סיקור מקיף

SpaceIL בין חמש הקבוצות שאושרו לשלב הסופי של תחרות Google Lunar XPRIZE

33 קבוצות התחילו את המסע לפני עשור, ורק חמש מהן הגיעו לשלב הסופי לאחר שחתמו במועד שנקבע על חוזי שיגור

סמלילי חמש הנבחרות שעלו לגמר תחרות הנחתת החללית הירח הדמיה גוגל אקספרייז
סמלילי חמש הנבחרות שעלו לגמר תחרות הנחתת החללית הירח הדמיה גוגל אקספרייז

עמותת SpaceIL, הנציגה המקומית בתחרות הבינלאומית Google Lunar XPRIZE להנחתת חללית על הירח, אושרה להשתתף בשלב הגמר.

הפיינליסטיות הנוספות הן: Team Indus ההודית,Team Hakuto היפנית, Moon Express האמריקנית, ו- Synergy Moon הרב- לאומית. אלה הן הקבוצות היחידות שהצליחו לעמוד בתנאי הסף של חתימה על חוזה שיגור, המסמל את "כרטיס הטיסה" לירח של המתחרות.

 

33 קבוצות מרחבי העולם נרשמו במקור לתחרות Google Lunar XPRIZE, שנפתחה בשנת 2007. התחרות היא, למעשה, מרוץ בינלאומי מודרני בין קבוצות פרטיות להנחתת חללית בלתי מאוישת על הירח. בתוך שנים ספורות נשרו רוב המתחרות, כשהבינו שמדובר במשימה מורכבת ומאתגרת וכך נותרו 16 קבוצות בלבד במרוץ.

בהמשך, הודיעה הנהלת התחרות Google Lunar XPRIZE כי קבוצה שלא תצליח לחתום על חוזה שיגור עד סוף 2016- תודח אוטומטית מהמרוץ. כעת, כשהסתיימה השנה, הפור נפל ורק חמש הקבוצות שחתמו על חוזי שיגור- כשהראשונה לעשות כן הייתה SpaceIL הישראלית- עלו לגמר ונותרו בתחרות כפיינליסטיות.

 

במושב שעסק בתחום החלל בועידת ישראל לעסקים של גלובס שהתקיימה בדצמבר 2016 אמר מוריס קהאן, אחד התורמים הגדולים של SpaceIL כי כאשר הכיר את מייסדי העמותה, התחרות כבר רצה שנתיים, והם התקשו בתכנון חללית שתענה על דרישות התחרות – כך שתכלול נחתת שתיסע על אדמת הירח למרחק 500 מטרים ותצלם בשני האתרים. לדבריו, הוא הציע שבמקום לנוע על השטח, החללית תקפץ למרחק של 500 מטרים בכוח המשיכה הנמוך של הירח:

"הצגתי את עצממי לשלושת המהנדסים, הזמנתי אותם למשרד נתתי להם צ'ק של 100 אלף דולר כדי שיוכלו להנחית חללית על הירח. עד עכשיו הגענו לתקציב של כ-50 מיליון דולר. זה פרויקט שאני מרגיש בו בבית. זה אתגר גדול שבזכתו ניתן יהיה להתייחס לישראל כמעצמת חלל. כאשר נציב את הלווין על הירח נמצא את עצמנו ביחד רוסיה ארהב וסין. ועל החללית ייכתב הסלוגן 'עם ישראל חי'.

"אני חושב שזה גם יראה דוגמה לטכנולוגיה הישראלית. אנחנו מאוד חדשנים. כשהצטרפתי הפרויקט רץ כבר שנתיים. הם בילו את הזמן בפיתוח רובוט רובר שייסע על הירח. זה לא היה פיתוח טריוויאלי ושליטה על הרובר לא דבר קל. באתי ואמרתי שלא נעשה זה, ננחת על הירח ונקפוץ את ה-500 מטר. הצלחנו לסגור את הפער והיום אנחנו במעמד מוביל, ואני בטוחח שנצליח."

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן