סיקור מקיף

חוקרים מהטכניון, איטליה וארה"ב, גילו את האנזים המפרק חלבון כאשר נגרם נזק לתא

כך מגלה כתב העת היוקרתי NATURE מגלה בגיליונו האחרון; הפירוק עוצר את התחלקות התאים, עד שמופעל מנגנון אחר המתקן את הנזק

חוקרי הטכניון, בעבודה משותפת עם חוקרים מאיטליה ומארה"ב, הצליחו לגלות את האנזים במערכת האוביקיטין, הגורם לפירוק חלבון בשם CDC25A, כאשר הגוף מזהה נזק הנגרם ל-DNA. כך מגלה כתב העת המדעי היוקרתי NATURE בגיליונו האחרון.
בראש הקבוצה הישראלית עומד פרופסור אברהם הרשקו, מהפקולטה לרפואה על שם ברוך רפפורט בטכניון. "מערכת האוביקיטין בגוף מסמנת חלבונים המיועדים לפירוק בגוף", הסביר. "סימון זה מאפשר לגוף לסלק חלבונים מיותרים ולהשאיר בלא פגע את החלבונים המיועדים להמשיך ולתפקד. כאשר הגוף מזהה נזק ל-DNA, הוא עוצר את התחלקות התאים, עד שמנגנון אחר יתקן את הפגם שהתגלה. הוא עושה זאת באמצעות פירוק חלבון בשם CDC25A.

עתה מצאנו, ביחד עם עמיתינו במילאנו ובניו יורק, את האנזים הספציפי במערכת האוביקיטין, הגורם לפירוק החלבון הזה, כאשר מזוהה נזק ל-DNA”.

תגלית האוביקיטין, על ידי פרופסור הרשקו ותלמידו דאז, פרופסור אהרן צ'חנובר, חוללה בזמנו מהפכה של ממש בהבנת מנגנוני הוויסות של תהליכים תוך תאיים ומשמשת מאז בסיס לאלפי פרסומים וספרים ולהקמתן של חברות ביוטכנולוגיה, התרות אחר תרופות למחלות, שנגרמות כתוצאה משיבוש בפירוק חלבונים, מחלות כמו אלצהיימר, פרקינסון וסוגים רבים של סרטן.

התגלית האחרונה חשובה גם בתחום חקר הסרטן ובעתיד הרחוק, באמצעות הנדסה גנטית, ניתן יהיה אולי לחזק את האנזים שהתגלה עתה ולעצור כך את התא הסרטני.

שלושת קבוצות החוקרים עובדות על גילוי האנזים זה שנתיים, כאשר הקבוצה בטכניון עסקה בחלק הביו-כימי, ושתי הקבוצות האחרות – בביולוגיה של התא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן