סיקור מקיף

החידושים הטכנולוגיים בתחום הבריאות

התפתחויות טכנולוגיות פורצות דרך בתחום הבריאות משפיעות על החיים של כולנו. עם זאת, עדיין לא ברור האם לחידושים יש השפעה על ביטוחי הבריאות או כיצד ייראה ביקור סטנדרטי אצל רופא משפחה בעוד 10 שנים מהיום

 

אצות לריפוי רקמת לב פגומה, על פי מחקרה של פרופ' סמדר כהן מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. צילום דני מכליס. התמונה מוצגת בתערוכת השגי המדע של ישראל, שהקים משרד המדע בנמל התעופה בן גוריון
אצות לריפוי רקמת לב פגומה, על פי מחקרה של פרופ' סמדר כהן מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. צילום דני מכליס. התמונה מוצגת בתערוכת השגי המדע של ישראל, שהקים משרד המדע בנמל התעופה בן גוריון

סקירה קצרה של חידושים טכנולוגיים בתחום הבריאות חושפת שורה ארוכה של התפתחויות מפתיעות. אפשר לראות את זה בבדיקות גנטיות לגילוי סרטן, חידושים בתחום הפוריות לגבר ולאישה, ניתוחי קטרקט עם אחוזי הצלחה מדהימים ועוד. לכל תחום יש את המאפיינים שלו, אך ניתן לעקוב אחר העקרונות ולהשתמש בהם כדי לבדוק איך זה צפוי להשפיע על החיים של כולנו.

השתלה ראשונה של לב מלאכותי לדוגמא בוצעה בישראל כבר ב-1994, אך במשך למעלה מעשור מדובר היה במוצא אחרון לחולים גוססים. מנגד, בשנים האחרונות זו טכנולוגיה שהולכת ומשתכללת. בשנת 2010 הוצג מכשיר קטן ומתקדם והמגמה היא להגדיל את כמות המטופלים שעוברים את ההשתלה.

כנס שנערך בדצמבר 2014 בישראל העלה לכותרות סטארטאפים שמציעים כלי טיפול אלטרנטיבי להפרעות קשב וריכוז על בסיס רישום הפעילות החשמלית במוח, אפליקציה לייעול תהליכי רישום מרשמים וקבלת תרופות ותוכנה לבתי חולים שמשמשת לניטור מצב נפשי של מטופלים וזיהוי שינויים בהתנהגות המעידים על החמרה.
חידוש טכנולוגי נוסף בתחום הלב הוצג במחקר שפורסם בשנת 2015. החידוש עשוי להחליף בעתיד את השתלות הלב באמצעות טלאי לבבי שמשלב ננו-חלקיקי זהב עם חומרים ביולוגיים שנלקחים מהחולה עצמו. במקביל, מתקיים מרוץ בינלאומי למציאת פתרון לבעיה של היעדר אלטרנטיבה לתאי שריר נמקים אחרי התקפי לב ופיתוח אינטנסיבי של מערכות ואפליקציות לניטור מצב חולי לב מרחוק.

ניתוח רגשות באמצעות קול ובית חכם לניטור רפואי

ישראל עומדת בחזית החידושים הטכנולוגיים בתחום הבריאות. בשנה שעברה הציגו חברות מקומיות חידושים משמעותיים בתחום רפואת הלב, המוח, כלי דם ורפואה דיגיטלית. החידושים משולבים בתוך מכשירים שמסוגלים לנטר פעילות גופנית, לנתח רגשות באמצעות קול ולזהות סיכוי למחלות לפי ניתוח מידע רפואי קיים ואלגוריתמים שהופכים בדיקות רנטגן רגילות להולוגרמות תלת ממד.

כמו כן, כל מי שעבר את גיל 30 נחשף לאפליקציות לנטילת תרופות, סרטוני וידאו להסברים על טיפולים ופלטפורמות מקוונות להתייעצות רפואית עם בתי חולים. לאלו יש להוסיף את הבית החכם שיכול לערוך ניטור רפואי ואת השיקום הפיזיולוגי שמתבצע כבר היום בחלק מהמכונים באמצעות משחקי מחשב.

מה המשמעות של תיק רפואי ממוחשב?

שאלת מיליון הדולר היא כיצד כל החידושים משפיעים על המבוטחים של חברות הביטוח וקופות החולים. עקרונית, המטרה היא לקבוע את עלות ביטוחי הבריאות תוך צמצום רמת הסיכון של החברות. ככל שפוליסת הביטוח תותאם טוב יותר למטופל, כך הוא ייהנה מפרמיות זולות שעולות בקנה אחד עם מצבו הרפואי.
אחת הדרכים לבצע התאמה מן הסוג הזה היא להשתמש בתיק רפואי ממוחשב. גיליונות רפואיים אלקטרוניים שנקראים RME זמינים לשימוש כחלק מבסיס הנתונים של הרופאים וקופות החולים, והם נפוצים באיחזור מידע פרטני. המחשוב חודר בקצב מהיר לתחומי מחקר שמשיקים לרפואה כמו דימות, הנדסת חומרים, ננוטכנולוגיה ואמצעי סימולציה. התוצאה היא ביקור רופא שכבר היום מושתת על צריכת נתונים שנמצאים ברשת והסכנה היא זליגת מידע.
הבעיה העיקרית שעומדת על הפרק היא כיצד לשלב את החידושים בלי לפגוע בפרטיות. הפתרון המיידי הוא לקבל את אישורו של כל מטופל בנפרד, אך בטווח הארוך יהיה צורך ברגולציה. בכל מקרה, הנושא נמצא בחיתוליו וסביר להניח שהעידן הדיגיטלי ברפואה עוד יעורר לא מעט הדים בקרב ארגוני הבריאות.

* כתבה זו היא תוכן שיווקי מטעם המפרסמים ועל אחריותם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. בעוד עשר שנים מהיום כאשר אני אגיע לקופ"ח אני עדיין אמצא רופא שמקליד על המחשב באצבע אחת ובקצב של צב מת.
    הפער בין הריצה המחקרית קדימה ובין המציאות העלובה בשטח הולך ומתרחב. החוקרים מאבדים בכך את התשתית הבסיסית של האוכלוסיה התומכת בהם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן