סיקור מקיף

שיטה מהפכנית למדידת חמצן בגידול עמוק ובמוח

שיטה אלקטרונית חדשנית תסייע לרופאים למדוד ישירות את ריכוז החמצן ולקבוע את לוח הזמנים של הטיפולים בזמן שמתהוות רמות חמצן גבוהות בחולי סרטן ושבץ, זאת לשם שיפור ההבראה.

גידול סרטני. איור: shutterstock
גידול סרטני. איור: shutterstock

[תרגום מאת ד”ר נחמני משה]
שיטה אלקטרונית חדשנית תסייע לרופאים למדוד ישירות את ריכוז החמצן ולקבוע את לוח הזמנים של הטיפולים בזמן שמתהוות רמות חמצן גבוהות בחולי סרטן ושבץ, זאת לשם שיפור ההבראה.

צוות חוקרים בראשותו של הרופא ד”ר Harold Swartz פרסם את ההתקדמות המהפכנית שלו בעקבות החידה עתיקת-היומין של כיצד למדוד את רמת החמצון ברקמה הממוקמת עמוק בגוף בכתב-העת המדעי Stroke. “זהו צעד ענק קדימה,” אמר החוקר הראשי. “הממצאים שלנו מציבים את שיטת האוקסימטריה (מדידת כמות החמצן בהמוגלובין) בעזרת EPR (תהודה מגנטית אלקטרונית, ויקיפדיה) בחזית המחקר הביו-רפואי עבור יישומים רפואיים.”

חמצן נחוץ לקיום החיים. שיעור חמצן מסוים בתא או ברקמה חיוני על מנת לקיים תהליכים בריאים בגוף, תהליכים כגון הייצור של אנרגיה על ידי התאים. חמצן נוטל תפקיד מכריע גם בהתפתחות ובטיפול במספר מחלות. גם היעילות של טיפולים אחדים תלויה ברמות החמצן בחלק הנגוע – למשל, רמת חמצן נמוכה במיוחד בגידול סרטני ידועה כאחראית להתפתחותם של גידולים אגרסיביים וזו עשויה גם לפגוע ביעילות של כימותרפיה והקרנות. משום כך, חשוב מאוד למדוד ישירות את רמות החמצן על מנת להבין את התפתחותה של המחלה, לפתח אסטרטגיות להתאמת רמות החמצן ולהגביר את יעילות הטיפולים.

מדידת רמות החמצן ברקמות עמוקות מהווה אתגר, וזהו קושי שלצערנו הגביל את הבנתן של מחלות מסוימות בבע”ח ובבני-אדם. על מנת לפתור את הבעיה הזו, צוות המחקר פיתח מהודים ברי-השתלה המורכבים מתיל נחושת לא-מגנטי דקיק ואשר מסייעים במדידה ישירה ורציפה של רמת החמצן ברקמות, בכל עומק נתון. בניסוי האחרון שלהם, אשר הדגים את היעילות של שיטת האוקסימטריה בעזרת EPR, החוקרים ביצעו השתלה חד-פעמית של חיישן חמצן במוחותיהם של ארנבות והצליחו לנטר את רמות החמצן במשך שבועות שלמים.

“פרט לשלב ההשתלה עצמו, המתבצע לאחר הרדמה, יתר שלבי ההליך למדידת החמצן הם לגמרי לא-פולשניים,” מסביר החוקר הראשי. “אנו חוזים כי הבנה טובה יותר של רמות החמצן בשבץ, לדוגמה, תוכל לסייע בפיתוח של אסטרטגיות לשיפור משמעותי ברמות החמצן באזורים של תת-חמצן במוח ולשפר את מהלך הריפוי.”

החוקרים מסכמים ואומרים כי ניטור בזמן אמת של רמות החמצן ברקמות בעזרת מהודים מושתלים יהפוך לאמצעי עוצמתי במסגרת המחקר של מחלות כגון סרטן ושבץ. במרפאות, רופאים יוכלו להשתמש במדידת החמצן בגידולים, או במוח, על מנת לקבל החלטות מושכלות יותר באשר לזמני הטיפולים הרצויים.

תקציר המאמר

הידיעה על המחקר

4 תגובות

  1. שמחה לקרוא את הכתבה “שיטה מהפכנית למדידת חמצן בגידול עמוק ובמוח בתירגומו של ד”ר משה נחמני
    חשוב לציין בנוסף,בשנת 1931 בברלין,הוכיח ד”ר אוטו וורברג,חתן פרס לרפואה פעמיים,שאם אנחנו מונעים מהתאים שלנו 60% מהחמצן שהם זקוקים לו,הם הופכים סרטניים,בתודה ובברכה,אראלה רוסו-מאמנת בנשימה מחלימה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן