חוקרים מאוניברסיטת תל אביב הצליחו לפתח  שיטה חדשה של ייצור ושליטה בגלי טרה-הרץ

השיטה החדשה תאפשר לזהות  תרופות מזויפות, חומרי נפץ מרחוק ולבצע בדיקות דימות רפואיות בקרינה לא מייננת. תוצאות המחקר התפרסמו לאחרונה בכתבי העת NATURE COMMUNICATIONS  ו NANO LETTERS ויוצגו בתחילת פברואר 2020 בכנס הבינלאומי לאופטיקה ­PHOTONICS WEST  שיערך בסן פרנסיסקו­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­

פרופ' טל אלנבוגן, מאי טל ושי קרן-צור. צילום: באדיבות אוניברסיטת תל אביב
פרופ' טל אלנבוגן, מאי טל ושי קרן-צור. צילום: באדיבות אוניברסיטת תל אביב

קבוצת חוקרים מהמעבדה לננו אלקטרואופטיקה במחלקה לאלקטרוניקה פיזיקלית באונ' ת"א בראשותו של פרופ' טל אלנבוגן, הצליחה לפתח שיטה חדשה של יצור ושליטה בגלי טרה-הרץ (Terahertz) באמצעות חומרים ננומטריים. מחקר פורץ דרך זה יאפשר את פיתוחם המואץ של מגוון רב של יישומים חדשים וחיוניים בתחומי הרפואה, הטכנולוגיה, הביטחון וכן בתחומים נוספים.

המחקר נערך על ידי פרופ' טל אלנבוגן והסטודנטים שי קרן-צור ומאי טל מהמעבדה של פרופ'  אלנבוגן, בשיתוף עם פרופ' דניאל מיטלמן מאונ' בראון בארה"ב וד"ר שר-לי פליישר, חוקר בביה"ס לכימיה באונ' תל אביב.

תוצאות המחקר התפרסמו לאחרונה בכתבי העת NATURE COMMUNICATIONS  ו-NANO LETTERS ויוצגו בתחילת פברואר 2020 בכנס הבינלאומי לאופטיקה PHOTONICS WEST  שיערך בסן פרנסיסקו.

גלי טרה-הרץ הם גלים אלקטרומגנטיים באורכי גל קצרים מגלי מיקרו וארוכים מגלים בתחום האינפרה-אדום.

לדברי פרופ' טל אלנבוגן, הקהילה המדעית יודעת כבר שנים רבות שיש חשיבות גדולה לגלים אלקטרומגנטיים בתחום הטרה-הרץ עקב האינטראקציה הייחודית שלהם עם חומרים. למשל, ניתן להשתמש בגלי טרה-הרץ כדי לזהות באופן מדויק חומרים שונים. בנוסף, גלי טרה-הרץ יכולים לעבור דרך חומרים ועצמים שנראים אטומים באורכי גל אחרים, כך שניתן להשתמש בהם על מנת לגלות עצמים נסתרים ואפילו את הרכבם. אך, למרות החשיבות הגדולה של גלי הטרה-הרץ היכולת לייצר ולשלוט בגלים אלו מוגבלת מאוד ביחס לתחומי קרינה אחרים.
https://www.youtube.com/watch?v=jFTSBkRy_yk

המחקר החדש עושה שימוש במשטחים מהונדסים בסקאלה ננומטרית, הנקראים מטא-משטחים, המאפשרים ייצור ושליטה חסרת תקדים בגלי טרה-הרץ. משטחים אלו יוצרו במרכז הננו של אוניברסיטת תל אביב, בשיטות ננוטכנולוגיה מתקדמות.

במסגרת התהליך ייצרו החוקרים משטחים מרוצפים באנטנות ננומטריות מזהב (ננומטר שווה ערך למיליארדרית המטר), הקולטות ביעילות אור מלייזרים בעלי פולסים קצרים מאוד בזמן, ובתהליך של המרת אנרגיה משדרות במקומם פולסים של קרינת טרה-הרץ. על ידי שליטה באנטנות על גבי המטא-משטח הראו החוקרים שניתן לעצב את צורתו המרחבית והזמנית של פולס הטרה-הרץ, שנוצר בצורה שלא ניתנת להשגה באמצעים הקיימים עד כה.

פרופ' אלנבוגן: "ההדגמה שעשינו במעבדה פורצת דרך, מכיוון שהשימוש בחומרים ננומטרים והיכולת לייצר מהם אור בצורה נשלטת, מוסיפים כלים טכנולוגיים חשובים ויכולות חדשות ולוקחים את המחקר בתחום צעד גדול קדימה.״

לדבריו, ״היכולת לשלוט באופן מושלם בצורה המרחבית ובמאפיינים נוספים של גלי הטרה-הרץ, כפי שהודגם במחקר, מאפשרת את יישומן ופיתוחן של שיטות דימות מתקדמות, מיקרוסקופיה וספקטרוסקופיה חדשות. כך לדוגמה, ניתן יהיה לזהות מרחוק וללא שימוש בבדיקות מעבדה כימיות הרכב חומרים שונים ואת המבנה המרחבי שלהם בצורה טובה יותר. יתאפשר למשל זיהוי תרופות מזויפות בקלות וכן זיהוי של חומרי נפץ.

בשל חשיבותו הרבה המחקר זכה למימון של סוכנות ה ERC (European Research Council) היוקרתית למענקים מחקריים של האיחוד האירופי. כמו כן, משרד המדע והטכנולוגיה השתתף במימון חלקי של המחקר.

לינקים למאמרי המחקר:

למאמר ב NATURE COMMUNICATIONS:

למאמר ב :NANO LETTERS

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. מערכת שדורשת מקור של לייזר פולסי (כנראה, femtosecond laser), תהיה כל כך יקרה שמעבר לעבודת פבריקציה מתישה ומשעממת אין במחקר הזה דבר נוסף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן