סיקור מקיף

סוף סוף נחיתה מוצלחת בים למשגר של SPACEX; שיגרה תא מגורים מתנפח לתחנת החלל

הנחתת המשגר בבטחה על ספינה לא מאויישת בים היתה המטרה המשנית, אך היא מטרה חשובה בדרך להגשמת החזון של שיקום משגרים והחזרתם לשיגור 

שיגור החללית דראגון של חברת ספייס אקס ב-8 באפריל 2016. צילום: נאס"א
שיגור החללית דראגון של חברת ספייס אקס ב-8 באפריל 2016. צילום: נאס"א

משגר פאלקון 9 של ספייס אקס, שנשא חללית מטען מדגם דראגון המריא ב-8 באפריל מתחנת חיל האוויר בכף קנוורל למשימה השמינית של החברה לתחנת החלל הבינלאומית. בסופו של השיגור, לאחר שהשלב הראשון סיפק תנופה לשלבים הבאים ולחללית המטען עצמה, הוא נחת, לראשונה בהצלחה, על אסדה באוקיאנוס השקט. כזכור כל הנסיונות הקודמים הסתיימו בהתרסקות השלב הראשון על האסדה. הפעם היחידה שבה הנחיתה הצליחה היה כאשר היא בוצעה ביבשה, ליד אתר השיגור בכף קנוורל.

הדראגון הכילה מטענים, ציוד מדעי, חלפים ומזון לתחנת החלל הבינלאומית, ובתוכם תא מגורים מתנפח נסיוני של חברת ביגלו, המנסה לפתח מלונות בחלל.

מטרת המבצע היתה ליישם את הלקחים מהכשלון הצורב של ספייס אקס בטיסה הקודמת שבה, ביוני 2015 התרסקו הטיל והחללית שעליו בעקבות תקלה במשגר השני כשתי דקות לאחר השיגור.

 

הנחתת המשגר בבטחה על ספינה לא מאויישת בים היתה המטרה המשנית, אך היא מטרה חשובה בדרך להגשמת החזון של שיקום משגרים והחזרתם לשיגור, שנמצאת בליבת החלום של אילון מאסק לחתוך את עלויות הגישה לחלל, ואולי יום אחד לייסד "עיר על מאדים".

 

חללית הדראגון שיגרה כ-3,300 ק"ג של מטען, לרבות תא המגורים המתנפח של חברת ביגלו Bigelow Expandable Activity Module (BEAM).  BEAM שמשקלו 1,413 ק"ג ישמש לצרכי מחיית האסטרונאוטים במיקרו כבידה. BEAM יתנפח לגליל באורך 4 מטרים וקוטר של 3.2 מטרים לאחר התקנתו.

השיגור ביום שישי היה המשימה הראשונה המוצלחת לשיגור דראגון מאז ההתרסקות של החללית הקודמת ביוני.

זו הטיסה השמינית של החברה, המעלה לתחנתה אספקה, ניסויים מדעיים ומערכות הדמיה טכנולוגית עבור משלחות 47 ו-48 לתמיכה בעשרות מתוך כ-250 הניסויים והמחקרים המדעיים הנמצאים כעת בעיצומם.

בין שאר הניסויים שיגיעו לתחנת החלל ציוד לניסוי Veggie-3 בו יגדלו האסטרונאוטים חסה סינית.

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן