סיקור מקיף

החל מחזור שמש חדש

צפוי להיות אף מאסיבי מקודמו ולסכן את מערכות החשמל בכדור הארץ ובלווינים

כתמי שמש
כתמי שמש

מחזור חדש של פעילות שמש הצפויה להיות מוגברת, צופן בחובו סיכון לרשתות חשמל, ולמערכות התקשורת האזרחיות, הצבאיות ואלו המשרתות את חברות התעופה, ואפילו לקליטת אותו GPS וטלפונים סלולארים ועד לכספומטים. ביום חמישי שעבר הכריזו מדענים מסוכנות האוקיאנוגרפיה והאטמוספירה של ארה”ב NOAA על כתם השמש הראשון למחזור זה שנוצר בחצי הכדור הצפוני של השמש.

“כתם זה הוא כמו אדום החזה הראשון של האביב” אמר הפיסיקאי הסולארי דאגלאס בייסקר (Biesecker) ממרכז חיזוי “מזג החלל” (Space Weather). “במקרה זה, מדובר במסר מוקדם של סופות שמש שילכו ויתחזקו לאורך השנים הקרובות.”

כתם שמש הוא איזור בשמש שבו פעילות מגנטית מוגברת על פני השטח. המחזור החדש בן 11 השנים, המכונה מחזור 24 (הספירה החלה מאז שהתופעה החלה להיחקר לפני למעלה מ-250 שנה), צפוי להבנות בהדרגע כשמספר כתמי השמש וסופות השמש יגיעו למקסימום בשנים 2011-2012, אף כי סופות קשות עלולות להתרחש בכל זמן.

במהלך סופות שמש, חומר בעל מטען חשמלי גבוה מהשמש עלול להפלט לעבר כדור הארץ, והוא עלול לפגוע ואף להפיל רשתות חשמל, להפריע לתקשורת חיונית ולסכן אסטרונאוטים בקרינה מזיקה. הסופות יכולות גם לגרום להשבתת לוויני תקשורת ולשבש את מערכות האיכון (GPS ומתחרותיה). פעילויות שגרתיות כגון שיחה בטלפון סלולארי או הוצאת כסף מכספומט עלולה להעצר בחלקים גדולים של כדור הארץ.

“התלות הגוברת שלנו במערכות תקשורת מבוססות חלל משמעותם היא שאנו היום הרבה יותר רגישים לתופעות מזג החלל מאשר בעבר ” אמר סגן אדמירל קונארד לאוטנבאכר, מנהל NOAA. “מערכות ניטור וחיזוי מזג החלל של NOAA חיוניים לתפקודה התקין של ארה”ב במהלך הפרעות שמש” אמר.

באפריל אחרון, בתאום עם פאנל בינלאומי של מומחים לשמש, פרסמה NOAA תחזית לפיה מחזור 24 עשוי להתחיל במארס 2008, פלוס מינוס ששה חודשים. הפאנל התחלק בין אלו החוזים מחזור חלש או חזק. שני המחנות הסכימו על כך שככל שהמחזור החדש יקדים סביר יותר להניח כי הוא יהיה מבשר לעונת סופות חזקה שיהיו בה כתמים רבים וסופות חזקות, אמר ביייסקר, אך הוסיף כי יש להמתין לכתמים נוספים בעלי התכונות המאפיינות את מחזור 24 לפני שניתן יהיה לחזות את תדירות הסופות.

כתם השמש החדש, שמספרו 10,981 (הרישום החל ב-5 בינואר 1972 ע”י NOAA) ממוקם בקו רוחב 27 מעלות צפון, והוא נוטה ימינה בחצי הכדור הצפוני – סמן לכך שהוא שייך למחזור החדש, אומרים מומחי NOAA. האיזור הפעיל הראשון וכתמי השמש של מחזור חדש יכולים להופיע בקווי רוחב גבוהים בעוד אלו המשתייכים למחזור הקודם ממשיכים להיווצר קרוב יותר לקו המשווה.

לידיעה באתר NOAA

ידיעות קודמות בנושא באתר הידען

11 תגובות

 1. בהקשר זה (פעילות השמש) מעניין לעיין בעבודתו של שביב, פרופ’ מהעברית שקושר את יצירת העננים בכדור הארץ עם העלייה והירידה בפעילות הסולרית.

  באופן כללי, לפי שביב:
  שינוי במאזן היונים באטמוספירה מדכא/מגביר את יכולת התגבשות מולקולות המים לכדי טיפות ועננים.
  כדור-הארץ חשוף לקרינה קוסמית, או למעשה קרינה גלקטית (יש להפריד מקרינת הרקע הקוסמית שאיננה קשורה) שמקורה בסופרנובות שאירעו לפני עשרות מיליוני שנים במרכז הגלקסיה.
  התפוצצויות אלו גרמו לשטף של קרינה קוסמית ששוטפת את כל גלקסית שביל החלב. בדרכם לכדור הארץ, חלקיקים טעונים אלו נתקלים ברוח השמש (שהיא תוצא כמובן של פעילות השמש). השמש מעכבת יותר/פחות את נשאי היונים הללו בהתאם לפעילותה.
  וכך, פעילות שמש מוגברת, משמעה רוח שמש חזקה יותר, ובלימה רבה יותר של קרינה קוסמית. וכתוצאה מכך, פחות יונים מגיעה לאטמוספירה כדוה”א ומתקיימת פחות התגבשות של מים לכדי טיפות ועננות.

  http://physicaplus.org.il/zope/home/en/1105389911/1113511992_en

 2. רגע,אבל אם הרשתות החשמליות קורסות,יש אפשרות להחזיר אותן נכון?
  והחומר בעל המטען החשמלי הגבוה,פוגע באדם?

 3. מי שרוצה לקרוא על מחזורי שמש מוזמן לעשות זאת ב http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_cycle
  כפי שתראו שם נצפו גם מחזורים בני 9 שנים וכאלה בני 14 שנה כך שכנראה שהמשפט "צדק צדק תרדוף" לא תופס כאן (או לפחות לא באופן בלעדי)

 4. עוד על מחזור כתמי השמש.
  עד היום לא ידוע מהו המנגנון המביא למחזורים של 11 שנים. אני העליתי השערה שהדבר קשור בתנועות השמש בהשפעת שינויים במיקום מרכז הכובד של מערכת השמש המושפע בעיקר מכוכב הלכת צדק שאורך השנה שלו הוא כ- 11 שנים שלנו והוא עיקר המסה הפלנטרית (יותר מכל שאר הפלנטות יחד).
  מחזוריות כתמי השמש באה לידי ביטוי בטבעות גדילה של עצים.
  מעבר להשפעות ההרסניות שתוארו במאמר, הרי שלשיאי כתמי השמש יש ייתרון בתקשורת גלים קצרים, עקב השפעות המטענים על היונוספירה שהיא התורמת להחזרות גלים אלה, כך שהם מגיעים לטווחים ארוכים יותר. בתקופת שיאי המחזור, תחנות גלים קצרים נקלטות היטב בכל רחבי העולם ומושג קשר טוב במכשירי קשר הפועלים בגלים אלה – כל זאת ללא שימוש בתשתיות.

 5. במאמר המקורי אכן היה כתוב ‘שתי המחנות’. לפי עצתו של דוד (וכללי הכתיבה בעברית), שיניתי ל- ‘שני המחנות’.

  תודה על תשומת הלב,

  רועי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן