סיקור מקיף

שגריר שבדיה בישראל: הלוואי שאירוח זוכי נובל בביתי יהפוך לאירוע שנתי (עדכון)

השגריר נפרד מהזוכים פרופ' הרשקו ופרופ' צ'חנובר הנוסעים בתחילת השבוע הקרוב לשטוקהולם לקראת טקס חלוקת פרסי נובל ביום שישי הבא 10/12 * הח"מ מתלווה אליהם ואדווח מספר דיווחים חיים ומצולמים מהאירועים השונים

אבי בליזובסקי

שגריר שבדיה בישראל, רוברט רידברג מארח את זוכי פרס נובל בכימיה לשנת 2004. השגריר רידברג  (מימין), פרופסור אברהם הרשקו, שר המדע היוצא ויקטור בריילובסקי ופרופסור אהרן צ'חנובר
שגריר שבדיה בישראל, רוברט רידברג מארח את זוכי פרס נובל בכימיה לשנת 2004. השגריר רידברג (מימין), פרופסור אברהם הרשקו, שר המדע היוצא ויקטור בריילובסקי ופרופסור אהרן צ'חנובר

אני מקווה שמעתה האירוע הזה יהיה אירוע שנתי. כך אמר ביום חמישי בערב שגריר שבדיה בישראל רוברט רודברג ((Rydberg. רודברג אירח את חתני פרס נובל, פרופ' אברהם הרשקו ופרופ' אהרן צ'חנובר, וכן את בכירי הטכניון ונציגים מגופים כלכליים שונים, בביתו בהרצליה פיתוח, ערב צאתם לטקס בשטוקהולם.

השגריר רודברג ברך את הנוכחים בעברית כמעט מושלמת, למרות שהוא משרת בתפקיד רק כשנה וחצי: אני רוצה לברך את פרופסור מחקר אברהם הרשקו ואת פרופ' מחקר אהרן צ'חנובר. היתה לי הכבוד לבקר כבר שלוש פעמים בטכניון ולברך את הזוכים ואת המוסד על הזכיה. אתם אורחים רצויים ונציגים טובים של ישראל.

שר המדע (למשך ארבעה ימים בלבד) ויקטור בריילובסקי, אמר: "אני מקווה שמעכשיו פותחים אנשי האקדמיה השבדית למדעים במסורת של הענקת הפרס למדענים ישראלים. יש לנו מועמדים טובים.

פרופ' הרשקו הסתפק במתן תודה לשגריר על תמיכתו ועל כך שטרח ובא כל כמה ימים לטכניון. פרופ' צ'חנובר אמר כי הוא כבר מצפה לאירוע מוצלח וכי האירוע של היום היה הקדמה לשבוע עמוס הצפוי בשטוקהולם. "נקווה שנייצג בכבוד את הטכניון, את מדינת ישראל ואת העם היהודי. פרופ' צ'חנובר סיפר על ביקור שערך לאחרונה בקרב הקהילה היהודית ביוון וכי היהודים ברחבי העולם מתרגשים מאוד וגאים בזכיה של מדענים מישראל בפרס נובל.

חתני פרס נובל בכימיה יוצאים ביום ראשון לקבל את הפרס בשטוקהולם

הטקס יתקיים ביום שישי, לאחר "שבוע נובל" גדוש אירועים; שגריר שוודיה בישראל נפרד מהם בסוף השבוע; שר המדע היוצא, ויקטור ברילובסקי: נאומי יהיה קצר, בטרם תסתיים כהונתי

שני חתני פרס נובל בכימיה לשנת 2004, הפרופסורים אברהם הרשקו ואהרן צ'חנובר מהפקולטה לרפואה על שם רפפורט בטכניון, יוצאים ביום ראשון לקבל את הפרס היוקרתי בשטוקהולם. אל שני חתני הפרס מתלווים בני משפחותיהם וחברים קרובים.

"שבוע נובל" בשטוקהולם יהיה גדוש באירועים, ובהם מסיבות עיתונאים, קבלות פנים והרצאות של חתני הפרס באוניברסיטת שטוקהולם. ביום רביעי ידליקו חברי המשלחת הישראלית נר חנוכה, ביחד עם הרב של שטוקהולם, מאיר הורדן, שגריר ישראל בשוודיה, אבי מנור, וחברי הקהילה היהודית. לטקס הדלקת הנר הוזמנו כל 11 מקבלי פרס נובל לשנת 2004.

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ביום שישי, 10 בדצמבר, ומייד לאחריו תיערך ארוחת ערב חגיגית.

ביום חמישי ערך שגריר שוודיה בישראל, רוברט רידברג, קבלת פנים חגיגית לשני החתנים, בני משפחותיהם, ראשי הטכניון והפקולטה לרפואה על שם רפפורט, ושר המדע היוצא, ויקטור ברילובסקי, שאמר לקול צחוקם של הנוכחים: נאומי יהיה קצר, בטרם תסתיים כהונתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן