סיקור מקיף

STS-121: הצוות החל בהכנות להתנתקות מהמעבורת, שתבוצע היום (שבת) בצהרים

הצלחת המשימה תביא לחידוש טיסות המעבורת להמשך הקמת תחנת החלל, שהופסקו אחרי אסון הקולומביה

צוות הדיסקברי מתכונן לחזרה לכדור הארץ
צוות הדיסקברי מתכונן לחזרה לכדור הארץ

שישה מתוך שבעת האסטרונאוטים שהגיעו לתחנת החלל הבינלאומית על סיפון הדיסקברי, מתכוננים להמריא מחר לכיוון כדור הארץ. האסטרונאוט הגרמני תומס רייטר יצטרף לצוות תחנת החלל הבינלאומית ויישאר בה במשך כחצי שנה.

ביום חמישי זכו האסטרונאוטים לןיום אחד של מנוחה, בטרם החלו אתמול (שישי) בפעולות לסיום המבצע ולקראת ההתנתקות הצפויה היום (שבת) מתחנת החלל הבינלאומית לקראת החזרה לכדור הארץ ביום שני.

האסטרונאוטים של הדיסקברי סטפני וילסון וליסה נובק השתמשו בזרוע הרובוטית של התחנה כדי להשיב את הרכיב הלוגיסטי לאונרדו לסיפון המטען של המעבורת.

ליאונרדו הכילה למעלה מ-3 טונות של ציוד ואספקה כאשר הובאה לתחנה. היא תוחזר לכדור הארץ עם כ-2 טונות של תוצאות ניסויים ופריטים לא נחוצים מתחנת החלל.

מאוחר יותר ביום שישי, השתמשו וילסון, נובאק ומפקד המעבורת סטיב לינדזי בזרוע הרובוטית ובהארכה שלה כדי לבחון את הפאנלים שלאורך כנפי של המעבורת כדי לודא שאינן סובלות מנזקים שעלולים להגרם מפגיעת מיקרו מטאורידים. הכנף הימנית וחרטום המעבורת יעברו את הבדיקה הזו לאחר ההתנתקות מתחנת החלל. דיסקברי מתוכננת לעזוב את תחנת החלל בשבת, 13:08 שעון ישראל ואז תחל במסע בן היומיים הביתה.

הצלחת המשימה הנוכחית צפויה להביא לחידוש המשלחות הסדירות לתחנת החלל הבינלאומית, שהופסקו בעקבות אסון הקולומביה ב- 2003. עד השלמת הבניה בשנת 2010, צפויות לצאת עוד 16 משלחות. הצוות הבא ימריא במעבורת "אטלנטיס" כבר ב-28 באוגוסט. שישה אסטרונאוטים יעבירו מוטות מתכת ומערכות סולאריות שישמשו בהמשך הבניה.

בספטמבר תמריא חללית סויוז רוסית ובה שני אסטרונאוטים, שישהו במשך חצי שנה בתחנת החלל הבינלאומית. יחד איתם יגיע לתקופה של 10 ימים גם תייר חלל יפני, שישהה בחלל עשרה ימים בתמורה ל-20 מיליון דולרים.

ניסוח ועריכה: ח. י. גליקזם, תרגומים וכתיבה טכנית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן