר גדולה אז האחוזים יותר מדויקים לכן חשוב לדעת את כמות המידגם.

  3. איזה בדיקה הם בדיוק עשו?
    האם אין בדיקה כמו בדיקת דם שמראה את הדברים האלה או שהנבדקים היו חייבים לעבור בדיקות חודרניות למציאת הסרטן?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן