סיקור מקיף

אסטרונאוטים בסכנה.

לכן, ברגע שתתקבל ידיעה על סערת אלקטרונים קרבה, אסטרונאוטים יוכלו לסגת חזרה לחללית אם יהיו במקרה באמצעה של הליכת חלל

כיצד ניתן לחזות סופת שמש - איור נאסא

כיצד יתבצע החיזוי. גרפיקה: נאס"א
אחד הסיכונים הגבוהים בעת מסע לחלל הוא האיום מקרינת השמש. פיצוץ של חלקיקים וקרינה המגיעים מן השמש עלול לפגוע קשות בחללית ולסכן את האסטרונאוטים במשימתם בחלל. חוקרים בנאסא חושבים שבעזרת החללית סוהו (Solar and Heliospheric Observatory (SOHO)) יוכלו לשלוח אותות אזהרה לאסטרונאוטים לפני שהסערה הקשה תסכן את חייהם.
משימתה של סוהו הינה לחקור את פני הקרקע של השמש, אך מכוון שהחללית מצוידת בחיישן מסוג COSTEP (Comprehensive Suprathermal and Energetic Particle Analyzer ) אשר קולט את מספר החלקיקים המגיעים מן השמש ומודד את עוצמתן, יוכלו החוקרים לחזות את הסערה המתקרבת.
אחד החלקיקים החשובים הוא האלקטרון, הגל הראשון שמגיע בראשית הסערה ואינו מהווה סכנה מידית. האלקטרון הוא החלקיק הקל מבין החלקיקים האחרים שכבדים ומסוכנים הרבה יותר. אחרי ניתוח של מאות סערות בחלל, חוקרים הצליחו להתאים אלקטרונים עם תחזית צפויה של צפיפות יוּנים.
כאשר החללית סוהו תתקל בסערת אלקטרונים, האסטרונאוטים אשר בחלל יתקלו בה גם הם, הסכנה תתממש כאשר יונים וחלקיקים כבדים יגיעו לאחר מכן. לכן, ברגע שתתקבל ידיעה על סערת אלקטרונים קרבה, אסטרונאוטים יוכלו לסגת חזרה לחללית ולנווט עצמם למקום בטוח, כאשר הם סובלים ממינימום פגיעות אם הסופה תתפוס אותם תוך כדי הליכת חלל..
הטכניקה הזו הצליחה לחזות ארבע סערות ענק ב-2003, תוך כדי שליחת אותות אזהרה בטווח זמן של 7 ל-74 דקות.
תרגם: יריב זרביב
מקור: נאסא

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן