סיקור מקיף

פלסטיק דחוס הוא זול וניתן למחזור

פלסטיק חדש, שמיוצר ע"י דחיסת אבקה של שני פולימרים, הופק בטמפרטורת החדר בפעם הראשונה. פריצת הדרך טומנת בחובה אפשרות של פלסטיק, שניתן למחזרו בקלות רבה יותר וחסכוני יותר מבחינה אנרגטית לייצרו.

וויל נייט , "ניו סיינטיסט" (תרגום: דיקלה אורן)

פלסטיק חדש, שמיוצר ע"י דחיסת אבקה של שני פולימרים, הופק בטמפרטורת החדר בפעם הראשונה. פריצת הדרך טומנת בחובה אפשרות של פלסטיק, שניתן למחזרו בקלות רבה יותר וחסכוני יותר מבחינה אנרגטית לייצרו.

פריטי פלסטיק בד"כ מיוצרים ע"י חימום חומרים למאתיים מעלות צלזיוס או יותר. לאחר מכן מעצבים אותם לפי תבנית. חימום מחדש של פלסטיק רגיל במהלך המיחזור מפרק את החומר ומותיר אותו בלתי ניתן לשימוש.

השימוש בלחץ במקום חום אומר, שיהיה הניתן לעצב מחדש את החומר מבלי להזדקק לחימום, שגורם לפירוק. כמו כן צורך התהליך פחות אנרגיה ופותח פתח לעלויות נמוכות יותר.

כשתהליך הדחיסה הוצג לראשונה ב-1998, הוא עדיין הצריך חימום משמעותי, אך אן מייס ועמיתיה במכון הטכנולוגי במסצ'וסטס יצרו כעת את ה"ברופלסטיק" ללא כל חימום. הם עשו זאת ע"י בחירה קפדנית של שני פולימרים בעלי תכונות שונות וטיפול בהם כך שיקשרו זה לזה בשכבות בקנה מידה ננומטרי.

שני הפולימרים בהם השתמשו החוקרים היו הפוליסטירן הקשיח ופוליבוטיל אקרילט, חומר אקרילי רך. "אם אתה בוחר את החומרים לך בחוכמה, אתה יכול ליצור חומר, שניתן לעבדו בטמפרטורות מאוד נמוכות," אומרת מייס.

הצוות מ-MIT עטיפת פלסטיק שקופה בעזרת לחץ של 34 מגה פסקל (כפי 340 מהלחץ האטמוספרי). הלחץ הזה משתווה ללחץ, שכבר משתמשים בו בתהליך העיצוב השגרתי.

קרייג הוקר ממרכז המחקר אלמדן של IBM בקליפורניה אומר, כי יכול להיות טווח רחב של שימושים לברופלסטיקים, שמיוצרים בטמפרטורת החדר.

"היכולת לעבד ולעצב חומרים פולימריים בטמפרטורת החדר מייצגת התקדמות אדירה בייצור ומחזור פלסטיק," אמר הוקר ל"ניו סיינטיסט".

התהליך לא יתאים לעיצוב כל החומרים הפולימריים, אך הוקר אינו רואה זאת כעיכוב משמעותי. "המחקר מייצג רעיון כללי וחדש לביטול הבעיות הרבות הכרוכות בפירוק ע"י חום. כמו כן המחקר עשוי להימצא שימושי בטווח נרחב של חומרים," הוא אומר.

מקורות: Nature (vol 426, p 424)

קישור לכתבה המקורית ב"ניו סיינטיסט

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן